iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Jakaranda napisał/a:
ADestroyer napisał/a:
zuka68, u mnie podobnie, może oprócz komarów (zostałem wręcz rozszarpany). :roll:

Podobno główny wysyp komarów jest przewidziany na przełom czerwca/lipca. To tak na pocieszenie ;-)


Taa. A na sierpień/wrzesień przewidywany wysyp kleszczy. :-P
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Trzmiele są :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Tomek B., są, nie dość, że pracowite, to jeszcze ładne.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
I podobno to one robią całą robotę gdy są chodne dni a pszczołom się nie chce
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No i co? I byłem teraz 3 dni w górach i miałem łąkę przed domem i g.... znalazłem. Eeeeeee to oszustwo wszystko jest ;-)
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
kazio napisał/a:
I podobno to one robią całą robotę gdy są chodne dni a pszczołom się nie chce

To dlatego, że są stałocieplne :!:
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
SlicaR napisał/a:
i g.... znalazłem

Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia :evilsmile:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
kazio, makro? :-P
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Zależy od wielkości; jeśli były spore to może być krajobraz :mrgreen:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
kazio, :-B
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Nie wiem, o co poszło...
DSCF0575 by syn_szklarza, on Flickr
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Panowie, mam poważne pytanie.
Zdjęcia Wasze są za bardzo dobre na mój poziom. :-(

Czy dysponując pierścieniami pośrednimi da radę uzyskać taką głębię ostrości, czy mogę zapomnieć?
Choćbym nie wiem co robił i ustawiał przesłonę, od 4 począwszy a skończywszy na ok.18, to moje zdjęcia wychodzą bardzo marnie.
Akurat jak mam przykładowo motyla, biorę 50 1,7 plus pośredni 20mm, przesłona 14, naświetlenie 1/40, iso 400. Światło zastane,
okazuje się, że ten motyl jest płaski jak denko od słoika.

Ewentualnie poproszę o poradę, czy jakieś manualne szkło 1:2 znajdę do 200zł, które da mi namiastkę macro.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Podstawową metodą na zwiększenie głębi ostrości jest przymknięcie przysłony. Im mniejszy otwór przysłony tym jest ona większa. Jednak nie zawsze duża głębia ostrości w makrofotografii jest potrzebna. Często chcemy mieć ostry tylko jakiś fragment obrazu, a pozostałą część kadru wolimy (ja zdecydowanie tak wolę) pozostawić jako rozmyte tło. Najlepiej starać się ustawić aparat tak, aby interesujący nas element znajdował się równolegle do matrycy aparatu fotograficznego. ;-)

Są trzy czynniki wpływające na GO: przysłona, ogniskowa obiektywu i odległość, na którą ustawiamy ostrość. Zależność jest następująca.
- przysłona – im mniejszy otwór (większa liczba F) – tym większe GO;
- ogniskowa – im krótsza ogniskowa (rzeczywista, a nie ekwiwalent dla pełnej klatki) – tym większe GO;
- odległość – im większa odległość – tym większe GO;
W celu uzyskanie dużej głębi ostrości można zastosować (co jest teraz bardzo bardzo modne) technikę stackowania, niemniej ja osobiście nie uważam tej metody za nazwijmy to finezyjną sztukę fotografowania. Dużo wiekszą frajdę sprawia mi wykonanie dobrego zdjęcia klasycznie. ;-)

Jeśli chodzi zaś o obiektyw to w grę wchodzi jedynie Industar-61L/3 (na pokładzie ma skalę odwzorowania 1:2 i dość dobrze sprawdza się w macro), reszta niestety będzie sporo droższa.
Wszelakie zoomy z napisem macro to raczej marketingowa ściema (są oczywiście wyjątki, ale jak się domyślasz nie w tym przedziale cenowym). ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
W tym przedziale można trafić jeszcze Vivitara S1 70-210, w tej cenie w grę wchodzi chyba tylko wersja Kirona, światło 3,5, skala odwzorowania w okolicach 1:2

Tutaj w trybie macro - ostrość nietrafiona (albo poruszona), ale moim zdaniem rozmycie całkiem miłe ;-)
https://lh3.googleusercontent.com/XBwl2ICeqTULQ9HNeii9bPQuQ_920bpoTtR2kxT17E83F11iwwTBhW8geNJzYe2qjxzWRTavnHMwFX0=w2560-h1600-no
https://lh3.googleusercontent.com/_VJ2VZp5-0XGuz0Ow0iBRRwKQtpbjZXoFxZvxab2q_-iSHiBj_F1ExwCQN-zhM62EIl85GKU9qOpUws=w2560-h1600-no

A jak się trafi z ostrością, to jest całkiem fajnie :-)
https://lh3.googleusercontent.com/MZ9R2Nu3EmJ70U36ILizb0PZUS21oaDQhTUg23jVp7QgfMaLZn02575v7r7IU-qn3HqxWYTY0fHrGew=w2560-h1600-no
https://lh3.googleusercontent.com/7qZXJUmmRpDn5xV51R6JWnS2io_u_7lLh9an92-k0NCnRA-XImefHHOlO0R_A18uBcsmctqcySISzb0=w2560-h1600-no

Waży toto pawie kilogram ;-)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
W okolicach 200 złotych to jeszcze jak żyję nie spotkałem w/w Vivitara (nie wspominając, że to elitarna Series 1). Miałem wersję Kirona: obrazek przedni, a nawet lepszy, niestety gabaryty sprawiają, że jest zwyczajnie nieporęczny. :roll:
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
ADestroyer napisał/a:
Podstawową metodą na zwiększenie głębi ostrości jest przymknięcie przysłony. Im mniejszy otwór przysłony tym jest ona większa. Jednak nie zawsze duża głębia ostrości w makrofotografii jest potrzebna. Często chcemy mieć ostry tylko jakiś fragment obrazu, a pozostałą część kadru wolimy (ja zdecydowanie tak wolę) pozostawić jako rozmyte tło. Najlepiej starać się ustawić aparat tak, aby interesujący nas element znajdował się równolegle do matrycy aparatu fotograficznego. ;-)

Są trzy czynniki wpływające na GO: przysłona, ogniskowa obiektywu i odległość, na którą ustawiamy ostrość. Zależność jest następująca.
- przysłona – im mniejszy otwór (większa liczba F) – tym większe GO;
- ogniskowa – im krótsza ogniskowa (rzeczywista, a nie ekwiwalent dla pełnej klatki) – tym większe GO;
- odległość – im większa odległość – tym większe GO;
W celu uzyskanie dużej głębi ostrości można zastosować (co jest teraz bardzo bardzo modne) technikę stackowania, niemniej ja osobiście nie uważam tej metody za nazwijmy to finezyjną sztukę fotografowania. Dużo wiekszą frajdę sprawia mi wykonanie dobrego zdjęcia klasycznie. ;-)

Jeśli chodzi zaś o obiektyw to w grę wchodzi jedynie Industar-61L/3 (na pokładzie ma skalę odwzorowania 1:2 i dość dobrze sprawdza się w macro), reszta niestety będzie sporo droższa.
Wszelakie zoomy z napisem macro to raczej marketingowa ściema (są oczywiście wyjątki, ale jak się domyślasz nie w tym przedziale cenowym). ;-)


Aha, to się zgadza, - zapomniałem uwzględnić odległość. To rzeczywiście jest nie do przeskoczenia. 50vs100.
Kombinowałem z pierścieniami przy różnych wartościach przysłony osiągając "ekstremum" z ręki 1/20 sekundy
i nawet przy nieporuszonym zdjęciu te zdjęcia są niezbyt poprawne.
Pomyślałem, że może jednak "pierścień odwrotnego mocowania" by coś dał i zrobił z 50 a'la macro?
Ale chyba rzeczywiście lepiej jak zapoluje na ten Indsutar. Nie słyszałem wcześniej o tym modelu.

Widziałem kiedyś innego Kiron macro stałka, ale jak jest 70-210 macro, to czemu nie.
Trochę dziwne pytanie - te macro zaczyna się przy 70 czy 210? Bo kombinowanego szkła macro w rękach nie miałem.
Muszę więcej coś poczytać o tych obiektywach.
Dzięki za informacje.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
ADestroyer napisał/a:
W okolicach 200 złotych to jeszcze jak żyję nie spotkałem w/w Vivitara (nie wspominając, że to elitarna Series 1).



:-)
Widywałem taniej, ale z mniej pewnych źródeł.
Teraz na allegro jest wersja Kominy, najlepsza, ale macro tylko 1:2,5 - aktualna cena 240 z wysyłką.

@edit: to jednak nie jest wersja Kominy :roll:
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Łącznie było chyba około 5 wersji tego o obiektywu z różną optyką, ale najlepsze opinie zbiera (myślę że zasłużenie) Kiron. Parę dobrych lat jak obiektyw odsprzedałem i o ile pamiętam to ma macro jest na ogniskowej 70 mm. Do tego jest to pompka co jedni lubię inni nie. ;-)

fuen, parę la temu to Trioplna można było kupić za około 100 zł i nikt go nie chciał. Nie śledzę aktualnych cen, ale wydaje mi się, że aktualnie to raczej granica cenowa Vivitara jest bliżej 400 niż 200 zł. Poza tym cena zależy od stanu obiektywu. ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Nie jest źle :-)
Z kilku ostatnich miesięcy: jeśli masz bezlustro, to kupujesz z mocowaniem nikona za około 200 złotych, podobnie minolty, z mocowaniem PK - 260. Droższe są wersje produkcji Kominy (bo są wyraźnie ostrzejsze) i Tokiny z adapterem macro do skali 1:1 (tu faktycznie ceny startują od 400-500 złotych). Panagora 90/2.8 kupiłem w grudniu za niecałe trzy stówy, kilka lat temu trudno go było wyhaczyć poniżej 500 złotych, Vivitara/Kirona 105/2.8 Marysia kupiła mi za około 500 złotych. Ale mam wrażenie, że oferta na allegro jest co raz uboższa i mniej ciekawa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach