M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Papier ma lekka dominate magenty- stad jej nadmiar. Jesli będziesz szukał jeszcze lepszego kup 270 lub jeszcze cięższy. One sa bardzo dobre.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiem, że nie ma białego białego lecz zawsze jest jakaś dominanta, więc ten biały będzie ciepły albo zimny. Wydruk z drukarki jest drukiem offsetowym, więc kolor podłoża wpływa w sposób oczywisty na kolory na wydruku.
Na razie będę się bawił tym, może w przyszłości dołożę jakiś "zimny".
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Pe rc jest mocno kontrastowy. Scc jest mniej kontrastowy i wpada lekko w zieleń. Na chwile obecna nie maja. Wykupiłem im. ;)
Powiedz mi jeszcze spod czego drukujesz?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Drukuję ze sterownika drukarki. Wykorzystuję jego ustawienia zaawansowane koloru. Korzystam z zarządzania kolorem EPSON vivid (chyba tak to nazwali). Sprawdzę jeszcze Adobe RGB, tam dodatkowo mogę zmienić gammę z 2.2 na 1.8.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jesli chodzi o zarządzanie wydrukiem i zagospodarowaniem pola to LR nie ma sobie równych. Poza tym masz tam pełna kontrole nad sterownikiem i duuuuuzo więcej. Ja drukuje tylko z Adobe rgb, ale ja nie używam oryginalnych tuszy, no i korzystam z profili.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Właśnie sobie doczytuję o wydruku z LR. Nie wiem na razie czemu nie chce mi wczytać zdjęcia w pole edycyjne.
Też się zastanawiam nad oprofilowaniem tego papieru.

[ Dodano: 2017-05-05, 22:17 ]
Już wiem jaki błąd robiłem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam jedną wątpliwość związaną z tym papierem. W opisach ogólnych dla papierów fotograficznych czytam, że etykiety papieru są w opakowaniu od strony do zadruku. W tych papierach od strony etykiety powierzchnia jest matowa, po przeciwnej gładka i błyszcząca, w dotyku sprawiająca wrażenie lekko lepkiej. Sądzę, że ta strona błyszcząca i "lepka" służy do druku i na tej drukowałem.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Jeżeli kupiłeś PE RC to strona matowa nie wchłonie w ogóle tuszu - to jest polietylen. Przy SCC strona spodnia jest z papieru i można zrobić zadruk, ale nie fotograficzny.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak, kupiłem PE RC i na tej stronie "lepkiej" normalnie drukuje. Na stronie matowej nie próbowałem drukować. Pytałem się na wszelki wypadek.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
plwk, nie drukuj, szkoda tuszu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie zamierzam. Gdy drukowałem, nie miałem wątpliwości. Zacząłem się zastanawiać po przeczytaniu o sposobie pakowania. Kupiłem trzy formaty i wszystkie były zapakowane identycznie.
Po otwarciu opakowania wziąłem papier na dotyk, jak w ciemni ;-)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Kupiłem na próbę ten papier zainspirowany tematem, przyszedł przed chwilą, "perłowy", wyjąłem pierwszą kartkę i ... z jednej strony taka lepka i śliska, z drugiej trochę mniej, to drukuje na tej mniej... Wyszło hmm mało kształtnie, w ogóle się nie wchłonął tusz i można było dmuchając zrobić dziwne wzory :cry: , wyjąłem następną kartkę i ta całkiem inna, powierzchnie inne, wydrukowałem na trochę matowej i wyszło jak zdjęcie... Chyba nie zauważyłem że pierwsza może być ochronna :-B
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
darkduch, pierwsza jest włożona odwrotnie w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem poprzez naciąganie folii. Właśnie straciłeś jedną kartkę. ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam profil dla mojego zestawu papier-tusz i wygląda to dużo lepiej niż na ustawieniach automatycznych sterownika. Jest też dużo lepsze od tego co otrzymywałem z pobliskiego labu.
Profil miał być próbny, dla oglądania w świetle naturalnym. Dostałem też drugi dla oglądania w świetle sztucznym. Porozmawiałem trochę z twórcą i dostanę jeszcze dwie wersje o różnych stopniach nasycenia.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Świetny wątek. Akurat rozglądam się za jakaś niedrogą drukarką. W pobliskim sklepie jest Epson EcoTank ET2500. Czy ktoś z Was miał do czynienia z taka drukarka? Wyposażona jest w 4 zbiorniki do wypełniania tuszem. Czy jakość będzie zbliżona do drukarek Epsona serii L? Za bardzo w internecie nie ma nic o tej drukarce.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Doszły dwa pozostałe profile. Po południu zobaczę jak drukuje z ich zastosowaniem.

Teraz drobne spostrzeżenia (po edycji).
Sterownik drukarki jest prosty i ograniczony jak cep. Umożliwia wyłącznie wykonanie tego, co jest w niego wbudowane na stałe. Przy drukowaniu z wykorzystaniem sterownika drukarki i wbudowanego w niego PhotoEnhance zdjęcia wychodzą o poprawnej jasności, ale za ciepłe i w różowej tonacji. Można też dopasować kolory, jasność i kontrast ręcznie używając profili EPSON vivid lub Adobe RGB. Sprawdzę jeszcze, czy na papierze Epsona, kolory też są takie odjechane. Aby móc użyć stworzony profil ICC, trzeba wyłączyć zarządzanie kolorami przez drukarkę i użyć programu zewnętrznego, który to umożliwia, np. PS lub LR. Tutaj efekty zależne są od jakości profilu.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
shaper napisał/a:
Epson EcoTank ET2500

Wg opisu głowica jest w tej samej technologii jak w L310 i zapewne jest to ta sama głowica.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trochę się pobawiłem drukowaniem.
Wiem już, że zanim będziemy oceniać wydrukowane zdjęcie, dajmy mu wyschnąć, co na tym papierze zajmuje minimum 2 godziny.
Jeżeli zależy nam na równych ramkach (ta drukarka nie drukuje bez ramek), musimy pamiętać, że jeżeli wybierzemy format papieru np. 10x15 (4x6 in) to wczytany jest rozmiar zdjęcia 101,6x152,4 mm a dla formatu 13x18 (5x7 in) ustawiany jest rozmiar zdjęcia 127x177,8 mm, czyli ustawiany jest zawsze rozmiar przeliczony z cali. Chcąc mieć zatem równe ramki na papierze 10x15 musimy utworzyć format użytkownika, a nie skorzystać z predefiniowanego w sterowniku.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Wtrąca się może do ostatniego postu.
Posiadam canona 7550 6 kolor.
Gdy w lightroom ustawię wydruk np. 10x15 z opcją wypełnić całe zdjęcie lub coś podobnego , Na podglądzie przed wydrukiem będzie ok, po wydruku jest obcięte o kilka mm w stosunku do podglądu .
Jeszcze jedna rzecz: Drukuję już ze 2 lata i zauważyłem , że nie warto kupować najtańszych zamienników tuszy.
Wydruki w bardzo szybkim czasie tracą kolory robiąc się różowe.
Podobnie z najtańszym papierami.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie na podglądzie też jest OK, a po wydrukowaniu marginesy różne. Dzisiaj sprawdzę jak będzie na własnym formacie 10x15, ale przypuszczam, że powinno być poprawnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach