Aphar  Dołączył: 03.07.2017
  [korpus] Typy HDR (w K-3) Cytuj
W K-3 (i zapewne w pozostałych korpusach z rodziny) dostępne są trzy typy HDR oznaczone typ 1, 2 i 3 oraz czwarty typ auto.
Nie są one związane z rozpiętością tonalną, bo osobno ustawiany jest krok EV w jakim aparat wykona 3 zdjęcia.
Do czego służy HDR jest dla mnie jasne. Niestety nie znalazłem w instrukcji żadnej informacji na temat różnic pomiędzy nimi.
Czy ktoś mógłby mi rozjaśnić ten temat, jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi typami?
Nie jest to może fundamentalne zagadnienie bez znajomości którego nie da się zrobić zdjęcia, człowiek wiele razy radził sobie w przeszłości z takim problemem. Z drugiej strony warto wiedzieć jakie funkcje daje posiadany aparat, tak aby móc ich świadomie używać.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Aphar, nie mam K-3, ale tak myślę sobie, że te typy to być może są po to abyś w każdym mógł sobie sam zaprogramować skok EV. Aby później już automatycznie to wybierać. Pzdr.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
W menu są HDR Auto, HDR 1, HDR 2 i HDR 3 więc zapewne jak napisał powalos, ustawienia 1, 2 i 3 są dla zaprogramowania własnych ustawień.
Aphar, sprawdzałeś co się kryje pod tymi pozycjami menu?

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Akurat nie Panowie :).
Bawiłem się tym z nudów nad Biebrzą o poranku sprawdzając który lepiej się sprawdzi o wschódzie słoneczka - Każdy typ 1,2 i 3 działa inaczej, najłagodniej i sensownie 1 najostrzej 3 która robi już taki lukier cukier.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
W żadnych z trzech moich ostatnich korpusów nie uruchamiałem trybu HDR, w dwóch ostatnich nie sprawdzałem również funkcji wideo 8-)

plwk , też początkowo myślałem, że to chodzi o możliwość przypisania własnych ustawień. Ale EV, czyli w tym wypadku rozpiętość tonalną dla HDR i jedyny ustawialny parametr, definiuje się niezależnie od wybranego typu. Raz ustawiona wartość odnosi się do każdego aktualnie wybranego, więc to raczej nie to.
Grzechotnik , swoje próby robiłeś na takim samym EV, czy każdy tryb z innym?

Apas  Dołączył: 26.01.2007
Aphar - o ile wiem te ustawienia nie mają nic wspólnego ze skokiem EV, definiują jedynie sposób pracy algorytmu łączącego ekspozycje: od łagodnego, nastawionego na środek spektrum, po wybitnie 'hadeerowate' w stylu 'wyjarany komiks'.
Żeby się przekonać, czy mam rację, proponuję eksperyment. Ustaw aparat na statywie, zaaranżuj jakąś HDR-friendly scenkę i zrób (przy tym samym skoku EV, oczywiście) serie na różnych ustawieniach rzeczonego parametru by porównać wyniki. Jeśli okaże się, że efekty są zbliżone do zabaw suwaczkami w zewnętrzny edytorze HDR - to masz odpowiedź :-)
Przy okazji nauczysz się, jak to działa i jakie efekty można osiągnąć na poszczegolnych ustawieniach. Jak mawiał Arystoteles - eksperyment jest lepszy od kazdej instrukcji obsługi!

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Apas napisał/a:
Jak mawiał Arystoteles - eksperyment jest lepszy od kazdej instrukcji obsługi!

podobnie mawiał Dadastoteles. :-(

Apas  Dołączył: 26.01.2007
powalos napisał/a:
Apas napisał/a:

podobnie mawiał Dadastoteles. :-(

Co dowodzi, że MĄDROŚĆ jest nieśmiertelna. Szkoda tylko, że jej nosiciele odchodzą, zostawiając nas, głupców w nieutulonym żalu...
:-(

Grzechotnik  Dołączył: 27.10.2008
Aphar napisał/a:
Grzechotnik , swoje próby robiłeś na takim samym EV, czy każdy tryb z innym?

Wypróbowałem porównawczo chyba każde możliwe ustawienie.

Przy Biebrzańskim wschodzie słońca, gdzie słoneczko waliło prosto w obiektyw, nad wodą ścieliła się mgła a brzeg był zacieniony nawisem trzcin, akceptowalny był tylko pierwszy tryb a rozpiętość EV wpływała tylko na ilość szczegółów w cieniach i światłach. Najsensowniej i zbliżone do rzeczywistości, czyli tego co widziałem własnymi oczami, wychodziła rozpiętość 2EV, przy 3EV rezultat dawał już nieakceptowalną jak dla mnie jakość, zbyt przesadzoną. Tryb 2 i 3, niezależnie od ustawionej rozpiętości EV były dla mnie zbyt agresywne i całą scena bardzo mocno traciła naturalność.
Tyle, że ja nie cierpię lukrowania zwłaszcza w krajobrazie.

Grzechotnik, dzięki za wyjaśnienia. Teraz mniej więcej wiem czego się spodziewać.
Przy najbliższej okazji postaram się wypróbować wszystkie tryby i różne wartości EV.
Apas napisał/a:

Dobrze że tej prawdy nie biorą sobie do serca producenci sprzętu, softu i innych gadżetów, a szczególnie ich księgowi. Oszczędzaliby wtedy na instrukcjach obsługi. ;-)

przemomir  Dołączył: 20.10.2010
Kilka razy skorzystałem z tej opcji. Najsensowniejszy (wbrew oczekiwaniom) okazał się HDR Auto.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
Aphar jak poprzednicy - w miarę użyteczny jest tylko tryb 1, reszta to już maszkarony. Lepiej robić zdjęcia z bracketingiem i następnie łączyć je w Lightroomie :)

Skocz do: