fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zjawiska meteorologiczne
Ciekawe zjawisko - iryzacja na chmurach, zaobserwowane w sobotę 30 stycznia 2016 w Krakowie.













 

Weyland  Dołączył: 02 Mar 2014
Słońce pozorne.


[ Dodano: 2016-02-02, 22:10 ]
Wykonane komórką ;-)
 

And  Dołączył: 07 Mar 2014
Na zdjęciach widoczne jakby zamglenie nad wodą – przy mrozie ok -20 stopni C i braku wiatru paruje morze (styczeń 2016 Krynica Morska).
1


2
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Iryzacja:







[ Dodano: 2017-02-13, 22:58 ]
Czy tak może wyglądać smuga kondensacyjna ? Zdjęcie z 12.02.2017r



 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
A czy to nie jest chemtrails ?
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
irek83 napisał/a:
A czy to nie jest chemtrails ?

Kolega fotopentax przeżył, więc nie.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dzisiejsze halo wokół Słońca - fotografowane z Krakowa. Fotografowane obiektywem Pentax FA 24mm.

 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Tak było je widać z okolic Ogrodzieńca.

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Piękne foty - Chłopaki.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dzisiejsze mammatusy po ulewie w Krakowie.





[ Dodano: 2017-05-24, 21:33 ]
Miraż. Tak rozgrzane powietrze zalegające przy powierzchni ziemi - zniekształca sylwetkę człowieka.

 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Mieszkam nad morzem od urodzenia, ale czegoś takiego w Polsce jeszcze nie widziałem.

Ciekawi mnie wysokość trąby? Z czasów żeglarskich, wiem że od brzegu do boi po lewej stronie jest około 3 Mm, a trąba była wyraźnie dalej. Zjawisko widziałem wczoraj wieczorem. Utrzymywało się kilka minut, przynajmniej ja tyle obserwowałem. Widział ktoś takie coś (w Polsce)?
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Jak jeszcze miałem Saaba 900, to podobne zjawisko w baku miałem bardzo często.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jak mam chrześniaka w domu i zostawię lodówkę otwartą.
Można sprawdzić średnią wysokość pułapu tego typu chmur i orientacyjnie wyznaczyć długość trąby. Puzoniści mogą się wypowiedzieć bardziej kompetentnie.
 
MarcinKniec  Dołączył: 21 Lip 2017
apemantus napisał/a:
Widział ktoś takie coś (w Polsce)?


Tak, ja widziałam i mam na zdjęciu. Trąby były 3 obok siebie, okolice Jastrzębiej Góry, kilkanaście lat wstecz. Za tydzień będę w domu to zeskanuję fotkę i wrzucę na forum.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Jako dzieciak w Wielkopolsce widywałem często mini-trąby powietrzne po sianokosach, unoszące siano na kilanaście - kiladziesiąt metrów w górę, ale to były rzeczy ulotne, niewielkie i zabawne. W latach 90 ubiegłego wieku wprawdzie nie widziałem samego zjawiska, ale byłem w miejscu przejścia trąby na Dolnym Śląsku (nie wspomnę miejscowości, ale chyba gdzieś między Legnica a Bolesławcem) kilka godzin po fakcie - połamane drzewa, zerwane dachy, poprzewracane maszyny rolnicze: widać było szeroki na kilkanaście metrów pas zniszczeń, szczególnie w parku wokół ruiny poniemieckiego dworku, dawnej siedziby PGR. Pisałem wtedy o tym tekst dla jakiejś gazety i rozmawiałem ze specjalistami z IMGW - mówili, że w związku ze zmianami klimatu należy się w przyszłości spodziewać eskalacji tego typu zjawisk. Jak widać mieli rację...

[ Dodano: 2017-08-24, 20:32 ]
Od siebie pochwale się takim czymś. Nie znam się na niebie wcale, więc może ktoś mądrzejszy powie mi, co to było. Wiem, ze zjawisko nie jest wcale takie rzadkie, w Irlandii widuję je najczęściej na dzień - dwa przed nadejściem dużych sztormów znad Atlantyku.



[ Dodano: 2017-08-24, 20:36 ]
O, jeszcze jedno znalazłem - to z kolei wschód słońca po kilkudniowym, bardzo silnym sztormie, który skończył się dość gwałtownie dosłownie dwie - trzy godziny wcześniej... Kolorów nieba nie podkręcałem w najmniejszym stopniu...

 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Apas napisał/a:

[ Dodano: 2017-08-24, 20:32 ]
Od siebie pochwale się takim czymś. Nie znam się na niebie wcale, więc może ktoś mądrzejszy powie mi, co to było. Wiem, ze zjawisko nie jest wcale takie rzadkie, w Irlandii widuję je najczęściej na dzień - dwa przed nadejściem dużych sztormów znad Atlantyku.

to tzw kowadło burzowe - ogrzane powietrze wznosi się, aż się ochłodzi i spotka powietrze o tej samej temperaturze - wtedy zaczyna rozchodzić się na boki. Generalnie znaczy to tyle, że będzie burza - lub, że była :-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Gdzieś w fotkach z telefonu mam podobne kowadło zrobione przez okno samolotu. Zrobiło wrażenie.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Penteusz! Jedź do Irlandii. To jest Twoja szansa. :evilsmile:
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Apas napisał/a:
Kolorów nieba nie podkręcałem w najmniejszym stopniu...

Wierzę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach