Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
kojut napisał/a:
KasiaMagda, jak kupujesz filtry, to bierz taki rozmiar aby pasował na największy obiektyw jaki posiadasz a następnie dokupuj jedynie adaptery.


Oczywiście zakładając, że nie jest potrzebna osłona przeciwsłoneczna ;)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dziękuję Koledzy za info i że chce Wam się odpisywać na takie podstawowe pytania :-B
Grzechotniczku jeśli chciałbyś zrobić porządek ze starymi polarami, to chętnie przyjmę na przechowanie rozmiar 52 :-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Czy są filtry które pozwolą na stłumienie, najlepiej znaczne lamp ulicznych

- sodowych (barwa podobna do barwy lamp na zwykle żarowe żarówki)
- diodowe tak zwane trupie światło, bawa o wiele bielsza od sodowego, wręcz z niebieską poświatą
- trzeci rodzaj jaki widzę i też nieco przeszkadza ale mniej bo jest tylko dwie i dość słabo świecą ale barwę mają lekko pomarańczową, coś jakby zużyte sodowe. Być może to kwestia kloszy...

Jest jakiś filtr albo uniwersalny albo i nie ktorym moglbym w jakimś stopniu stlumić takie oświetlenie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Różne źródła światła mają różne widma świecenia. Filtr musi mieć dopasowaną charakterystykę do widma źródła światła. Jednym filtrem tego nie załatwisz, do kaźdego źródła musi być dobrany indywidualnie.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Na te LEDowe dlugosci fali patrzylbym z przymruzeniem oka - to sa wykresy raczej dla przyzwoitej jakosci zrodel.
Najtansza chinszczyzna bedzie duzo gorsza niz standardowa swietlowka.
Swietlowki zas mozna kupic w porzadnym wykonaniu, ktore bedzie zblizalo sie jakoscia do metalohalogenka :)

pz
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Trochę poszperalem i gdzieś, ktoś, coś... pisał o filtrach fioletowych, no ale znowu tego nie mogę znaleźć. Natomiast znalazłem coś co się nazywa purenight
http://www.fotopolis.pl/n...astrofotografii
Tyleże to nie na moją kieszeń :-/
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A może do sprawy trzeba podejść z drugiej strony i szukać filtra który zostawi w spokoju światlo gwiazd a pozostałe źródła światla przygasi?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Hoya seria podstawowa - ktoś miał styczność? A może już gdzieś było? Jest uv, polar i nd8 za 200 i się kolega zastanawia a ja nie umiem mu doradzić.

[ Dodano: 2017-08-03, 16:30 ]
Dobra, chyba mam http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=17165
 
ambro  Dołączył: 20 Sie 2013
Sid Gotama napisał/a:
Czy są filtry które pozwolą na stłumienie, najlepiej znaczne lamp ulicznych

- sodowych (barwa podobna do barwy lamp na zwykle żarowe żarówki)
- diodowe tak zwane trupie światło, bawa o wiele bielsza od sodowego, wręcz z niebieską poświatą
- trzeci rodzaj jaki widzę i też nieco przeszkadza ale mniej bo jest tylko dwie i dość słabo świecą ale barwę mają lekko pomarańczową, coś jakby zużyte sodowe. Być może to kwestia kloszy...

Jest jakiś filtr albo uniwersalny albo i nie ktorym moglbym w jakimś stopniu stlumić takie oświetlenie?


Ledowe świecą w całym paśmie więc nie ma dobrych filtrów. Często jednak nowoczesne oprawy LED nie świecą w niebo.

Jako filtr Light Pollution wykorzystywane są min.:

Hutech IDAS LPS-P2
Orion SkyGlow Imagining
Baader UHC-S
Baader Moon & SkyGlow

Pełniejszą odpowiedź znajdziesz na forach astro : astropolis.pl, astromaniak.pl, forumastronomiczne.pl
W kontekście astrofotografii w mieście sprawdzają się filtry wąskopasmowe np. h-alpha, OIII, SII.

[ Dodano: 2018-02-03, 23:15 ]
Szukam ochronnego filtra do DA 17-70. Który będzie lepszy:

1. https://www.cyfrowe.pl/ap...67-mm-exus.html
2. https://www.cyfrowe.pl/ap...ctor-67-mm.html
3. Jakiś inny tańszy, równie dobry ?
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
ambro napisał/a:
3. Jakiś inny tańszy, równie dobry ?

Ja powoli rezygnuję z filtrów UV jako ochrony, ale do tej pory nie szalałem i brałem zwykłe Hoya HMC.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Misztu napisał/a:
ambro napisał/a:
3. Jakiś inny tańszy, równie dobry ?

Ja powoli rezygnuję z filtrów UV jako ochrony, ale do tej pory nie szalałem i brałem zwykłe Hoya HMC.


Jakoś nigdy mi nie przyszło to do głowy, raczej nie narzekam na kondycje przedniej soczewki.
A zdarzało się że nawet taki dłuższy i cięższy w plecaku latał jakiś czas bez dekielka.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
espresso napisał/a:
Wszystko inne to dziadostwo nastawione na zarobienie kasy.

I tu przyznaję rację. Chociaż mnie zdarzało się kilka dekielków zgubić. No ale są zastępcze "no name". Pzdr.
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Chcę sprawić sobie filtr szary oraz połówkowy. Potrzebuję ich do krajobrazów, różnorakich. Doświadczeń z filtrami szarymi oraz połówkowymi nie mam żadnych stąd mam pytanie jakich najczęściej się używa podczas typowych krajobrazowych strzałów. Wodospadów fotografować nie będę a jeśli już to bardzo, bardzo rzadko. Najczęściej jeziora, morza, lasy no i góry moje ukochane. Jeśli zdecydowałbym się na jeden szary to jaki? ND 500? Jeśli dwa to czy komplet ND 1000 i ND64? Sporo czytam na temat filtrów ale liczę, że ktoś się tu podzieli wiedzą typowo praktyczną. Druga kwestia to połówkowy filtr. Jaki z holderem będzie najlepszy? Budżet mam +-250zł na każdy z nich, średnica filtra 77mm. Dzięki za pomoc.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
rmk napisał/a:
Jeśli zdecydowałbym się na jeden szary to jaki?

Celowałbym w ND1000. Można uzyskiwać ciekawe efekty na niebie. Do płynącej wody aż tak mocny nie jest potrzebny, ale skoro rzadko będziesz fotografować wodospady... Dobre i dość tanie ND ma Hoya (chyba już sobie poradzili z problemami jakościowymi). Dobre opinie zbiera chińska Haida.
rmk napisał/a:
Druga kwestia to połówkowy filtr. Jaki z holderem będzie najlepszy? Budżet mam +-250zł na każdy z nich, średnica filtra 77mm. Dzięki za pomoc.

Kupiłem kiedyś najtańsze żelowe chińskie - dwie połówki NDx8, NDx16 i podobnie pełne wraz chińskim holderem. Pełne do niczego mi się nie przydają. Z połówkowymi próbowałem trochę powalczyć i na razie nie mówię ostatniego słowa, ale jestem niezadowolony z ich działania. Po pierwsze dają zafarb. Po drugie do moich amatorskich celów giętkość matrycy całkowicie wystarcza i nie widzę zasadniczej różnicy między prawidłowym naświetlaniem sceny z filtrami a rozsądnym machaniem suwaczkami w Lightroomie. A jak już rozpiętość tonalna jest zbyt duża to radzę sobie przy pomocy HDRa.
espresso ma rację. Lepiej na początek tanie filtry, żeby sprawdzić czy to w ogóle ma sens. Dobry podstawowy zestaw filtrów wraz z holderem to bardzo duży wydatek (między żelowymi Cokinami a szklanymi Nisi czy Lee jest przepaść cenowa).
 
rmk  Dołączył: 08 Lis 2015
Mądrych to zawsze miło posłuchać. Ale ND1000 to sobie sprawię bo ostatnimi czasy w kilku momentach mi go brakowało, a w mej głowie pojawiły się pomysły na jego wykorzystanie.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
jedrus68 napisał/a:
Taaaa, nie ma to jak zaliczyć wszystkie wady najtańszego szmelcu i wyrobić sobie opinię na całą resztę :-) MZ jak nie masz/nie chcesz wydać kasy na filtry to nie kupuj wcale.

A swoją ochotę lub jej brak mam oprzeć na...?
Jakoś tak już mam, że staram się bazować na doświadczeniu, zwłaszcza swoim :-)
Załamkę to dopiero bym miał, jakbym po zakupie dobrego filtra z holderem, za powiedzmy ca. 800zł stwierdził, że co prawda zafarbu nie ma, ale i tak jest do d... bo w Lightroomie zrobię dokładnie to samo bez bawienia się w ustawianie połówek na linii horyzontu.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
W górach na długich (>150mm) ogniskowych, dalekie plany maja niebieski zafarb. Czy filtrem uv jestem w stanie coś takiego chociaż minimalnie zniwelować?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
rmk napisał/a:
Jeśli zdecydowałbym się na jeden szary to jaki? ND 500? Jeśli dwa to czy komplet ND 1000 i ND64?

Jakiś przykład?
Zrobione dziś (tuż po godz. 18) nocne zdjęcie.
ND 1000, pełna dziura (f2,4) ogniskowa 15mm, czas 25 sek., ISO 400, EV -0,7.



Color napisał/a:
w Lightroomie zrobię dokładnie to samo bez bawienia się w ustawianie połówek na linii horyzontu.

..... :?:

jedrus68 napisał/a:
preferuję to co widzę podczas fotografowania. Lightroom to tylko proteza


Właśnie tak 8-)

 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Jasne ;-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Penteusz napisał/a:
Jasne ;-)


pełne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach