intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
[k20d] Różnica w pomiarze światła - Helios 44K-4 58mm f/2 PK
Cześć,

ostatnio nabyłem Pentax'a k20d z przeznaczeniem do manualnych szkieł PK i m42.
Do body zakupiłem także Heliosa 44K-4 58mm f/2 z bagnetem K i tutaj zaczynają się schody.

Obiektyw jest jak nowy (chyba w ogólne nieużywany) i mechanicznie działa bardzo dobrze. Mój problem to pomiar światła, a konkretnie to skrajne odczyty z dwóch aparatów ustawionych na takie same wartości czułości i przysłony.

Parametry: f/8; iso 200 + czas odczytany po naciśnięciu zielonego guzika. Dwa aparaty Pentax k20d i Nikon D90.

Pentax dla powyższych wartości przysłony i iso dobiera czas 1.6s, natomiast Nikon dobiera 1/6 s. Zdjęcia z obu aparatów wychodzą naświetlone poprawnie. Moje pytanie czy to normalne, że dwa różne aparaty dają tak skrajne odczyty dla takiej samej sceny - równo oświetlona scena i z niewielkimi kontrastami? Pomiar wykonywany w trybie centralnie ważonym.

Co dziwne, dla przysłony f/2, aparaty dobierają taki sam czas naświetlania - 1/25 sekundy.

Czy spotkaliście się z takim zjawiskiem? Z góry dziękuję za odpowiedzi!
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Chwila... Ale w K20d na iso200, f/8 i 1.6s zdjęcie wygląda tak samo jak w D90 na iso200 f/8 i 1/6s? (wg. histogramu a nie wizualnie na ekranie aparatu oczywiście)
Bo ~trzy działki różnicy to powinno być widać.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
intersekt, Jesteś pewny że przysłona jest na f8, może jest otwarta w nikonie.
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
Nikon jest w trybie M. Zmieniam przysłonę na f/8 i odczytuję pomiar ze światłomierza - Nikon przymyka przysłonę dopiero w momencie ekspozycji.
Nie porównywałem histogramów, ale zdjęcie są zbliżone. W przypadku 3 działek różnicy powinienem dostać dwie skrajne ekspozycje.

Najdziwniejsze jest to, ze dla f/2 oba aparaty mierzą dokładnie tak samo.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
intersekt, Jesteś pewny że nikon przymyka przysłonę?
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
Przy f/2 Nikon mierzy 1/25 s a jak zmieniam przysłonę (nie pierścieniemn normalnie pokrętłem na aparacie) na f/8 to dostaje odczyt 1/6 s. Wnioskuję, że Nikon bierze poprawkę w pomiarze, a przymyka przysłonę dopiero w trakcie ekspozycji.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
intersekt, a jak podpinasz ten obiektyw do Nikona?
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Nikon niczego nie przymyka przy tym szkle. Niezależnie, czy podpinasz przez przejściówkę czy też jest to obiektyw z bagnetem przerobionym pod Nikona.
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
kojut napisał/a:
intersekt, a jak podpinasz ten obiektyw do Nikona?


Jak pisałem Helios ma bagnet K - fabryczny.

Czy jest możliwe, że Helios pomimo ustawienia pierścienia przysłony na f/8, przymyka obiektyw bardziej? Zna ktoś taki przypadek?
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
intersekt napisał/a:
Przy f/2 Nikon mierzy 1/25 s a jak zmieniam przysłonę (nie pierścieniemn normalnie pokrętłem na aparacie) na f/8 to dostaje odczyt 1/6 s. Wnioskuję, że Nikon bierze poprawkę w pomiarze, a przymyka przysłonę dopiero w trakcie ekspozycji.

Jak zmieniasz przysłonę w obiektywie to nikon zmienia czas naświetlania?
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
skwara napisał/a:
intersekt napisał/a:
Przy f/2 Nikon mierzy 1/25 s a jak zmieniam przysłonę (nie pierścieniemn normalnie pokrętłem na aparacie) na f/8 to dostaje odczyt 1/6 s. Wnioskuję, że Nikon bierze poprawkę w pomiarze, a przymyka przysłonę dopiero w trakcie ekspozycji.

Jak zmieniasz przysłonę w obiektywie to nikon zmienia czas naświetlania?


Tak, zmienia. Obiektyw na Nikonie to Nikkor 35 f/1.8
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
intersekt, dlaczego nie pisałeś od razu, że tego Heliosa nie podpinasz do Nikona?
No dobra, zrób tak: w Pentaxie ustaw tryb AV, przysłonę na obiektywie na f8 i zobacz jaki czas ustawia automat. Teraz porównaj to z Nikonem.
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
kojut napisał/a:
intersekt, dlaczego nie pisałeś od razu, że tego Heliosa nie podpinasz do Nikona?
No dobra, zrób tak: w Pentaxie ustaw tryb AV, przysłonę na obiektywie na f8 i zobacz jaki czas ustawia automat. Teraz porównaj to z Nikonem.


Napisałem przecież, że mam heliosa z bagnetem K ;) W sumie mogłem to bardziej zaznaczyć ;)

W trybie AV pomiar jest taki sam - 1/25 s, bo przecież Helios nie mówi Pentaxowi jaką ma przysłonę, więc mierzy dla pełnego otworu.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Dwa różne aparaty, dwa różne pomiary światła. Do tego dwa obiektywy o różnych ogniskowych, mają inne kąty widzenia, więc inna ilość światła do nich dociera. Poza tym jeżeli dla ISO 200, f/2 czas jest 1/25s to dla f/8 będzie czas 0,64s. Tak więc nie może być 1,6s ani 1/6s. Czas 0,64s to około 1/1,6s. Bardziej dokładnie 1/1,56s.
 
intersekt  Dołączył: 26 Wrz 2017
WaldekW napisał/a:
Dwa różne aparaty, dwa różne pomiary światła. Do tego dwa obiektywy o różnych ogniskowych, mają inne kąty widzenia, więc inna ilość światła do nich dociera. Poza tym jeżeli dla ISO 200, f/2 czas jest 1/25s to dla f/8 będzie czas 0,64s. Tak więc nie może być 1,6s ani 1/6s. Czas 0,64s to około 1/1,6s. Bardziej dokładnie 1/1,56s.


Dzięki za odpowiedź. Ja tylko podaje wskazania światłomierza.

Jeśli jest tak jak piszesz, to czemu dla f/2 pomiar jest taki sam? Nie oczekuję takich samych pomiarów na dwóch aparatach, ale różnica w pomiarze na f/8 jest bardzo duża. Tym bardziej dziwię się, że zdjęcia z obu puszek wychodzą poprawnie naświetlone.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
Pewnie tak jest z tego powodu http://pentax.org.pl/view...1268935#1268935

Albo jednak nie z tego powodu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach