masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
  Jak to jest z robieniem autobracketingu do HDR w K100D?
Witam.
Mam takie pytanie. Chcę robić po 3 ujęcia ze skokiem 2 EV do HDR. Oczywiście używam statywu. Ustawiam skok EV w menu, w Fn wybieram autobracketing i ....muszę trzymać przycisk migawki,żeby zrobił 3 ujęcia! To mija się z celem, bo nawet na statywie wprowadzam drgania. W kompakcie wystarczyło raz nacisnąć spust i samo poszło dalej.
Co wy na to? Czy pilot rozwiąże sprawę? A może coś przegapiłem?
Może ktoś wie czy da się zrobić takie "combo" opóźnienie 2 s (samowyzwalacz) + autobracketing?

Dzięki z góry za każde łopatologiczne wyjaśnienie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz użyć wężyka. Czy pilot rozwiąże sprawę nie wiem.
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
plwk napisał/a:
Musisz użyć wężyka. Czy pilot rozwiąże sprawę nie wiem.


Czyli jednak....swoją drogą mogliby (ONI) poprawić to w firmware. Dzięki za sprowadzenie na ziemię.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ciekawe jest też to, że jak przerwiesz trzymanie spustu po jednym lub dwóch zdjęciach, to przy następnym wyzwoleniu migawki aparat "dokończy" bracketing ;-) .
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
Stachu napisał/a:
Ciekawe jest też to, że jak przerwiesz trzymanie spustu po jednym lub dwóch zdjęciach, to przy następnym wyzwoleniu migawki aparat "dokończy" bracketing ;-) .


to jeszcze nic, dokończy go nawet po restarcie aparatu..a to już zakrawa na złośliwość :mrgreen:
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Tak zwany bug... Można mieć tylko nadzieję że w następnych wersjach softu poprawią to :)
 
masterblaster  Dołączył: 04 Cze 2007
outi napisał/a:
Tak zwany bug... Można mieć tylko nadzieję że w następnych wersjach softu poprawią to :)


o ile wyjdzie następna wersja softu, przydałaby się
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Nie ma jakiegoś oficjalnego "supportu" gdzie ewentualnie dało by się zapytać i mieć nadzieję na ewentualną odpowiedź ?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Re: Jak to jest z robieniem autobracketingu do HDR w K100D?
masterblaster napisał/a:
To mija się z celem, bo nawet na statywie wprowadzam drgania. W kompakcie wystarczyło raz nacisnąć spust i samo poszło dalej.

Niekoniecznie się mija. Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie z autobracketingiem w jakimś miejscu, gdzie kręcą się ludzie, jeżdżą samochody i tak dalej (czyli jakaś architektura np.). Możesz spokojnie cyknąć trzy zdjęcia, wybierając momenty, kiedy nikt ci w kadrze nie łazi ani nie jedzie, a nie wcisnąć guzik i mieć nadzieję, że się uda. Podejrzewam, że to rozwiązanie to pozostałość po kliszowcach, pozwalająca w takiej sytuacji nie marnować kliszy. Bo cyfrą zawsze można bez bólu powtórzyć operację.
masterblaster napisał/a:
Może ktoś wie czy da się zrobić takie "combo" opóźnienie 2 s (samowyzwalacz) + autobracketing?

O, to by było rozsądne rozwiązanie, bo jak ktoś robi z samowyzwalaczem, to już znaczy, że nie wybiera precyzyjnie chwili cyknięcia zdjęcia. Wtedy mogłyby lecieć trzy z automatu.
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
PiotrR, nawet zakładając że to jest poprawne zachowanie to "dokańczanie" jest już chyba niezamierzone :)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
A jeśli chodzi o dokańczenie po wyłączeniu aparatu, to z pewnością nie jest poprawne.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Też można sobie wyobrazić sytuacje, że jednak jest dobre. Na przykład po zrobieniu pierwszego zdjęcia widzisz, że ci bateria padła. ;-)

To znacie jakąś stronę gdzie można wypisać swój "wishlist"? :roll:
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
A ja jestem ciekaw jaki masz statyw...
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
a nie jest to z tym "dokańczaniem" bracketingu czasem tak, że on to tylko pamięta przez czas jaki jest mierzone światło (np. jesli mamy w custom settings wybrane 10s) to pamięta ile zrobił już zdjęć w bracketingu tylko przez te 10 sekund ? bo z tego co pamiętam kiedyś robiłem fotki (jeszcze z FW 1.0) i własnie tak to działało. Przy czym nie jestem w stanie stwierdzić jak to jest z tym kończeniem po wyłączeniu aparatu. tego nie sprawdzałem
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
negocjatorek napisał/a:
a nie jest to z tym "dokańczaniem" bracketingu czasem tak, że on to tylko pamięta przez czas jaki jest mierzone światło
Nie jest. Wyłączenie i włączenie aparatu też go nie kasuje. :-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
gwiazdor, ale u mnie tak to działa. :shock:
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Cytat

Cytat

negocjatorek napisał/a:
a nie jest to z tym "dokańczaniem" bracketingu czasem tak, że on to tylko pamięta przez czas jaki jest mierzone światło

Cytat

Gwiazdor napisał/a:
Nie jest. Wyłączenie i włączenie aparatu też go nie kasuje. :-)

str. 150 instrukcji


Cytat

Po zwolnieniu spustu migawki ustawienia ekspozycji autobracketingu pozostają
aktywne przez okres dwa razy dłuższy od wartości zegara pomiaru (ustawienie
domyślne to 20 sekund) (str.137). Pozwala to na wykonanie następnego zdjęcia
z kolejnym krokiem kompensacji. W tym przypadku automatyka ostrości ustawia
ostrość dla każdego zdjęcia. Po upływie tego czasu aparat powraca do ustawień
pierwszego zdjęcia.


czyli mozna sobie samemu potestowac
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Grizley, dokładnie tak to działa :-B A kłóciliśmy się bo jesteśmy diehardami i nie zaglądamy do instrukcji ;) Dodatkowo u mnie wyłaczenie aparatu i włączenie powoduje powrót do pierwszego ustawienia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach