Czy Twój aparat miał problem z przysłoną (solenoidem)?
Nie, przebieg do 10 tys.
25% Complete
21 (25%)
Nie, przebieg do 15 tys.
12% Complete
10 (12%)
Nie, przebieg do 20 tys.
7% Complete
6 (7%)
Nie, przebieg do 30 tys.
11% Complete
9 (11%)
Nie, przebieg do 50 tys.
3% Complete
3 (3%)
Nie, przebieg do 100 tys.
4% Complete
4 (4%)
Tak, przebieg do 10 tys.
16% Complete
13 (16%)
Tak, przebieg do 15 tys.
4% Complete
4 (4%)
Tak, przebieg do 20 tys.
6% Complete
5 (6%)
Tak, przebieg do 30 tys.
3% Complete
3 (3%)
Tak, przebieg do 50 tys.
3% Complete
3 (3%)
Tak, przebieg do 100 tys.
0% Complete
0 (0%)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
kerad napisał/a:
Kuba Nowak napisał/a:
Czyli nie rozumiesz wyrażenia "być może"?

O, i to wszystko wyjaśnia :mrgreen:
Nie wyjaśnia, wręcz przeciwnie, sugeruje że ocenę realności, zgodności ze stanem faktycznym wyników tej ankiety dokona autor w zależności czy te wyniki będą mu się podobały czy nie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
plwk napisał/a:
Chyba, że ktoś to wcześniej zamknie.


Nie jestem za zamknięciem, ale składam wniosek formalny za wycięciem postów nie nawiązujących bezpośrednio do ankiety, bo "dyskusja metodyczna" nic nie wnosi. Zakładam, że statystyczny forumowicz jest istotą rozumną i krytyczne wnioski (wobec metodyki i wyników) wyciągnie sam.
 
janusz29  Dołączył: 30 Mar 2017
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
janusz29 napisał/a:
https://astamuse.com/ja/published/JP/No/2004247715
ktoś to przetłumaczy? :mrgreen:

https://translate.google.pl/?hl=pl&tab=wT
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ta ankieta nie ma sensu do czasu weryfikacji posiadania wadliwego lub działającego sprzętu przez osoby biorące w niej udział. Metoda badawcza wymaga weryfikacji.

Np.: taki tref ponad 2 tygodnie temu wziął udział w głosowaniu - kliknął sobie coś tam i zniekształcił wyniki. Nie ma ani żadnego aparatu z ankiety, ani żadnego nie popsuł. Nikt nie prosił go o potwierdzenie choćby wpisem w poście, że zagłosował i na co. Taki podwójny zapis (głos w ankiecie+post) dałby obraz lepszy.

A teraz to ja się zastanawiam ile osób kliknęło przypadkiem, że wszystko u nich działa, a w rzeczywistości mają K-5IIs. Albo że nie działa, bo nie czytali instrukcji i aparat niedoświetla przy ręcznie ustawionych parametrach 1/4000s f16 w pokoju ze świecą.

Pytanie: "Czy Twój aparat miał problem z przysłoną (solenoidem)?" jest nieprecyzyjne. Mój aparat nie miał problemu. Ani MX, ani Z1-p, ani D610, ani nawet używany jakiś czas temu K-3. Ba, nawet jak testowałem K-30 z pewnym przebiegiem, to nie miał problemu z solenoidem, a w czasie testu był mój. Fakt, było to ze 3 lata temu, ale nikt nie wspominał o ograniczeniach czasowych.

Ja wiem, że założenie jest takie, iż głosują osoby rozumne, a inne rozumne to interpretują.
Ale dawanie małpce banana nie oznacza, że banan zostanie zjedzony. Małpa tref tym bananem rzucił i trafił gdzie popadnie, choć zapewne liczył na osiągnięcie celu w wątku BananTrip.

A to, że problem występuje jest niezaprzeczalne. Niestety w statystyce istnieje coś takiego jak reprezentacja populacji badanej. Nieważne jak to się fachowo nazywa jest istotne do szacowania skali problemu na podstawie zbadania selekcjonowanej, reprezentatywnej próbki. Może mój głos łapie się w obszar błędu statystycznego, ale może niekoniecznie. Zagłosowałem, bo zwyczajnie nie doczytałem, nie zastanawiałem się nad ankietą. Z rozpędu pach-pach, klik, odśwież. Ilu takich było?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
tref napisał/a:
...
A teraz to ja się zastanawiam ile osób kliknęło przypadkiem, że wszystko u nich działa, a w rzeczywistości mają K-5IIs. Albo że nie działa, bo nie czytali instrukcji i aparat niedoświetla przy ręcznie ustawionych parametrach 1/4000s f16 w pokoju ze świecą.
...


Albo fotografują tylko szkłami M42/M39/T2 i problemu nie zauważyli :-P
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
tref napisał/a:
Ta ankieta nie ma sensu...


Nie ma problemu, nie obrażę się, jeśli wątek zostanie usunięty. Przez kilku z Nas ankieta chyba została zbyt poważnie potraktowana...
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Piszecie "solenoid". Solenoid w języku polskim to cewka - zwinięty kawałek drutu. W sumie solenoid tworzy elektromagnes (bez rdzenia) lub część elektromagnesu gdy ten posiada rdzeń. Sam solenoid raczej się nie psuje, owszem może się przepalić, może nastąpić zwarcie między zwojowe ale to są uszkodzenia mało prawdopodobne.
Mam pytanie techniczne: co i jak psuje się w module przysłony K-30, K-50, K-500 itd.? Coś się rozklepuje? Bo czytałem o naprawie polegającej na zeszlifowaniu elektromagnesu. A może następuje utrata własności magnetycznych rdzenia?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW napisał/a:
. Mam pytanie techniczne: co i jak psuje się w module przysłony K-30, K-50, K-500 itd.? Coś się rozklepuje? Bo czytałem o naprawie polegającej na zeszlifowaniu elektromagnesu. A może następuje utrata własności magnetycznych rdzenia?

Ty tak na serio? Wszystko zostało tu opisane. Przypuszczam, że temat Cię w ogóle nie interesuje i postanowiłeś sobie trolować. Innego wyjaśnienia nie widzę.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
kojut napisał/a:
Innego wyjaśnienia nie widzę.
Poczytałem trochę Twoich wypowiedzi, więc zdziwił bym się gdybyś widział. Gdybyś pomyślał to byś widział.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
WaldekW, pomyślałem i jestem w 100% pewny, że temat Cię w ogóle nie interesuje. Gdyby było inaczej, to na pewno byś trafił na wątek, do którego odnośnik podałem i w którym odpowiedzi na Twoje pytania zostały udzielone.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Interesuje mnie konkretna odpowiedź człowieka, który zna przyczynę. Czytając 21 "stron" można stracić czas i niczego się nie dowiedzieć. Zresztą częściowo czytałem ten wątek, jednym pomogła wymiana baterii, inni pisali o rozklepaniu (deformacji) rdzenia, inni o utracie lakieru lub innej powłoki na rdzeniu, zbyt gładkiej powierzchni (adhezja) itd. Ty zaś piszesz:
kojut napisał/a:
...
To już było kilka razy i jakbyś poświęcił chwilkę na zapoznanie się z tematem zamiast trolować, to dowiedziałbyś się, że im częściej aparat jest używany i im więcej zdjęć się robi, to zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii...

Co zupełnie przeczy temu co napisano we wskazanym przez Ciebie linku. Tam opisują defekt wynikający z używania korpusu a nie nieużywania (rzadkiego używania).
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
WaldekW napisał/a:
Interesuje mnie konkretna odpowiedź człowieka, który zna przyczynę.

Nieszczelna powłoka antykorozyjna.
Przykład:
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
WaldekW, generalnie nie ma się co napinać nad tym solenoidem z ruchomym rdzeniem ;-)
Jest niewystarczająco trwały. Niewłaściwy w takim zastosowaniu. Dlatego się psuje. Było o tym wiele razy.
Wygląda na to, że permanentna naprawa jest możliwa tylko poprzez wymianę na trwalszy podzespół stosowany w aparatach sprzed okresu K-30.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Czy to rozklepywanie, czy utlenianie, spowodowane złą warstwą antykorozyjną, można by ocenić oglądając sprawny i niesprawny selenoid pod mikroskopem elektronowym ;-) wtedy najlepiej można by było ocenić różnice w - głównie - morfologii, ale i w składzie chemicznym warstwy tlenkowej i jej grubości ;-)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Fenol, pytam się tych, którzy znają przyczynę defektu tego elektromagnesu. Jeżeli nikt nie zna przyczyny to niech pytanie pozostanie bez odpowiedzi.
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
WaldekW napisał/a:
Fenol, pytam się tych, którzy znają przyczynę defektu tego elektromagnesu. Jeżeli nikt nie zna przyczyny to niech pytanie pozostanie bez odpowiedzi.


Jeżeli po między powierzchniami 123 i 132 pojawi się medium w postaci śniedzi (produkt korozji miedzi ) bądź innego zanieczyszczenia to siła trzymania kotwicy 130 wzrośnie i pojawią się problemy z działaniem mechanizmu przysłony. To medium działa jak klej (zjawisko adhezji). Można spróbować rozebrać solenoid i oczyścić powierzchnie styku jarzma i kotwicy oraz kotwicy i karkasów cewek.Jeżeli czyszczenie poskutkuje to mechanizm automatycznej przysłony ponownie będzie działać poprawnie. W innym wypadku polecam wymianę na solenoid z lepszą powłoką antykorozyjną.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
boR napisał/a:
W innym wypadku polecam wymianę na solenoid z lepszą powłoką antykorozyjną.

No właśnie - a skąd taki wziąć? Czyżby nie było takich nowych na rynku? A jeśli tak - to tylko ze starego aparatu (jak to tutaj powszechnie wiadomo), z czasów, kiedy takie solenoidy były... Czyli, ogólnie, klapa.
 
boR  Dołączył: 07 Kwi 2014
komtur napisał/a:
No właśnie - a skąd taki wziąć?

Ze sprzętu mobilnego.
http://www.petervis.com/w...0Mechanism.html
http://www.petervis.com/w..._Mechanism.html
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
boR napisał/a:
Ze sprzętu mobilnego.

Czyli kolejne źródło używanych elementów. Dobrze, że nie tylko ze starych aparatów.
Ale czy to oznacza, że nie ma w produkcji nowych solenoidów dobrej jakości?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach