bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 495
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc495.pef (11.0 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 01.10.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipzipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc495_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc495_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc495_nick.zip - załączony zip.
Maile proszę tytułować podobnie - rc495_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.
Przepraszam za zwiększony rozmiar liter i mam nadzieję, że nie zostanę za to upomniany, ale wiele osób ma problem z tą kwestią i muszę moją prośbę mocniej wyróżnić. Najchętniej napisałbym to czerwono i jeszcze żeby migało…

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc495.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc495.zip

1. Blesso


2. jakaranda


3. mr.ra66it


4. potraff
Obróbka w Camera Raw.


5. rafi
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W tym tygodniu jedna osoba dodała spację na początku nazwy zipa, a inna wpisała podwójnie rozszerzenia (.jpg.jpg), dodatkowo przysyłając miniaturę w niewłaściwym rozmiarze. Ponawiam więc apel:

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
2. jakaranda Ciekawe.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Gasiłem tę choinkę, bo jak dla mnie, była jako tło zbyt rzucająca się w oczy. Przy okazji zmieniała się karnacja dziewczynek, bo można robić tylko to, co działa na całym obrazku. W pewnym momencie przegięłam i choinka była zadawalająca ale dziewczynki miały zielonkawe cienie na twarzy.
Wywoływałam w DxO 9, bo DxO 11 jeszcze nie ściągnęłam.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Wywołałem i zapomniałem przesłać. Można pokazać poza konkursem?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Można, to nie konkurs. ;-)
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
no to moja wersja


Aha dopiero doczytałem regulamin i moje nie jest na pewno regulaminowe. Używałem lokalnego pędzla korygującego do retuszu zmian na skórze. Reszta chyba by się zgadzała
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
tomek_j - udało się wyrównać koloryt twarzy obu dziewczynek. Miałam z tym problem, bo mniejsza miała wyraźnie bardziej różową buzię. I tak mi zostało.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Jakaranda napisał/a:
tomek_j - udało się wyrównać koloryt twarzy obu dziewczynek. Miałam z tym problem, bo mniejsza miała wyraźnie bardziej różową buzię. I tak mi zostało.


Nie pamiętam dokładnie, bo zbyt długo nad tym nie siedziałem , ale nie jest wykluczone, że stosowałem niedozwolone korekcje lokalne. Zrobiłem to wywołanie nie czytając zasad RAW Challenge i dobrze się stało , ze nie wysłałem tego zdjęcia oficjalnie. Dlatego raczej mojej pracy nie można porównywać z tymi wykonanymi według zasad. :-/
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Pierwsze Blesso, może zimne, za to naturalne. Pozostałe z dużymi zafarbami w żółci bądź zieleni. Również ostatnia propozycja tomek_j się podoba.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
znowu zdjęcie ludzi przysparza problemów ;)
o ile dobrze pamiętam zdejmowałem tylko nasycenie koloru pomarańczowego i było ok :)
:-B dla wszystkich, chyba Rafi...
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Jakaranda, Jak dla mnie to najlepszy pomysł. Poza konkursem - z dwoma warstwami lekka korekta twarzy i byłoby ideał.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
pszczołowaty napisał/a:
znowu zdjęcie ludzi przysparza problemów ;)
o ile dobrze pamiętam zdejmowałem tylko nasycenie koloru pomarańczowego i było ok :)
:-B dla wszystkich, chyba Rafi...

Dlatego prosiłam o zdjęcie osób, bo to trudne (dla mnie). Skóra ma określony koloryt i trudno coś zrobić jak się za wiele nie umie.

Jak nie można zdjęć nasycenia koloru pomarańczowego, to chyba powinnam uzyskać podobny efekt zmniejszając nasycenie żółtego i czerwonego? A nie uzyskuję. Już to próbowałam przy jakieś wcześniejszej edycji.

rychu - jaką mam dominantę na zdjęciu? Nie widzę tego a monitor mam skalibrowany. Mam też monitor z lapka ale na nim wszystko ma zimne barwy i skalibrowac się nie da. Wolałabym wiedzieć, bo może trzeba coś zrobić z monitorem - albo moimi oczami.

iwasherebefore - dziękuję :-) . Przez pracę na warstwach jeszcze nie przebrnęłam. :-)

Wszystkim dziękuję za uwagi :-B
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Jakaranda napisał/a:
Gasiłem tę choinkę, bo jak dla mnie, była jako tło zbyt rzucająca się w oczy. Przy okazji zmieniała się karnacja dziewczynek, bo można robić tylko to, co działa na całym obrazku. W pewnym momencie przegięłam i choinka była zadawalająca ale dziewczynki miały zielonkawe cienie na twarzy.
Wywoływałam w DxO 9, bo DxO 11 jeszcze nie ściągnęłam.

Miałem podobnie, gasiłem choinkę w RT i problemy z kolorem skóry.....i nie wysłałem :(
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
W RT jest opcja ochrony kolorów skóry ale nie wiem do jakiego stopnia to działa.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Dziękuję za podpowiedź, próbowałem używać tej funkcji, ale zauważalnych zmian nie widziałem, chyba trzeba kliknąć na początku obróbki, nie wiem, muszę próbować dalej
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Cytat
znowu zdjęcie ludzi przysparza problemów ;)

Ogólnie się zgodzę... Jakoś żadna z wersji mnie zdecydowanie nie przekonuje. Także moja - również dlatego, że jak słusznie zauważył też rychu mam żółty zafarb... Sam po wysłaniu zwróciłem na niego uwagę, ale już mi się nie chciało poprawiać i zmienionej wersji wysyłać.

A skąd moje "problemy"? Obrobiona fotka powinna się "podobać" - to najważniejsze, ale też bardzo indywidualne. Nadesłanych propozycji niewiele, ale jak widać, dość znacznie - z różnych powodów - się różnią. Wigilia przed północą... Mimo zimowej pory, nie chciałem "bladości" na twarzach, zastanawiałem się też nad światłem i domyślną "jasnością" w pomieszczeniu.... I niestety jakoś nie udało mi się tego wszystkiego (niby tak niewiele) w zadowalający mnie sposób pogodzić. Ale jak już poprzednio wielokrotnie pisałem, i tak wysłałem, żeby dostać naukę (lub też... nauczkę ;-) ).

Już więcej może się rozpisywać nie będę. Na koniec wersja (klikalna do pełnego rozmiaru), którą "ćwiczyłem" dla siebie (dalsza obróbka wysłanej wersji z regulaminowo zabronioną delikatną lokalną ingerencją na twarzach) po tym, gdy zauważyłem, że to co wysłałem, jest ze wspomnianym wcześniej żółtawym zafarbem...



[ Dodano: 2017-10-05, 00:11 ]
bakulik napisał/a:
W tym tygodniu jedna osoba dodała spację na początku nazwy zipa, a inna wpisała podwójnie rozszerzenia (.jpg.jpg), dodatkowo przysyłając miniaturę w niewłaściwym rozmiarze. Ponawiam więc apel:

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Czytam i widzę, że wielokrotnie się powtarzają tego typu uwagi. Nie dość, że poświęcasz nam swój czas, to jeszcze takie "utrudnienia". Zawsze się wtedy zastanawiam czy to ja się gdzieś w czymś nie pomyliłem... I nie mam 100% pewności...
Dlatego mam propozycję "mobilizującą" i zarazem... ułatwiającą. Myślę i mam mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Jeżeli następnym razem analogiczna sytuacja się powtórzy, napisz proszę konkretnie, kto i co źle zrobił. Bo taka ogólna uwaga, nawet pomimo wielokrotnych powtórzeń, często trafia po prostu do... nikogo. Mnie się wydaje, że wysyłam poprawnie, ale może się mylę i ciągle powielam ten sam błąd, którego ja nie dostrzegam?
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Rafi - obejrzałam w pełnym rozmiarze - szczerze gratuluję i trochę zazdroszczę. Na buziach jest bardzo łagodne przejście od bardziej do mniej oświetlonych fragmentów. Tego mi się nie udało uzyskać. Ponadto niedoskonałości cery też są mniej widoczne niż u mnie.
Co do propozycji wywołania po imieniu kto źle nazwał pliki, to jestem za. Nawet gdyby się miało okazać, że to ja jestem najbardziej roztrzepana. :oops:
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Rafi napisał/a:
Cytat
znowu zdjęcie ludzi przysparza problemów ;)

A skąd moje "problemy"? Obrobiona fotka powinna się "podobać" - to najważniejsze, ale też bardzo indywidualne. Nadesłanych propozycji niewiele, ale jak widać, dość znacznie - z różnych powodów - się różnią. Wigilia przed północą... Mimo zimowej pory, nie chciałem "bladości" na twarzach.

W portretach powinno być kilka ważnych technicznych elementów, miedzy innymi naturalny odcień skóry i odpowiednia ostrość.
Ta fotografia ma wiele wad. Po pierwsze twarze są oświetlone światłem mieszanym. Twarz dziewczyny z lewej jest żółto-blada, z prawej czerwona. Nie da się mając do dyspozycji tylko możliwość modyfikacji globalnej ustawić takiej samej barwy skóry na obu twarzach. I tak w większości prób prawa twarz jest nienaturalnie czerwona. Kolejnym problemem jest "naturalny" kolor skóry. Jeżeli nie znasz modelek, to możesz sobie go tylko wyobrazić. I takie wyobrażenia lepsze lub gorsze są tu prezentowane.
Drugi element - czyli ostrość też nie jest rewelacyjny, pomimo użycia DA35/2.4. Ostrzenie globalne należałoby zastąpić ostrzeniem lokalnym oczu, włosów ew. ust. Ostrzenie całości nie potrzebnie dodatkowo uwypukla wady skóry.
Kolejna wada to spore cienie pod brodami. Tu również należałoby je rozjaśniać lokalnie, bo jak się to robi globalnie, to pojawia się problem z czarnymi bluzkami.
Generalnie uważam, że przy obostrzeniach zabawy RAW Challenge tego zdjęcia nie można w miarę poprawnie wywołać.

@ Rafi w ostatniej fotce pojawił ci się problem ze światłami na lewej twarzy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach