kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
[ analog] ME Super- światłomierz zawyża
Światłomierz zawyża o ok 4EV po włożeniu nowych baterii LR44 (alkaliczne). Co może być tego przyczyną?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie przestawiłeś czułości filmu?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Albo pierścienia korekcji ?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Nic z tych rzeczy.
Włożyłem stare baterie i aparat działa. Sprawdziłem napięcie i na starych jest 1.73V a na nowych 1.92V. Czy to może być przyczyną?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kojut, poruszaj kilka razy przełącznikiem rodzaju pracy. Tam mogło coś zaśniedzieć. A ogólnie to sprawdziłbym te baterie. Napięcie, itp., oraz styki w gnieździe baterii. Warto oczyścić wnętrze pokrywki baterii. Powodzenia.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
Sprawdziłem napięcie i na starych jest 1.73V a na nowych 1.92V. Czy to może być przyczyną?


Myślę, że to główna przyczyna.
Jeśli chodzi o błędny pomiar, posiadam 2 światłomierze Leningrad 6. U nich jest możliwość sprawdzenia baterii na skali.
W jednym zawsze było za wysoko, założyłem bardziej "zużytą" i jest ok.
Z kolei w pentax MX-sie przekłamuje mi chyba o 2 działki przysłony.
Muszę o tym pamiętać- tam były chyba w czasach jego świetności baterie o niższym napięciu.

Jeśli chcesz mierzyć baterię miernikiem to zawsze mierz pod obciążeniem roboczym.
Sama bateria nawet rozładowana do "0" pokaże napięcie (SEM) przyzwoite.
Obciążając - pokaże prawdę.
To tylko dygresja.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kojut, z pewnością to ta przyczyna. Jakie baterie tam włożyłeś ? Powinny być LR 44 lub SR 44 a te nawet w pełni naładowane nie powinny mieć 1,9V (no chyba, że miernik coś nie tak. Jeżeli jest "cyfrowy" to też może mieć słabą baterię i pokazuje więcej). Po co zmieniasz te baterie ? Jeżeli po wciśnięciu spustu do połowy świeci się światłem stałym jedna z wartości migawki to baterie są ok. W ME S wytrzymują baaardzo długo. Pzdr.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
powalos, baterie LR 44 kupiłem nowe, bo jak przyjechałem w plener okazało się, że aparat nie funkcjonuje. Pojechałem na stację, wziąłem komplet nowych i zaczęło się to, co się zaczęło. Po powrocie do domu spróbowałem jeszcze raz włożyć stare i wszystko było ok. Przy okazji podgialem trochę styki w puszce i wyczyściłem pokrywkę. Może tu też była przyczyna.
Poza tym baterie kiedyś na pewno padną i nie chce żeby coś takiego się powtórzyło.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
LR 44 i SR 44 to różne baterie! Inna elektrochemia i inne parametry. Są tylko podobne do siebie z wyglądu ;-) Nie wiem, jakie są wymogi apartatu co do zasilania, ale może rzeczywiście jest tak, że jednak to rodzaj baterii tak wpływa na pracę światłomierza. Odpowiednikiem SR 44 jest 357 (V357 w przypadku Varty), tylko 357 ma, zdaje się, niższą rezystancję wewnętrzną.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Te wczesne układy nie miały chyba stabilizacji napięcia i dlatego napięcie źródła zasilania było tak ważne.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
tylko 357 ma, zdaje się, niższą rezystancję wewnętrzną.

Niższa rezystancja wewnętrzna pozwala pracować większym prądem- w przypadku światłomierza raczej nie powinno mieć znaczenia.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co wiem, to w bateriach SR napięcie utrzymywało się na stałym poziomie w czasie użytkowania. Po prostu w pewnym momencie bateria "umierała" ( nie dawała prądu). LR natomiast obniżają napięcie w miarę użytkowania, i w pewnym momencie spada ono gwałtownie.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
W instrukcji piszą o LR44

plwk, Spotmatic SPII już miał stabilizację napięcia. Podejrzewam, że późniejsze modele również w to wyposażano.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kojut, " LR 44 or Silver-oxide..." czyli po polsku : LR xx lub SR xx. ;-) Pzdr.

P.S.
Nie wiem czy w ME S pomiar nie był realizowany w układzie mostkowym, a wówczas spadek napięcia nie miałby wpływu na pomiar i dlatego właśnie można było stosować baterie alkaliczne czyli LR.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach