Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
plwk, pasta świetny wybór a radiator z ciepłowodami?
Coś w tym stylu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Radiator mam kupiony z ciepłowodami, ale tylko dwoma. Moja płyta główna ma zasilanie na poziomie 125TDP więc i radiator kupiłem dla tej wartości, konkretnie to SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012. Procesor ma 80TDP więc drobny zapas na ewentualne podkręcanie pozostaje. To jest tymczasowe, więc chciałem załatwić sprawę możliwie niskim kosztem.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
plwk, do Xeona to aż nadto. Będziesz zadowolony. :mrgreen: :-B
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To chłodzenie kosztuje ok. 80 zł ? ;-)
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Markus, Widziałem je w promocji za 50 zł. Normalnie to nieco ponad 60zł.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ok.
Teraz widzę , że są różne wersje w zależności TDP procesora...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chłodzenie u mnie w sklepie 64.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Też szykuję się do, hmm... modernizacji. Tylko jakoś bardziej globalnej. Coraz bardziej podobają mi się Ryzeny. Taki 5 1500X lub 1600X wygląda bardzo obiecująco. Myślę, że w połączeniu z szybkimi w miarę pamięciami i SSD powinien ogólnie dawać radę. Porównywalne to z i5 (przynajmniej tymi aktualnymi, 7. generacji) ale jednak inne. Więcej rdzeni w 1600X, ale już nawet 1500X jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W pewnych aspektach nieco słabsze to od i5, w innych wyraźnie lepsze. Jeszcze trochę poczekam, ale nie ukrywam, że Ryzen kusi. W końcu im się chyba udało wrócić do równego szeregu z Intelem, który teraz, przymuszony w końcu do działania obiecuje dodatkowe rdzenie w i5 ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Założyłem nowy radiator a OCCT pokazuje nadal jakieś szalone temperatury, w stresie do 95 stopni. Doczytałem się, że przy Xeonach z serii 54xx, wiele płyt głównych ma problem z prawidłowym pomiarem temperatury i zawyża ją do 30 stopni. Z programów monitorujących tylko RealTemp, gdy wpiszę mu Tj=85 pokazuje temperatury w spoczynku 30 do 35 stopni a w stresie 60 do 65 stopni, pozostałe pokazują to co OCCT. Na GPU wszystkie programy pokazują w spoczynku 50 stopni a w stresie 54 stopnie. Pożyczyłem termometr bezkontaktowy i pomierzę sobie temperatury na płytce kontaktowej radiatora i będę mógł ocenić co się dzieje. Wentylator radiatora procesora dmucha na twarde dyski a ich temperatury są cały czas około 35 stopni.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zainstaluj sobie to :

https://www.piriform.com/speccy

Wydaje się że podaje to w miarę dokładnie temp. CPU, MB, HDD oraz GPU.

U mnie na starym CPU pokazuje maks. 51 C w stresie a ok. 40 C w spoczynku na boxowym chłodzeniu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Wydaje się że podaje to w miarę dokładnie temp. CPU, MB, HDD oraz GPU.

Mam procesor z platformy 771 zamontowany w 775 i bodaj tylko płyty z chipsetem G35 prawidłowo odczytują jego temperatury, ja mam G31. W Xeonach dwa styki trzeba zamienić miejscami, żeby działały na tej podstawce, ale większa ilość wyprowadzeń jest na innych stykach niż w DualCore i być może część z nich jest związana z pomiarem temperatury.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
I co Ci pokazuje Speccy ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jestem teraz w pracy. Speccy miałem zainstalowany i pokazywał to co większość, oprócz RealTemp.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Sprawdź czy Windows widzi prawidłowo procesor.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wgrałem bios z dogranymi mikrokodami dla Xeonów i jest rozpoznawany poprawnie zarówno przez sam bios jak i przez Windows.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Zainstaluj program CoreTemp https://www.dobreprogramy...dows,20716.html Jest po polsku.
Link do programu http://www.alcpu.com/CoreTemp/Core-Temp-setup.exe
Wysoce możliwe, że pokaże prawidłowo temperaturę.
Lub jak proponuje Markus.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przerobiłem to. W CoreTemp nie ma bodaj możliwości ustawienia Tj, właściwego dla procesora (w moim ustawia 100 zamiast 85), gdy ustawię offset -15 to pokazuje podobnie do RealTemp.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
No to masz jeszcze jedną możliwość. Odpalić CPU-Z i jakiś program testowo stresowy dla procesora i patrzeć, jak częstotliwość procesora spadnie, to znaczy, że osiągnął temperaturę ~100℃ i możesz porównać z tym, co pokazują mierniki programowe.
Procka nie usmażysz, bo ten ma ochronę.
Są jeszcze termometry laserowe, ale to już odlot.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odpalałem 20-to minutowy test na OCCT i procesor stabilizuje się na poziomie około 90 stopni (jeden rdzeń na 94). Mam w teczce termometr "laserowy" :mrgreen: . Sprawdzę temperatury na płytce kontaktowej radiatora i na ciepłowodach. Temperatura maksymalna obudowy tego procesora to 67 stopni, więc tamte muszą być niższe.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
No to wychodzi, że zbudowałeś sobie spoko kompa za niewielkie pieniądze. :mrgreen: :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach