fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Ten jest mały.
Kupiłem go i przetestuje z K-3, zobaczymy czy do czegokolwiek się nadaje.
To już będzie mój 4 kit w kolekcji i pierwszy z plastikowym bagnetem.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
fanmario napisał/a:
Kupiłem go i przetestuje z K-3, zobaczymy czy do czegokolwiek się nadaje.
To już będzie mój 4 kit w kolekcji i pierwszy z plastikowym bagnetem.

Czekam na wyniki porównania 8-)

Kit kitowi nierówny ;-)

Zalinkowany już poszedł, ale o świcie zakupiłem DA 18-55 ll, w tego typu szkłach lepiej, żeby ten szerszy koniec był lepszy.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
DA 18-55 ll szerszy koniec ma taki sam DA 18-50
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
fanmario napisał/a:
DA 18-55 ll szerszy koniec ma taki sam DA 18-50

Chodzi o jakość obrazka 8-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Czy ktoś jeszcze podzieli się wrażeniami (domyślnie z wersji SMC DAL, bo HD chyba jeszcze nikt nie kupił ;-) )?
 

ArtD  Dołączył: 02 Sty 2017
Od paru dni bawię się kitem DAL 18-50.

Pierwsze wrażenia ( w odniesieniu do DAL 50-200, do innymi sprzętów się nie mogę odnieść) szybko łapie ostrość i ciszej pracuje.
Ciekawe jest to, że pierścień ostrości przy wyłączonym aparacie (OFF) nie stawi żadnego oporu ( tryb ostrości na AF) a przy włączonym aparacie jest możliwość ostrzenia ( z lekkim oporem ). W DAL 50-200 pierścień ostrości jest zablokowany (przy aparacie na OFF) i można go przekręcić ale z dużym dużym oporem przy aparacie ON.
Co do jakości obrazka jeszcze się nie wypowiem ( za krótki jestem :-D )
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
Co do jakości obrazka: no szału ni ma :-/
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Przecież nie oczekuję szału ;-)
Powoli testuję ową wersję DAL i odnoszę wrażenie, że zestaw K-30 + DAL18-50 RE daje zauważalnie lepsze efekty niż wypasiony kompakt LX100.
Zestaw lustrzankowy wydaje się lepszy zarówno od strony matrycy, jak i optyki.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Kuba Nowak,
czy faktycznie jepgi z LX 100 nie dadzą się poustawiać pod kątem tonalności z poziomu aparatu ? Przejrzałem kilka stron na flickr z samplami z tego
aparatu i faktycznie nie jest za ciekawie . Cienie i ciemne szarości są smoliście czarne a wszystkie biele poprzepalane ... I to przy mało kontrastowym oświetleniu .
 
przemomir  Dołączył: 20 Paź 2010
DAL 18-50
Też mam od kilku dni. Kupiłem używany na aledrogo.
Jakość obrazka - dla mnie lepsza, niż z kitem DAL 18-55. Może to jest też kwestia spasowania z nowszymi korpusami (u mnie K-3).
Ostrzy szybko i cicho. Trafia w punkt.
Dobry kontrast i barwy.

Na minus:
1) bajer z tym składaniem obiektywu; operacja przebiega z pewnymi oporami :)
2) quick-shift i manualne ostrzenie posługują się również silnikiem DC; chociaż rozumiem, że jest to oczywiste z punktu widzenia konstrukcji (brak mechanicznego połączenia pierścienia z systemem "przestawiania" soczewek), to jednak pewna bezwładność działania trochę przeszkadza; może to kwestia wprawy.

Ogólnie - jestem zadowolony z zakupu. Przeznaczenie tego obiektywu - wycieczki, imprezy rodzinne.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kot72 napisał/a:
czy faktycznie jepgi z LX 100 nie dadzą się poustawiać pod kątem tonalności z poziomu aparatu ?

Może to karygodne, ale ja nie bawię się w takie grzebanie w aparacie. Zapewne skończyłoby się to tym, że dla jednej sceny byłoby dobrze, a dla innej gorzej niż w automacie. Zakładam, że uzyskiwane obrazy wynikają z możliwości matrycy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kuba Nowak, nie bardzo. Masz możliwość ustawienia tzw szerokiej dynamiki, odpowiedniej korekty barwnej, krzywej, oraz HDRu. Oczywiście do tego masz możliwość zapisania różnych ustawień w tzw bankach pamięci, więc jednym ruchem zmieniasz ustawienia w aparacie dla portretu, pejzażu czy sceny nocnej.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Kot72 napisał/a:
Przejrzałem kilka stron na flickr z samplami z tego
aparatu i faktycznie nie jest za ciekawie . Cienie i ciemne szarości są smoliście czarne a wszystkie biele poprzepalane ... I to przy mało kontrastowym oświetleniu .


chyba aż tak źle nie jest
https://www.dpreview.com/...samples-gallery

Kuba jak oceniasz go biorąc pod uwagę właściwość optyczne z DA L 18-55 na tym samym body, ostrzejszy? (szczególnie na szerokim kącie)
(edit) Nie zauważyłem kilka postów wcześniej wypowiedzi fanmaria :oops: Podoba mi się ta jego "kompaktowość"

 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
pszczołowaty,
pisałem o samplach ,, z aparatu ,, jakie widziałem i które wydawały się być robione na automacie w ustawieniach domyślnych . Te które zalinkowałeś , były już
w ten czy inny sposób robione ,, świadomie ,, ( widać korekcję ekspozycji ) lub wołane z Rawa .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Michu przecież pisałem, że to karygodne ;-)
Pszczołowaty chodzi mi o porównanie zestawu K-30 + DAL18-50 RE z LX100, ale nie w kategorii ostrości, bo to różne rozdzielczości i różna głębia ostrości, tylko w ogólnej kolorystyce i zakresie tonalnym.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Jak wrażenia po kolejnym półroczu użytkowania? B)

Potrzebuję czegoś małego z szerszym kątem do K-piątki. Sigma 17-50 była za ciężka do rowerowych wyjazdów w teren i poszła do ludzi. Generalnie straciłem zapał do fotografowania zmiennoogniskowymi ciężkimi obiektywami, jednak wolę stałki. Tego małego kiciaka chętnie bym przygarnął do zestawu. Żeby ten 15/4 nie kosztował tyle złociszy pewnie od zawitał by już dawno w torbie ;-)

Czy miał ktoś może do czynienia z wersją DA?
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
rey napisał/a:
Jak wrażenia po kolejnym półroczu użytkowania? B)

Potrzebuję czegoś małego z szerszym kątem do K-piątki. Sigma 17-50 była za ciężka do rowerowych wyjazdów w teren i poszła do ludzi. Generalnie straciłem zapał do fotografowania zmiennoogniskowymi ciężkimi obiektywami, jednak wolę stałki. Tego małego kiciaka chętnie bym przygarnął do zestawu. Żeby ten 15/4 nie kosztował tyle złociszy pewnie od zawitał by już dawno w torbie ;-)

Czy miał ktoś może do czynienia z wersją DA?


Mam tego DA WR RE - wrażenia średnie... Po pierwsze co jest MEGA irytujące nie jest to szkło szybkiego użycia. Trzeba wyjąć, przekręcić z pozycji transportowej na foto, odpalić aparat, łaskawie wyostrzyć i po ładnych kilku(nastu) sekundach dopiero można zrobić fotkę. Patent skracający szkło spowodował więc gorszą ergonomię. Fakt - mam porównanie do DA 21 - który pod tym względem jest wzorem - wystarczy przyłożyć aparat do oka i już można robić fotkę (zakładając że jest włączony) bo AF działa bardzo szybko.

Jakość optyczna - du.. nie urywa - jest poprawnie. Miałem poprzednie kity, jeśli jest różnica to na dłuższym końcu, generalnie jednak nie ma startu do "poważniejszych" szkieł pokroju DA 21 DA 70 DA 40 czy Sigmy 17-50. Nie ta liga. Natomiast jest znacznie lepiej w porównaniu z starymi zoomami pokroju F35-70 czy F28-80. Mechanicznie mam pewne zastrzeżenia do budowy tyłu obiektywu (nie wygląda to solidnie), póki co po roku użytkowania (niezbyt intensywnego gdyż wolę DA 21 ;p) nie odmówił współpracy. A jeszcze jedno - do K5II musiałem aktualizować soft na najnowszy by chciał działać

Podsumowując - jeśli masz więcej pieniążków i chcesz małe i szybkie szkło - kup DA 21 albo DA 40 - to fantastyczne szkła zdecydowanie warte swojej ceny. No chyba że to musi być zoom...

Ew. jeszcze budżetowo jest coś takiego jak DA 40mm XS - poza tym że plastikowy to jak zwykły DA 40 :) a tańszy.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Nikt nie chciał się pozbyć używki i kupiłem zwykłego DA ll. Jak się coś trafi dokupię i porównam bezpośrednio tą ergonomię i jakość obrazowania.
Pytałem jednego ze sprzedawców nówek o różnice w obrazkach DA vs DA L, podobno zysku jakości brak, bagnety są plastikowe w obydwu wersjach.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
rey napisał/a:
Nikt nie chciał się pozbyć używki i kupiłem zwykłego DA ll. Jak się coś trafi dokupię i porównam bezpośrednio tą ergonomię i jakość obrazowania.
Pytałem jednego ze sprzedawców nówek o różnice w obrazkach DA vs DA L, podobno zysku jakości brak, bagnety są plastikowe w obydwu wersjach.


W Da jest dodawana osłona przeciw sloneczna o ile dobrze pamiętam i chyba żadnych innych różnic nie ma.

 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
No i wersja HD DA 18-50 DC WR już tyle czasu na alledrogo nie może znaleźć właściciela 8-)
Zadałem pytanie sprzedającemu, ale jakoś nie jest skłonny do konwersacji czy nawet drobnej korekty ceny ;-) Nie będę ukrywał, że chętnie porównał bym go z DAll, którego również posiadam :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach