chrobry  Dołączył: 22 Mar 2013
Pentax k-x czy obsługuje HSM ?
Mam pożyczony korpus k-x i obiektyw sigma 1.4 DG HSM. Całość niestety nie działa i teraz pytanie, czy korpus ma wsparcie dla HSM ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oczywiście, od modelu K100D Super wszystkie Pentaksy obsługują HSM. Czy ta Sigma nie ma na sobie wyłącznika AF? Moje mają i czasem wyłączę wyjmując z torby i się zastanawiam co się zepsuło.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Gdy miałem K-S1 w naprawie, wyciągnąłem Samsunga GX-10 (klon Pentaxa K-10) i okazało się, że AF obiektywu Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM nie działa. Po wgraniu nowszej wersji oprogramowania (ze strony Samsunga) AF zaczął działać, niestety ostrzył za obiekt, czyli miał BF. Nie próbowałem kalibracji, z korpusem K-S1 nie ma BF/FF.
Może to jest też ten przypadek, że ten K-x ma stare oprogramowanie, które nie obsługuje silnika w obiektywie.
 

Sent  Dołączył: 06 Lip 2010
Mój K-x z najwyższym oprogramowaniem i Sigmą 17-50 śmiga aż miło.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Ciekawe czy śmiga z najniższym oprogramowaniem. K-x pożyczony więc wgranie czegokolwiek może nie wchodzić w rachubę.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wszystkie pentaxy wyprodukowane po k10d miały/mają fabryczną obsługę SDM a k10d otrzymał tą funkcjonalność w firmware 1.3 oidp

Jeżeli chodzi o obiektywy producentów trzecich to może być taki przypadek że jest coś źle zaimplementowane po stronie obiektywu i rzeczywiście po upgrade fw w puszce af chodzi lepiej.
Ale sama obsługa SDM jest w każdej wersji FW.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwszym aparatem obsługującym SDM był K100D Super od firmware 1.1.
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
K100d Super obsługuje SDM bez znaczenia od firmware, mój ma 1,0 czyli najpierwszy z pierwszych - i sprawdzałem kiedyś, ostrzy poprzez SDM.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Remek napisał/a:
K100d Super obsługuje SDM bez znaczenia od firmware,...

Z tego wynika, że K-x obsługuje HSM (SDM) nawet z oprogramowaniem 1.0.
K 100D Super miał premierę 2007-06-27 i od tej daty pozostałe Pentaxy również obsługują HSM, Pentax K-x miał premierę 2009-09-17. Pentax K-10 (Samsung GX-10) wymaga aktualizacji oprogramowania, premierę miał: 2006-08-13, czyli przed K 100D Super.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach