dahut  Dołączyła: 25 Lut 2008
Alternatywa do Heliosa 85 1.5
Koleżanki i koledzy,

Macie pomysł, jak kupić Heliosa 85 1.5 w sensownej cenie - niepodbitej przez sławę tego obiektywu ? Odkąd stał się "kultowy" jego ceny są cężkostrawne...
Jednocześnie szukam alternatywy - narazie dysponuję sprwanym korpusem Olympus i M42.
Docelowo oszczędzam na body Pentaxa k5.

Poradzicie coś?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaka kwota będzie dla Ciebie lekkostrawna? Czy dopuszczasz, żeby to była trochę dłuższa ogniskowa?

Przy tej samej ogniskowej najtańszy będzie chyba Jupiter-9 85/2 M39 + przejściówka M39/K. Każdy inny o tej ogniskowej będzie droższy.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
plwk napisał/a:
Jaka kwota będzie dla Ciebie lekkostrawna? Czy dopuszczasz, żeby to była trochę dłuższa ogniskowa?

Przy tej samej ogniskowej najtańszy będzie chyba Jupiter-9 85/2 M39 + przejściówka M39/K. Każdy inny o tej ogniskowej będzie droższy.


Nie było tych Jupiterów z gwintem m42? A co do Heliosa 85 1.5 to spróbuj sprowadzić prosto od producenta... Mi się jakiś czas temu udało. Koszt z przesyłką jakieś 1300-1400 zł z tego co pamiętam. A sam obiektyw kozacki! Jupiter to trochę taki jego ubogi krewny...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jancewicz napisał/a:
Koszt z przesyłką jakieś 1300-1400

dahut, na razie nie określiła jaki poziom cen jest dla niej "strawny". Używanego Heliosa 85/1.5 można znaleźć w okolicach 1000 zł.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Cyclop 85/1.5, używany w okolicach 900-1000 zl. Wady to: brak przesłony, bardzo trudne ostrzenie, bo np. różnica między 5 a 7 m od obiektu to ok. 1 cm ruchu pierścieniem, co przy przesłonie 1.5 jest problemem.
Helios 77 50/1.8, używany i w ładnym stanie w okolicach 350 zl, poobdzierane trochę taniej.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Jupiter 9 ma też wersję z mocowaniem m42 (i kiev, ale ta się nie liczy ;-) ).
Za około 200$ można kupić na ebay super-takumara 85/1.9.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
I co gorsze, srebrne wersje sądząc po cenie :mrgreen: dają lepszy obraz.
To są zabawki dla retromaniaków (to ja) i kolekcjonerów.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Alternatywą może być Samyang 85mm T1.5 VDSLR. Cena 1080zł na bagnet Pentaxa z chipem do komunikacji z korpusem (chociaż tego nie jestem pewien).
https://foto-tip.pl/pl/obiektywy/756-samyang-85mm-t15-vdslr-do-pentax.html?utm_campaign=polecane&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Ten Samyang 85 to bardzo dobry obiektyw. Link prowadzi do wersji filmowej. Jednak zasadniczą różnicą jest bokeh obu obiektywów. Helios w odpowiednich warunkach "zakręca rzeczywistość" co może się podobać w portretach. Mnie akurat średnio. Samyang jest ostry , daje śliczne kolory i kontrasty i bardziej uporządkowany, gładki bokeh. Innymi słowy co kto lubi, oba obiektywy są tak różne od siebie, że raczej trudno porównywać. Samyang przenosi elektronikę nie ma AF
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Samyanga 85/1.4 można trafić używanego już od 600 zł.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Samyanga 85/1.4 można trafić używanego już od 600 zł

Za 700 zł niedawno nabyłem w stanie: "jak ze sklepu". Mój ma już pozycję "A", której brakowało chyba w pierwszym wypuście. Na XIV PPD użyczył mi swojego do prób Kuszelas. Bardzo przypadł mi do gustu. Do portretów super a i jako krótkie tele - po przymknięciu - też świetny i ostry.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mi też chciał użyczyć, ale nie skorzystałem żeby mnie nie kusił. Skorzystałem z 14/2.8 i teraz mnie kusi :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, :-B :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na razie jeszcze nie kupiłem, ale rozwoju szklarni pod cyfrowe FF nie zaniedbuję :mrgreen:
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
co do samyanga 85 to mówimy o której wersji czerwonej (z powłokami UMC) czy złota (bez nich) bo w tej cenie to tylko tę złota widziałem)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mrnobody1, obydwie wersje mają powłoki. Być może ta "czerwona" jakieś doskonalsze, ale i w "złotej" transmisja jest bardzo dobra. https://www.optyczne.pl/1...transmisja.html
Gdy wrócę do domu wieczorem to sobie sprawdzę jaką wersję mam. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mrnobody1 napisał/a:
wersji czerwonej (z powłokami UMC) czy złota (bez nich)

Nie ma powojennych szkieł bez powłok, jedynie tych podstawowych nie wymienia się w nazwie czy opisach.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
niedokładnie się wyraziłem, chodziło mi o to,że zlota nie ma powłok UMC (ale inne oczywiście posiada)
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Samyang 85 vs Helios 40-2
https://goo.gl/images/BYCK2V
Nie o powłoki się tu rozchodzi :)
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Krzychoo napisał/a:
...
Nie o powłoki się tu rozchodzi :)

Na moje oko Helios 40-2 ma nie skorygowaną aberrację komatyczną, przenoszenie kontrastu też gorsze w porównaniu z Samyangiem.
mrnobody1 napisał/a:
co do samyanga 85 to mówimy o której wersji czerwonej (z powłokami UMC) czy złota (bez nich) bo w tej cenie to tylko tę złota widziałem)
Link prowadzi do wersji filmowej z czerwonym paskiem, cena 1080zł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach