Zbynio  Dołączył: 07.05.2007
Cytuj
Enzo napisał/a:
czy kocioł kondensacyjny poradzi sobie ze starą instalacją gdzie wody tyle co we Wrocławiu latem 1997-go?
Poradzi sobie tylko, że bezwładność cieplna będzie bardzo duża i przez to nieco większe zużycie gazu i prądu na pracę pompy. Jako tymczasowe rozwiązanie powiedzmy na 1-2 sezony od biedy można zastosować. Jeżeli zastosujesz wymiennik ciepła nie przepływowy tylko zbiornik buforowy to bezwładność będzie mniejsza bo układy pracują wtedy odseparowane a zbiornikiem ciepła jest wtedy zbiornik buforowy - multiwalentny. Do takiego układu można podłączyć dodatkowe źródła ciepła n.p. panele solarne.

Przykład połączenia.

 

Apas  Dołączył: 26.01.2007
Cytuj
Zbynio - powyższy rysunek wygląda jak plan ulic w centrum Limerick: wszystkie jednokierunkowe i ogólnie niezły kocioł :-D
 

automaciek  Dołączył: 10.11.2010
Cytuj
Enzo napisał/a:
automaciek napisał/a:
przerusztować pogrzebaczem

O 4-ej rano to absolutnie nikomu nie przeszkadza... Także ten.
Tak spytam (jak już ten Pandor se wyszedł) - bo w sumie myślałem o kotle gazowym tradycyjnym (takim co to zaszumi jak wierzba płacząca i mazurka zanuci) ale jak sobie patrzę na schemat który mi Zbynio przysłał (ukłony i podziękowania :-B ) to i tak na gazie będzie on pracował w układzie zamkniętym. W tym przypadku zastanawiam się czy kocioł kondensacyjny poradzi sobie ze starą instalacją gdzie wody tyle co we Wrocławiu latem 1997-go?

Poradzi, poradzi i objętość obiegu ma najmniejsze znaczenie. Dla kotla kondensacyjnego i oszczędności z tym związane ważne jest aby nie przekraczać temperatury kondensacji czyli 55'C na wyjściu i 40'C na powrocie ( mówimy o c.o. Bo dpa c.w.u. Mogą być wyższe) bo idea kotła kondensacyjnego przestaje miec sens. Ale i wtedy wystarczy zwiększyć grzejniki aby osiągnąć te parametry. Kocioł kondensacyjny ms pracować długo, ale przy niskich temperaturach. Wymiana grzejników na większe to i tak niższy koszt niż remont instalacji. Przy starej instalacji po prostu może być konieczne dodanie przeponowego naczynia wbiorczego aby skompensować objętość instalacji.
 

fotonyf  Dołączył: 24.04.2006
Cytuj
Stare instalacje często mają mocno zmniejszony przekrój rur i pojemność (objętość) grzejników przez osiadanie wewnątrz całego syfu przez lata. Objętość wody jest w zasadzie znacznie mniejsza, ale izolacja cieplna...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach