wellu  Dołączył: 16 Cze 2015
kalibracja Sigmy 18-35mm f1.8 Pentax K30
Dobry wieczór wszystkim.
Jest to mój pierwszy wpis dlatego proszę abyście byli wyrozumiali ;)
Problem dotyczy obiektywu Sigmy 18-35 1.8, ktory pracuje na body K30. Mam wrażenie, że nie ostrzy zawsze tam gdzie chce mam tutaj na myśli front focus i back focus (tak się piszę? ).
Wypożyczylem od sigmy dock do kalibracji ale jakos mi to nie idzie i zastanawiam się, czy ktoś z was ma taka k30 i wie jak to szkiełko ustawić?
Dziękuję z góry za wsparcie.
Pozdrawiam.
Daniel.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
wellu napisał/a:
Wypożyczylem od sigmy dock do kalibracji ale jakos mi to nie idzie
Ustawiasz aparat na statywie, cel na 28 cm i kalibrujesz dla 18, 24, 28 i 35 mm, następnie zmieniasz odległość na 35 cm i powtarzasz, potem 50 cm i nieskończoność. Potem sprawdzasz, czy coś się nie rozjechało i ewentualnie wprowadzasz kolejne małe korekty - po kilku przebiegach powinno być ok. Sprawdzaj też odległości powiedzmy 2-5 m, bo tu lubią wychodzić różne jaja, choć teoretycznie nie powinny.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jestem dzisiaj już po kalibracji.
28/35/50 cm mierzysz od matrycy, i kalibrujesz dla ogniskowych tak jak podał @jad75.
Znaczek położenia matrycy masz na obudowie pryzmatu.
Uważaj aby nie poruszyć statywu.
Jaja lubią wychodzić faktycznie i miałem te jaja pomiędzy 2-5 m i tu trzeba dochodzić metodą prób i błędów.
W końcu zabrałem się za zakres około trzech metrów i przesuwając się ze statywem w przód tył kombinowałem z ustawieniami., niekiedy byłem zdruzgotany, ale w pewnym momencie zadziałało mi 35mm i ustawienia z poszczególnych ogniskowych mają wpływ na pozostałe.
Mi kalibracja zajęła 3,5 h z czego ponad 2, 5h to zabawa z nieskończonością.
Pierwszy raz kalibrowałem z USB Dock.
Teraz pozostają tylko testy, ale raczej już K-3 z S18-35 zgrywał nie będę.

Zauważyłem, że obiektyw i sam USB dock otrzymał update firmware do mocowań C i N nasz PK pozostaje nadal w wersji 1,0 zarówno dla szkła jak i USB dock.
Dla nieskończoności regulacja moim zdaniem powinna być bardziej precyzyjna ewentualnie dodane zakresy 2 i 5 m.

Błąd , który popełniłem to włączona stabilizacja jak kalibrujemy to wyłączamy i używamy statywu.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Wszytko rozumiem tylko mam pytanie odnośnie wartości które wpisujemy w tą aplikację po podłączeniu USB dock do komputera.

Testy robimy na tablicy ale skąd mam wiedzieć jak odczytać tą wartość (FF, BF) którą później wpisujemy?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jak masz FF ( za punktem ostrzenia) to zmniejszasz wartość dla odległości w programie przy podłączonym obiektywie do USBdock lub odwrotnie zwiększasz dla BF.
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Cześć!
Jestem dzisiaj w temacie kalibracji 18-35 i faktycznie nieskończoność jest ciężka, dobrze, że się ten wątek pojawił i nie tylko ja miałem z tym problem. : )
Już myślałem, że coś źle zrobiłem.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A manualnie nieskończoność ustawić możesz?
Nieskończoność może być ciężko ustawić bo może się okazać, że wina nie leży w błędzie czujnika AF a w tym, że obiektyw ma za mały ruch pierścienia ostrości.
Swego czasu taka Sigma do mnie trafiła, raz, że miała za mały ruch pierścienia ostrości i fizycznie brakowało tego zasięgu a dwa, że miała niedokręconą jedną z grup soczewek wewnętrznych która sobie latała tu i tam. Po skręceniu problemy znikły.
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Mam 18-35 f1,8 Art i Sigma Dock USB i jakoś nie mogę się zabrać do kalibracji (z braku czasu) ale w końcu to nastąpi. Na razie jest ok, ale wszystko wyjdzie na tablicy, jedynie co mogę mieć uwagę to nieskończoność wydaje się miękka. Może ktoś by się podzielił wpisanymi wartościami, wiadome każdy przypadek może być inny, ale wiadome by było w jakich ramach się poruszać i jak mocno trzeba było skorygować.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
unbreakable napisał/a:
wiadome każdy przypadek może być inny


Każdy przypadek JEST inny. Tu nie ma co szukać tendencji, tylko samemu kalibrować pod swój zestaw :-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
unbreakable napisał/a:
jedynie co mogę mieć uwagę to nieskończoność wydaje się miękka. Może ktoś by się podzielił wpisanymi wartościami, wiadome każdy przypadek może być inny, ale wiadome by było w jakich ramach się poruszać i jak mocno trzeba było skorygować.
Fenol napisał/a:
Każdy przypadek JEST inny. Tu nie ma co szukać tendencji, tylko samemu kalibrować pod swój zestaw


Trzeba również pamiętać, że jakakolwiek korekta w USB Docku oddziaływuje na pozostałe wartości ogniskowych, więc wszystko trzeba na nowo przeliczać.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Dziś męczyłem się z kalibracją K3 i 18-35... i jestem zdruzgotany.
Co źle robię?
Zgodnie z wytycznymi na każdej z kombinacji ogniskowa/odległość dokonałem pomiarów testowych (od -10 do +10) notując na której korekcie w body zdjęcie będzie najbardziej "trafione" w punkt i tą wartość przeniosłem później do usb dock.
Ale jest znacznie gorzej niż przed kalibracją...
Czyżby serwis?
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Kalibrowałem ostatnio 30/1.4 (czyli znacznie prościej, bo kombinacji mniej) i zajęło mi to jakieś 6 prób, kilka godzin. Jak już ktoś pisał kalibracja wpływała również na zachowanie sąsiednich odległości ostrzenia, pewnie dotyczy to też sąsiednich ogniskowych w zoomach). Bardziej niż dobranie konkretnych wartości to była kwestia prób i błędów - czasem trzeba było wbrew prostej logice zostawić np. 60cm z front focusem bez zmian a skalibrować nieskończoność co ustawiało też 60cm. Wymagało to sporo wyczucia i nauki. Powodzenia.
 
pawelsko  Dołączył: 04 Mar 2015
Chyba sam nie dam rady. ZA mało cierpliwości u mnie. Tak z ciekawości jak to się odbywa w serwisie Sigmy. Nie sądzę by oni się tak bawili z tym?
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Nie wiem jak się z tym bawią, ale: mają na pewno dokładniejszą planszę kalibracyjną z wystandaryzowaną procedurą ustawiania aparatu na różnych odległościach co bardzo zmniejsza błędy związane choćby z tym, że w warunkach domowych prawie niemożliwe jest dokładne ustawienie aparatu (a właściwie matrycy) prostopadle do płaszczyzny ostrzenia. Dla mnie to właśnie stanowiło największy problem, musiałem wykonywać o wiele więcej testowych strzałów, poprawiać, sprawdzać czy jest w miarę prostopadle itp.
Poza tym jak pisałem, kalibracja to w dużej mierze kwestia wyczucia, niekoniecznie proste przełożenie wartości dla konkretnych punktów - im więcej tego robisz tym sprawniej Ci idzie.

Ja właściwie po jakichś 4 godzinach się poddałem, miałem albo wszystkie punkty dobrze i lekki problem z nieskończonością, albo po dodaniu mikrokalibracji w body - na odwrót. Poszedłem spać myśląc, że lepiej się nie da. Rano postanowiłem jeszcze raz spróbować i trafiłem idealnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach