x4rd  Dołączył: 07.03.2012
jannad napisał/a:
Czyli podobnie jak w K5-IIs. Myślałem że w KP będzie pod tym względem lepiej.

Nie wiem jak jest z KP ale na pewno lepiej, co już cytował tref. Do mojego użytku taki AF jaki jest w Trójce się sprawdza i jak to określił klasyk "po prostu działa".

Paffcio napisał/a:
Żeby to jeszcze tańsze było...

Kup na raty :mrgreen:

skwara  Dołączył: 16.08.2007
Na raty jest taniej?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Na początku mniej boli :mrgreen:

skwara  Dołączył: 16.08.2007
Tylko pozniej się oczka otwierają :) i jest płacz.

Obywatel AP  Dołączył: 15.10.2010
Myślę, że w ramach wariantu oszczędnościowego warto rozważyć K-70, które ma tę samą matrycę i jest o połowę tańsze (zwłaszcza po odliczeniu kosztów DA 50 1.8 dodawanego teraz za 1 zł) :-) Za część zaoszczędzonych pieniędzy można kupić jakiś sensowny obiektyw.

Oczywiście wszystko zależy od tego, na ile ktoś wycenia teoretycznie lepszy autofocus (więcej punktów) i kilka dodatkowych cech. W przypadku moich potrzeb (głównie macro), K-70 ma znacznie lepszą relację ceny i użyteczności.

Tutaj jest bardzo dobra tabelka porównująca K-70, KP oraz K-3II:

https://www.pentaxforums....ifications.html

Michu  Dołączył: 18.04.2006
K-70 nie ma tej samej matrycy, tudzież ma ją zupełnie inaczej oprogramowaną, bowiem jakość zdjęć z tych dwóch aparatów jest zauważalnie inna. Moim zdaniem to włąśnie jakość obrazka powoduje tak wysoką cenę KP.

To ciekawa sprawa, to test z PentaxForums.com sugerował, że matryca jest ta sama. Z tego co widzę, obydwie matryce minimalnie różnią się liczbą pikseli, więc może rzeczywiście coś jest na rzeczy.

Co do jakości obrazu - na jpegach z ISO 1600 nie widać różnicy (albo nie jestem dobrym "piksel peeperem") ;-)

Przykłady z ISO 1600 (uwaga duże pliki):

K-70
http://www.imaging-resour...I001600NRAD.HTM
KP
http://www.imaging-resour...I001600NRAD.HTM

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Obywatel AP napisał/a:
Co do jakości obrazu - na jpegach z ISO 1600 nie widać różnicy

Na ISO 1600 zapewne nie zauważysz różnicy pomiędzy jakimikolwiek współczesnymi lustrzankami i bezlusterkowcami APS-C. Istotne jest to co dzieje się z obrazem przy 6400 i wyżej. Tutaj KP robi różnicę.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Enzo napisał/a:
Tutaj KP robi różnicę.

Widać, że im nowsza matryca tym lepszy efekt daje ten dodatkowy procesor obrazu.

Rzeczywiście, na ISO 12 800 widać już różnicę na korzyść KP (w stosunku do K-70). Dla mnie wychowanego na matrycy CCD z K-10d to już są abstrakcyjne czułości ;-) Ale mówiąc serio: w przypadku makro, nie widzę sensu stosowania takich wysokich czułości. Nawet dla dobrych obiektywów makro ostrość mocno spada poniżej f/16. Mam Schneider Kreuznach 100 2.8 Macro (samsungowy klon SMC-D FA 100 2.8 Macro), w którym widać ten proces. Dlatego większą głębię ostrości lepiej uzyskać przez połączenie kilku zdjęć (stacking) niż żyłowanie się z przysłoną f/24 - f/32.

Co do użyteczności wysokiego ISO w innych dziedzinach fotografii się nie wypowiadam - z braku doświadczenia :-)

zuka68  Dołączył: 31.05.2010
Obywatel AP napisał/a:

Co do użyteczności wysokiego ISO w innych dziedzinach fotografii się nie wypowiadam - z braku doświadczenia :-)

Myślę, że makro i wysokie czułości to nieporozumienie. W tego rodzaju fotografii ja staram się z czułością zejść jak najniżej, aby zachować szczegóły i rozpiętość tonalną.
Moc takiej matrycy widzę wszędzie tam gdzie nie można użyć lampy lub nie wypada używać. Moje typy to kościół, wesele, wszelkiego rodzaju imprezy i ogólnie wszędzie tam gdzie trzeba zamrozić obraz, a nie rozmazać....

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Im lepsza wyższa czułość (np. 12.800), tym lepsza dynamika i tonalność na niższych czułościach (np. 3.200). Sam nie mam za wielkiego doświadczenia w makro, ale widziałem zdjęcia robione w jasny dzień, w ciemnym lesie przy f16, czasie 1/100 i ISO 3.200. A możliwości komponowania ujęcia z kilku też nie zawsze wchodzi w grę ze względu na podmuchu (nawet delikatne) wiatru.

Skocz do: