Szyms  Dołączył: 06 Lut 2008
Fotografia lotnicza
Szukałem sporo, użyłem wielu słów kluczowych i nie znalazłem niczego traktującego o fotografi samolotów.
Czy ktoś z forumowiczów zajmuje się plane spottingiem, fotografią na pokazach itd. Bo interesuje mnie czy manualne obiektywy będą się nadawały do wyczekiwaniu na lotniskach.
Inne doświadczenia z tego typu fotografii bardzo wskazane. :)
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
wydaje mi sie ze bez problemy beda sie nadawaly manuale.. przeciez jak samolot w locie jest to ostrzysz na nieskonczonosc..
 
Szyms  Dołączył: 06 Lut 2008
Właśnie nie wiem przy ilu metrach na długich (300-600) tele jest nieskończoność.
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
kilka Pentaxiarzy robiło zdjęcia, na pikniku lotniczym w Krakowie, wyniki tutaj
http://pentax.org.pl/view...er=asc&start=60
niektóre zdjęcia mają exif, możesz sobie sprawdzić czym były robione, jedno zdjęcie przykładowe, zrobione K200/2,5

robiłem również FA 80-320 i w większości przypadków AF był pomyłką, jak nie trafił to przelatywał cały zakres, więc przełączyłem na MF
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
K200 z DA 50-200 bezproblemowo dawał sobie radę nawet z "Iskrami ", na AF oczywiście.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
być może to była kwestia śledzenia obiektu, a tutaj to zdecydowanie brak jakiejkolwiek wprawy , pierwszy raz robiłem tym obiektywem i taki rodzaj zdjęć
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Mam małe doświadczenie w fotografii lotniczej (5 pikników w Krakowie i jedna wyprawa na górkę spotterską na podejściu do Balic) ale z tego co zauważyłem to dla mnie AF jest lepszy niż ostrzenie ręczne. Przy ogniskowych 200-300 mm i odległościach ode mnie w jakich przelatywały samoloty na Czyżynach ustawienie na nieskończoność dawało nieostre zdjęcia, a ręcznie ostrzenie często było zbyt wolne.

AF czasem gubił ostrość i przelatywał z jednego końca skali na drugi (a potem jeszcze raz :) ), ale jeśli cały czas dokładnie prowadziłem obiektyw by samolot mieć w centrum kadru lub w obszarze aktywnego punktu AF (punkt AF wybierałem ręcznie, przeważnie centralny) to zgubienie zgubienie ostrości zdarzało się rzadko.

Na pierwszych trzech piknikach lotniczych zdjęcia robiłem analogiem bez AF i było mi trudniej niż teraz, a i procent nieostrych zdjęć był duży.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Piknik Lotniczy Kraków Czyżyny 2017:












Piknik Lotniczy Kraków Czyżyny 2017
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Fajne. Stopień fajności byłby jednak wyższy przy dłuższych czasach, żeby śmigła się rozmyły.
 
hypnos  Dołączył: 18 Lip 2017
Gdynia Aerobaltic 2017
AN-2 z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła


TS-11 Iskra z tej samej fundacji


Artur Kielak


FireFlies Aerobatic Display Team


3AT3


aeroSPARX



 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Gratulacje! Też chciałem iść , ale byłem "wyjechany" :cry:
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
fotopentax, świetne i bardzo klimatyczne.
Czym i jak? :->
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Super :-B
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Super :-B


Color napisał/a:
fotopentax, świetne i bardzo klimatyczne.
Czym i jak? :->


Dzięki.
Zdjęcie zrobione Pentaxem K-5 plus obiektyw Pentax Da 300 f/4 plus spory crop w PS. Niestety nie zdążyłem przełączyć czułości z ISO 400 na 100 i miałem przy obróbce problem z ziarnem. Na dodatek w plecaku miałem konwerter Pentax 1,4 - no ale nie było czasu na jego podłączenie, bo samolot za szybko wylądował na Księżycu.
 

adams  Dołączył: 24 Mar 2011
Kiedyś podczas wycieczki zrobiłem takie zdjęcia (z samolotem raczej niż samolotu, czerwony filtr dlatego czarno-białe) - widok z Wielkiej Wsi koło Krakowa



 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
adams :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach