Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rmk napisał/a:
Pstrykam głównie podczas wycieczek i rodzinnie.
rmk napisał/a:
Portret i natura to dwa główne tematy
Koledzy, skąd się Wam wzięły odniesienia do reporterki? Ja bym się raczej przychylał do rady skaarj'a, F 70-210 na próbę za stosunkowo niewielkie pieniądze a potem się zobaczy :idea:
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Ryszard napisał/a:
Koledzy, skąd się Wam wzięły odniesienia do reporterki? Ja bym się raczej przychylał do rady skaarj'a, F 70-210 na próbę za stosunkowo niewielkie pieniądze a potem się zobaczy :idea:

Bo tak to jest jak odpowiada się komuś, ale myśli o swoich pragnieniach :-D
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Color napisał/a:
odpowiada się komuś, ale myśli o swoich pragnieniach
Niestety, to czyha na każdego :mrgreen:
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Ryszard napisał/a:
rmk napisał/a:
Pstrykam głównie podczas wycieczek i rodzinnie.
rmk napisał/a:
Portret i natura to dwa główne tematy
Koledzy, skąd się Wam wzięły odniesienia do reporterki? Ja bym się raczej przychylał do rady skaarj'a, F 70-210 na próbę za stosunkowo niewielkie pieniądze a potem się zobaczy :idea:

Pewnie stąd, że pisałem właśnie natura, portrety, rodzina itd. Wszystkiego po trochę, czyli wypisz wymaluj reporter :mrgreen:
Nie stać mnie aby tanio kupować, więc jeśli mam dołożyć do obiektywu który ma naprawdę znakomitą relację w stosunku cena/jakość to mogę to zrobić. Foto jest tylko dopełnieniem mojego hobby a nie nim samym w sobie, ale lubię kupować rzeczy, które są tego warte i wiem, że będę miał z nich pociechę na lata. Tak jak już wspominałem mam Sigmę 17-50 i potrzebuję obiektywu, który ją znakomicie uzupełni i jeśli jakościowo będzie do niej zbliżony a daj Boże, będzie może lepszy to będę szczęśliwy. Nie miałem w rękach ani Tamrona 70-200 ani Sigmy 70-200 i nie wiem czy faktycznie są takie duże i ciężkie jak piszecie, w przyszłym tygodniu postaram się gdzieś dorwać je w Poznaniu i pomacać. Niedługo mam urodziny i mogę sprawić sobie konkretny prezent w postaci obiektywu, nawet kosztem puszki, którą chciałem wymieniać ale mogę z tym poczekać jeszcze trochę, nawet do przyszłego roku i kolejnych urodzin. Zostanie więc może Kx, Sigma 17-50 i coś do kompletu 70-200 albo w tych okolicach. Do "reporterki". Mogę wtedy zwiększyć budżet na obiektyw, nawet do 3000zł jeśli będzie naprawdę warto. Od czasu do czasu chciałbym podjechać z dłuższym szkłem na zawody motocrossu, ustrzelić kilka kadrów jeżdżącym mtb. Wtedy przydałby się chyba właśnie taki reporterski obiektyw. Ale głównym zastosowaniem jest jednak natura i rodzinne portretowanie.
Z nowych obiektywów wiem już czego ew. szukać a jak z używanymi w tej cenie? Co może być okazją do 3000zł i zakupem z gatunku na lata?
Dzięki za wpisy.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Mam T 70 - 200 f/2.8 i sobie chwalę. To znaczy - AF potrafi doprowadzić do szału (wolny, głośny i często bywa mocno niezdecydowany), ale jeśli manualne ostrzenie nie jest dla ciebie problemem, albo pogodzisz sie ze specyfiką pracy AF - to jakość obrazka jest naprawdę doskonała. Czy to wielki obiektyw? Nie, miewałem w rękach większe i cięższe szkła o identycznych parametrach. Mój 'standardowy' plecak na wypady fotograficzne dłuższe, niż niedzielny spacer z rodziną zawiera K-5 z podpiętym Tammim, Sigmę 17 - 50 f/2.8, Sigmę 30 f/1.4, Sigmę 50 f/2.8 macro plus niewielka kamera Panasonika 4k, często statyw. To nie jest coś, czego się na plecach nie czuje po paru godzinach wędrowki, ale też w wygodnym plecaku dla kogoś o moim gabrycie (raczej z tych większych) nie jest to jakoś strasznie cieżkie - dość powiedzieć, że wlazłem z tym zestawem na Carrauntoohil, czyli najwyższy (acz niezbyt wysoki) szczyt Irlandii, choć już starawy jestem i zdrowie mi szwankuje. Mniejszy plecak i zestaw puszki z Tammim i Sigmą 17 - 50 wyobrażam sobie jak najbardziej na rowerze. Pomimo 'dziury' między 50 a 70mm całość zagwarantuje naprawdę ciekawy obrazek, dość dobre światło i pokrycie tych zakresów, które cię najbardziej interesują.
Tak się Tammi sprawdza w detalu...


Tak w przyrodzie:


A tak w 'długoogniskowym' landszafcie:


Dwa pierwsze obrazki na pełnej dziurze, ostatni przymknięty do f/8.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas napisał/a:
K-5 z podpiętym Tammim
Grip też jest do pomocy? K-x rmk'a jedna z najmniejszych cyfranek Pentaksa. K-5 i bez gripa jest od niego znacznie wygodniejszy.
rmk napisał/a:
postaram się gdzieś dorwać je w Poznaniu i pomacać
Macanto konieczne!
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Apas napisał/a:
K-5 z podpiętym Tammim
Grip też jest do pomocy? K-x rmk'a jedna z najmniejszych cyfranek Pentaksa. K-5 i bez gripa jest od niego znacznie wygodniejszy.

Grip w K-5 jest, jak najbardziej i rzeczywiście pomaga - zresztą wszystkich swoich puszek cyfrowych i kilku pleśniaków używam z gripami, niezależnie od podpiętych szkieł, przyzwyczaiłem się i cenię sobie wygodę trzymania czy pracy w orientacji portretowej. Gdy pojawia się argument wielkości zestawu z jakimś szkłem to ja mam zawsze dylemat, co ważniejsze - tzw. poręczność czy wygoda, czy jednak jakosć obrazaka. Są ludzie, którzy są w stanie iść na kompromisy w kwestii obrazowania, byle aparat z obiektywem mieścił im się w tylnej kieszeni dżinsów i nie był uciążliwy przy siadaniu... Ja się do nich nie zaliczam - noszę sprzęt w starannie dobranym plecaku, a jak wyciągam, by zrobic zdjęcia, to się na tych zdjęciach koncentruję, zamiast rozmyślać o poręczności.
Owszem, T 70 - 200 z K-x będzie wyglądał jakby mu kto dekielka z tyłu zapomniał zdjąć, ale zdaje się, że w planach założyciela wątku jest wymiana puszki na coś wiekszego? Z K-5/II czy K-3/II da się już fotografować wygodnie i to nawet bez gripa, choć ta wygoda nieco ucierpi. Tak czy inaczej - pomacanie pomoże podjąć decyzję, zapewne.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Bardzo fajny obiektyw stałoogniskowy do ciasnego portretu, do fotografowania z ukrycia rodzinki itp., oraz do bliskich ujęć T 90/2.8
Ponieważ miałem 70-200 to mogę powiedzieć tak - oprócz uniwersalności zakresu w 90 wszystko na plus. Af celny, ostrość, zakres macro no i o wiele mniejszy, lżejszy i jako używany tańszy.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Prawie rok później, przyszedł czas na odświeżenie własnego kotleta. Zmieniłem zimą body na K5II, Sigma 17-50 pozostała i jest moim jedynym. Na foto nie mam praktycznie czasu ale jako, że zbliżają się okrągłe urodziny to sprezentuje sam sobie w końcu drugie do kompletu. Byłem niedawno kilka dni na wyjeździe gdzie mogłem kilka chwil poświęcić na zerknięcie na świat przez wizjer i kilka kadrów urodziło się w mej głowie ale niestety nie miałem czym ich zrobić. Brakowało mi mocno zakresu w ok. 70-100mm do ciasnego portretu i okolic 200mm do krajobrazu (wiem wiem...).
Kasę mam już odłożoną, czas na decyzje. Dobrym rozwiązaniem wydaje się PLM 55-300 ale z K5II nie hula. 70-200 Tamrona czy Sigmy jednak za duże, przypinałem i nie chcę tego dźwigać. Więc co najlepszego optycznie aby pokryć zakres 50-300 i wpasować to do K5II? Może tak stałkę T90/2,8 ew. Samyanga 85 1.4 (manual...) i coś do tego. Jednak najchętniej przypiąłbym zooma, większa mobilność do mnie przemawia. Budżet +- 3000zł, używki jak najbardziej wchodzą w grę.
Swój koncert życzeń w podobnym tonie też można wpisywać :mrgreen:
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
skaarj napisał/a:
Zastanow sie czy nie warto kupic Pentaksa F 70-210/4-5.6


https://www.pentaxforums....-Zoom-Lens.html

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=28937

Ciemniejszy obiektyw to mniejsza waga i mniejsza średnica ewentualnych filtrów.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
rmk napisał/a:
Jednak najchętniej przypiąłbym zooma, większa mobilność do mnie przemawia. Budżet +- 3000zł, używki jak najbardziej wchodzą w grę.


Da* 60-250?
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Dla powyższego Da 60-250 jaka cena byłaby odpowiednia patrząc na cena/jakość? 4900 zł za nowy lekko mnie przeraża, a używek w kraju nie widzę.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Ostatnio na pewnym portalu aukcyjnym był chyba za 3100pln... ja kupiłem w SRS jesienią za równowartość jakichś 3200pln używkę, w pięknym stanie, z roczną gwarancją.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
rmk naprawdę pomyśl nad F 70-210 :) Ten zachód słońca w wątku wspomnieniowym był właśnie nim robiony :)
70-200/2.8 jest fantastyczny, ale kobylasty i potrafi dać popalić ;) Do krajobrazu IMHO i tak raczej nie będziesz raczej schodził poniżej 5,6.

pz
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
F 70-210 nie widzę nigdzie w Polsce, jedynie na ebay jest z USA a to mi nie odpowiada. Po tym co o nim poczytałem wydaje mi się, że to dobra opcja tylko cholernie ciężko będzie go znaleźć... Do tego stałkę bym dokupił, typowo pod portret i byłby komplet. Temat dalej otwarty, nie wstydzić się pomóc koledze ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rmk napisał/a:
F 70-210 nie widzę nigdzie w Polsce

Regularnie pojawia się na naszych serwisach aukcyjnych, ostatnio widziałem około dwa tygodnie temu.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Będę zaglądał. Najbardziej w nim odpowiada mi cena ;)
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Aktualnie są 2 szt na serwisach aukcyjnych :)
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
No tak. Nie będę wnikał jak to możliwe, że wcześniej ich nie widziałem.
Pomijając 70-210 o którym wiem już dość dużo to czym jeszcze powinienem się zainteresować?

[ Dodano: 2019-02-02, 22:09 ]
skaarj napisał/a:
rmk naprawdę pomyśl nad F 70-210 :)
pz


Myślałem, myślałem i wymyśliłem. Kupiłem go za 250zł w stanie niemal idealnym, użytkowałem go ostatnio przez tydzień i jestem pod wrażeniem tego jak oddaje barwy. Na chwilę obecną 17-50 Sigmy i 70-210 Pentaxa jest dla mnie zestawem idealnym. Jako zawodowemu amatorowi nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach