plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
  Statyw nadający się do noszenia
Nachodzi mnie myśl, żeby kupić sobie statyw nadający się do noszenia, z głowicą do panoram. Komplet nie powinien ważyć więcej niż 2 kg . Wysokość statywu z głowicą około 175 cm. Cena za komplet do 600 zł.
Znalazłem komplet od Triopo, statyw MT-3230 z głowicą B-2 lub B-2N. Czy macie jakieś doświadczenia ze statywami z tej firmy. Co innego polecilibyście przy tych założeniach.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, nie mam zbyt dużego doświadczenia z głowicami, ale obiło mi się o uszy, ze do panoram świetnie nadają się "głowice olejowe", ze względu na płynność ruchu (chyba raczej do panoramowania). Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos napisał/a:
obiło mi się o uszy, ze do panoram świetnie nadają się "głowice olejowe", ze względu na płynność ruchu

To jest potrzebne do panoramowania. Do panoram przydatne są poziomica oraz podziałka do precyzyjnego obrotu o określony kąt.
Cytat
Głowice kulowe z serii B to technicznie najbardziej zaawansowana seria głowic Triopo.

W konstrukcji wykorzystano hydrauliczny system regulacji siły docisku. Każda z głowic posiada trzy pokrętła umożliwiające pełen zakres regulacji. Pierwsze służy do ustawienia płaszczyzny aparatu. Drugie odpowiada za regulację oporu poruszania kuli podczas kadrowania. Trzecie pokrętło do kontroli obrotu panoramicznego.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dla mnie kulowa do panoram do męka a zdarza się że muszę taką zapakować zamiast Manfrotto 410 Juniora, którego noramlnie taszczę mimo wagi i objetości;) Przez chwile miałem okazję pomacać Manfrotto MN460MG która mimo braku przekładni zębatej jak w 410 wydawała mi się przyjaźniejsza niż kulowe, tyle że chwilowe obcowanie to za mało żeby sprawdzić np. jak ze stabilnością czy nie pojedzie przy dluższym używaniu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gezeb napisał/a:
Dla mnie kulowa do panoram do męka

Oglądałeś Triopo B-2N?

 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Z kulową lata mi wszystko w przód/tył i na boki;) 410 rozpieściła łatwością, szybkością i dokładnością ustawienia. Dlatego jak już muszę z niej zrezygnowac to biorę Sherpa plus malutka kulowa Benro z jednym pokrętłem, męka z ustawieniem a obrót wokół osi robię kolumną statywu;)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Właśnie - planuję robić zdjęcia panoramiczne, 360, ale na razie jestem zielony odnośnie sprzętu. Mam statyw Velbon Sherpa E4300D z głowicą PH-157Q i taki statyw z głowicą kulową http://fsfoto.pl/product_...yw-WT-6101.html

Tylko że ten z głowicą kulową na szerszą śrubę do wkręcania głowicy niż Velbon.
Pytania:
- Czy można te statywy wykorzystać po zakupie głowicy do panoram?
- Jaką głowicę byście polecili - czy musi być taka za 1500-2000zł w stylu Nodal Ninja czy są jakieś tańsze z którymi da się robić komfortowo zdjęcia panoramiczne?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
planuję robić zdjęcia panoramiczne, 360

Znajomy robi zawodowo zdjęcia panoramiczne 360 i trochę nam o tym opowiadał. Do zdjęć panoramicznych statyw musi być masywny o dużym udźwigu, te które masz są za delikatne.
FraZa napisał/a:
Jaką głowicę byście polecili - czy musi być taka za 1500-2000zł w stylu Nodal Ninja czy są jakieś tańsze

Najprostsze głowice nodalne kosztują od 650 zł. Można ją zrobić również samodzielnie http://fotografiadlacieka...na-zrob-to-sam/
Zazwyczaj wykorzystuje się do tego pojedynczy zestaw aparat obiektyw, więc głowica może być zrobiona na wymiar do zestawu.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Mam głowicę B-2 i nic nie lata na boki. :-) Chodzi równo i gładko, z regulowanym oporem. Do tego statyw Triopo MX-1128, jako że moim celem był budżet w okolicach 400 PLN. Gdyby nie to, to brałbym właśnie MT-3230X8C i B-2N.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy przy głowicy B-2 nie ma problemu z jej obrotem przy panoramie? Oczywiście tutaj statyw musi być wypoziomowany, przy B-2N jest prościej bo poziomujemy jedynie głowicę.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
plwk napisał/a:
FraZa napisał/a:
planuję robić zdjęcia panoramiczne, 360

Znajomy robi zawodowo zdjęcia panoramiczne 360 i trochę nam o tym opowiadał. Do zdjęć panoramicznych statyw musi być masywny o dużym udźwigu, te które masz są za delikatne.
FraZa napisał/a:
Jaką głowicę byście polecili - czy musi być taka za 1500-2000zł w stylu Nodal Ninja czy są jakieś tańsze

Najprostsze głowice nodalne kosztują od 650 zł. Można ją zrobić również samodzielnie http://fotografiadlacieka...na-zrob-to-sam/
Zazwyczaj wykorzystuje się do tego pojedynczy zestaw aparat obiektyw, więc głowica może być zrobiona na wymiar do zestawu.


OK, dzięki - czyli minimum ile kasy by trzeba na statyw i głowicę panoramiczną, polecisz jakieś?
Na początek wziąłbym samą głowicę, statyw skołuję jakoś. Żeby się pobawić i nauczyć.

BTW - czytałem niedawno że ma pojawić się taka nakładka 360, którą będzie można zakładać na obiektyw (lub będzie to już razem z obiektywem, nie pamiętam) każdego systemu. I wtedy głowice panoramiczne mogą już nie być potrzebne. Wkręcasz aparat skierowany do góry . Słyszeliście coś o tym?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
plwk napisał/a:
Czy przy głowicy B-2 nie ma problemu z jej obrotem przy panoramie?

Nie zauważyłem. Jak napisałem - chodzi gładko i miękko, bez kolebania i przeskoków, więc można precyzyjnie ustawić kierunek na odpowiedni kąt na podziałce. Nie wiem jak z długoterminową trwałością i intensywnym użytkowaniem heavy duty, bo, jak dotychczas, używałem statywu jakieś kilkanaście razy na przestrzeni niecałego roku i to bez żadnych fikuśnych ewolucji. ;-) No i mój najcięższy zestaw, to K-50 + 55-300 PLM. :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
czytałem niedawno że ma pojawić się taka nakładka 360, którą będzie można zakładać na obiektyw (lub będzie to już razem z obiektywem, nie pamiętam) każdego systemu. I wtedy głowice panoramiczne mogą już nie być potrzebne. Wkręcasz aparat skierowany do góry . Słyszeliście coś o tym?

Nie słyszałem. Nawet jakby było to i tak nie umożliwiłoby zrobienia panoramy sferycznej. Oprócz tego jaka byłaby z tego bylejakość (jak to optyczne pogodzić z dowolnym obiektywem) i za jaką cenę.
FraZa napisał/a:
czyli minimum ile kasy by trzeba na statyw i głowicę panoramiczną, polecisz jakieś?

Trudno to przekładać na kasę, ale statyw powinien być o obciążalności kilkanaście kilogramów i z hakiem do dociążenia.
Trudno mi coś polecać bo jedynie o tym czytałem. Tu masz większy zestaw produktów http://www.stopfoto.pl/ka...amiczna,1,10202

Możesz też poszukać używanych głowic Dobas http://wirtuo.pl/wp-conte...na-Dobas-01.jpg , niestety już chyba nie są produkowane. Najtańsza kosztowała około 400 zł.

Najtańszy wariant, poskładać coś samemu.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
"Nie słyszałem. Nawet jakby było to i tak nie umożliwiłoby zrobienia panoramy sferycznej. Oprócz tego jaka byłaby z tego bylejakość (jak to optyczne pogodzić z dowolnym obiektywem) i za jaką cenę"

A dlaczego nie zrobi panoramy sferycznej?
To chyba będzie działało na zasadzie takiej kamery
http://allegro.pl/aparat-...6250813613.html

tyle że z super matrycą lustrzanki. I będzie 1 zdjęcie, bez składania ciężkich kilku, nastu klatek. Kurczę, jak znajdę chwilę to tego poszukam
Cena na pewno niska nie będzie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
A dlaczego nie zrobi panoramy sferycznej?

Do kompletu potrzebne są góra i dół. W jaki sposób to osiągnąć?
FraZa napisał/a:
tyle że z super matrycą lustrzanki

Co z tego, że matryca super, gdy nie wiadomo jaka wynikowo będzie optyka?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zobaczymy jak się pojawi. Jak to wygóglować? Na jakimś polskim portalu to widziałem
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Na forum kiedyś było coś o zdjęciach ze sferycznym zwierciadłem przed obiektywem ale gdzie to jest, w złotej rączce czy przy okazji "małej planety"?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
FraZa, Ricoh Theta (czy kilka innych konstrukcji tego typu) to dwa aparaty z soczewkami 180stopni sklejone ze sobą fizycznie i programowo. Na YT są nawet filmy które pokazują jak to działa, i że widać linie łączenia obrazów (zwłaszcza dla bliskich przedmiotów).
Kuliste (czy też stożkowe, albo podobny kształt) lustro nad skierowanym do góry aparatem też załatwia sprawę panoram częściowo - zasłania to co jest u góry, i jakość obrazu na krawędziach jest coraz gorsza.
Do panoram "fachowych" to się raczej nie nada, choćby dla tego, że dostaniesz obraz o rozdzielczości matrycy, a nie - jak przy robieniu kilkunastu-kilkudziesięciu zdjęć - dużo większej.
Czytałem o jednym zastosowaniu takiego układu - w polskim samobieżnym robocie, który zamiast kamer z każdej strony miał jedną, skierowaną do góry na coś jak lustrzany stożek, i programowo przekształcał ten obraz na widok dookólny otoczenia.
Podobny układ to wirujące, ułożone pod kątem do osi obrotu (i obiektywu) lustro - płaskie, ale co chwilę robisz zdjęcie innego fragmentu. podobnie działa czytnik barkodów w kasie w supermarkecie - omiata okienko w ladzie promieniem.

Ale żeby nie było całkiem nie na temat - w panoramach "krajobrazu" dziś coraz lepiej radzą sobie programy, i nawet jeśli nie obracasz aparatu dokładnie w osi obiektywu to i tak złożą całkiem dobry obraz.
Do "panoram" np wnętrz (wycieczki VR 360 :-) ) ustawienie obiektywu musi być dokładniejsze.
Do Samsunga EX1 zrobiłem sobie sam, skręcając kilka szyn do lamp (proste i L) i obracałem w poziomie na głowicy, a w pionie na śrubce łączącej szyny. Nie było to najbardziej sztywne rozwiązanie, ale i aparat dość lekki, i kilka lat temu dało się tym zrobić VR360 większego pokoju czy małego sklepu (właśnie do sklepu mi było to potrzebne).
Testowo i hobbystycznie, bo raczej bym nie sprzedawał swoich usług przy tym zestawie :-)
Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach