Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Espresso, no litości... Brak możliwości to jest wada, choćbyś nie wiem jak zakłamyważ rzeczywistośc. To że mogę wyeliminować odbicia na tafli z założonym tulipanem, jest dla mnie zaletą a to czy to zrobię tylko raz, to już inna sprawa.
W wypadku tej sigmy muszę robić daszek z dłoni, naprawdę mega wygodne.
Poczułem się trochę tak jak bym czytał jakieś forum fanboi iphone, gdzie zaletą było to że nie można było przesłać .pdf po BT bo tak robią tylko piraci...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Sid Gotama napisał/a:
fanboi iphone


Tym też można robić zdjęcia, mają nawet swój konkurs fotograficzny :evilsmile:
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
x4rd napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
fanboi iphone


Tym też można robić zdjęcia, mają nawet swój konkurs fotograficzny :evilsmile:


Wiem, mają nawet swojego... http://komorkomania.pl/32...per-bowl-wpadka :mrgreen:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
espresso napisał/a:
wadą jest właśnie to okienko ... zdarzyło mi się dwukrotnie ten element zgubić.

Podstawowa wada aparatów z wymienną optyką, można zgubić obiektyw, a nawet korpus.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
espresso napisał/a:
...
Dla mnie wadą jest właśnie to okienko, a może raczej sposób mocowania tego wyjmowanego elementu, gdyż zdarzyło mi się dwukrotnie ten element zgubić.


Ale wiesz że tym zdanie potwierdziłeś przydatność tego okienka, niejako przyznając się że z niego korzystasz? :evilsmile:
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Czy działa z tym obiektywem priorytet MTF ? (w k5II)
W instrukcji co prawda jest napisane:
"Program automatycznej ekspozycji, który określa priorytet najlepszych ustawień przysłony dla zamocowanego obiektywu DA, DA L, D FA, FA J lub FA."
Ale tam też nie ma że korpusy pentaxa działają z innymi szkłami niż pentaxa :-P

Pytam, bo mam wrażenie że parametry (przy tym ustawieniu)korpus dobiera losowo z drugiej strony patrząc na wykresy MTF na optycznych, te losowo dobieranie by się mniej więcej zgadzały ale na MTF znam się tak jak na fotografi :mrgreen: więc mogę to źle interpretować.
 

warart  Dołączył: 30 Wrz 2010
Z Sigmami działa to tak, że przymyka przesłonę o jedną pełną działkę w stosunku do pełnego otworu.
 
adk11  Dołączył: 10 Lis 2007
Jeszcze miałbym pytanie odnośnie gwarancji, kiedy go zakupiłeś?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
warart napisał/a:
Z Sigmami działa to tak, że przymyka przesłonę o jedną pełną działkę w stosunku do pełnego otworu.


A skąd takie info?
Jest to potwierdzone przez sigmę czy to raczej obserwacja?
Bo o ile pamiętam nie zawsze przymykała.

Nie znam się za bardzo na tym ale po:

Chyba wychodzi że na 30 i 50mm najlepiej będzie na f4 a na 17 na f5,6
Na 2,8 chyba źle też nie jest, bo (o ile dobrze pamiętam) aparat wybrał wlaśnie taki parametr przy niektórych ujęciach. Stąd właśnie moje pytanie.
Jutro wyprowadzę ją na spacer więc trochę się pobawię i to sprawdzę

adk11 napisał/a:
Jeszcze miałbym pytanie odnośnie gwarancji, kiedy go zakupiłeś?


Już miałem szukać papierów ale nie wiem czy do mnie?
 

warart  Dołączył: 30 Wrz 2010
To moja obserwacja. Tak to działa z moimi Sigmami 17-70, 10-20, 50-150 i 50 macro.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Skoro producent napisał w instrukcji, że jakaś funkcja działa tylko z jego obiektywami to zapewne tak jest. Jeśli Sigmy jakoś reagują po włączeniu tej funkcji, nie wyciągałbym wniosków, że dobierane są przysłony zgodne z MTF.
warart napisał/a:
Z Sigmami działa to tak, że przymyka przesłonę o jedną pełną działkę w stosunku do pełnego otworu.

Największa rozdzielczość jest zazwyczaj przy przymknięciu o około 2EV.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
plwk napisał/a:
Skoro producent napisał w instrukcji, że jakaś funkcja działa tylko z jego obiektywami to zapewne tak jest...


No ale co innego miał napisać?
Kupujcie Sigmy bo z nimi to body dźiała idealnie?
Body Pentaxa było zapewne testowane z obiektywami Pentaxa i taka informacja jest w instrukcji.

Przyznaje, nie czytałem wszystkich instrukcji ale nie wydaje mi się by Pentax czy jakakolwiek inna firma ujęła w instrukcji taką informację w inny sposób.
W insrukcji do K5II nie znalazlem informacji że do tego aparatu można podłączyć inne obiektywy niż Pentaxa.

Zadalem takie pytanie ponieważ wydawało mi się że po naciśnięciu zielonego, obiektyw powinien być nieco bardziej przymykany (by uzyskać najlepszą rozdzielczość) tak jak napisaleś. Po przeczytaniu testu na optycznych wychodzi na to że ta najlepsza rozdzielczość jest właśnie z takim światlem jakie ustawia body, czyli że jednak body zna MTF Sigmy?
Ale że ja się za bardzo na tym nie znam, to z ciekawości zapytalem, wkleiłem nawet tabelkę z optycznych by ktoś z większą wiedzą to potwierdził lub zaprzeczył, bo być może źle ją czytam.
I tylko tyle.

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Body nie zna MTF lecz zapewne odczytuje je z chipa obiektywu. Pytanie czy potrafi odczytać poprawnie te dane z obcych obiektywów. Gdyby potrafiło to powinno również poprawnie obsłużyć korektę zniekształceń itp.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
plwk napisał/a:
Body nie zna MTF lecz zapewne odczytuje je z chipa obiektywu. Pytanie czy potrafi odczytać poprawnie te dane z obcych obiektywów. Gdyby potrafiło to powinno również poprawnie obsłużyć korektę zniekształceń itp.


Dokładnie, dlatego mnie to zdziwiło.
O korekcie nie pomyślalem, ale to chyba dziala tylko na jpg.
Nie ma to w sumie, dla mnie większego znaczenia, zwykła ciekawośc.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Pomyślałem że może by jednak wysłać do kalibracji...
Na stronie:
http://www.sigma-foto.pl/obsluga-serwisowa,s.html
Przeczytałem co w sumie logiczne , że:
"Pamiętaj! Zanim zgłosisz problem z obiektywem, upewnij sie, że posiadasz wypełnioną przez punkt sprzedaży kartę gwarancyjną oraz dowód sprzedaży (dotyczy napraw gwarancyjnych)."

Przeglądnąłem papiery i dowód sprzedaży mam w formie elektronicznej, więc do wydrukowania?
A w książeczce z napisem: Karta Gwarancyjna, na pierwszej stronie mam przyklejoną naklejkę z modelem i numerem seryjnym tegoż ale brak pieczątki sklepu.

Sigmę kupowałem w oleole, może jest ktoś kto miał podobnie, bo nie wiem czy wysyłać wpierw gwarancję do ole by podbili czy...
Na ostatniej stronie jest pieczątka Autoryzowanego dystrybutora, czyli K-Konsult Sp. zo.o.

Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym względzie?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Sid Gotama, wszystko w najlepszejszym porządku. Wysyłaj! Ważne, że na karcie gwarancyjnej masz nr seryjny szkła. Nie zapomnij dołączyć dowodu zakupu (wydrukowany z kompa).
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sid Gotama, obecnie posatawą do gwarancji jest dowó zakupu. Więc wszystko jest ok.
 

m@cias  Dołączył: 29 Paź 2007
Czy ktoś się orientuje czy pierwszy górny pierścień w tym obiektywie (ten z napisami) jest wkręcany czy może klejony ? pod pierwszą grupą soczewek mam kilka pyłków i chciałbym się ich pozbyć. Nie mogę go odkręcić aby dostać się do śrub.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
 

m@cias  Dołączył: 29 Paź 2007
dzięki, pomogło :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach