skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Popatrzcie sobie na Rollei RPX-100 i 400. Ostatnimi czasy u mnie na topie :)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
skaarj, ja właśnie przygotowuje się do czterysetki na następny rok. Masz porównanie z Retro 400s?
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Niespecjalnie, Retro wypstrykalem chyba jedna rolke, za malo zeby konkretnie cos powiedziec, ale nie ciagnie mnie do prob z nim.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
skaarj, czyli RPX ciekawszy? A możesz jakoś porównać Rollei-a do Tmax-a 400 lub HP5+? Chodzi mi głównie o ziarno i zachowanie w cieniach.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Ziarno w RPX jest klasyczne, jak dla mnie bardzo jednorodne - mi bardziej odpowiada niz T. Kwestia gustu, w Rollei jest takie rozsmarowane maselko ;)
Problemy z cieniami bardzo szybko zniechecily mnie do HP5+, nigdy nie udalo mi sie z tym filmem dogadac (probowalem w D-76 i Rodinalu rozc. H).
RPXa moczylem w D-76 raz czy dwa, raczej HC-110 lub Rodinal rozc. H czy ostatnio 1+100. Moze to zludzenie, wle dla mnie lepiej sie zachowuje.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Fenol napisał/a:
Rozważałeś dopuszczenie koloru?
Odpada.
JacekK napisał/a:
Minimum 36 zdjęć miesięcznie czyli "formalna" rolka.
Wolałbym aż tak nie liberalizować podejścia.
JacekK napisał/a:
Można też dopuścić ładowanie kasetek krótkimi dowolnymi odcinkami filmu. Byle 36 lub więcej na miesiąc.
Za dalekie odejście od pierwotnego zamysłu.

[ Dodano: 2017-10-06, 16:33 ]
szybkiparowoz napisał/a:
Postuluję również dopuszczenie dwóch rodzajów filmu: wiosenno-letniego (ASA 100-200) i jesienno-zimowego (ASA 400-3200).

Każdą dobrą 400-setkę można naświetlać od 50-1600 ISO. WIęc nie widzę powodu by kombinować z tym.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
jorge.martinez napisał/a:
Fenol napisał/a:
Rozważałeś dopuszczenie koloru?
Odpada.

Całe szczęście o-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
No i u mnie wrzesień niestety leży, nie zrobiłem ani jednego zdjęcia. Jak widać nawet na forum było mnie przez ten czas mało. Mam nadzieję w październiku na poprawę sytuacji ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
U mnie wrzesień się suszy.
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
Cytat

nie jedzcie żółtego śniegu

[Yeti, do uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje, Nanja Devi East, 1939]


Wrześniowe zdjęcie wysłane.
Już wyjaśniam o co biega z powyższym cytatem. Ujawnił się u mnie problem z chemią. Druga tegoroczna butelka Ilfosolu 3 ma chyba nieszczelny korek i zawartość zrobiła się intensywnie żółta. Zaryzykowałem … i wywołałem. Pierwsza rolka, obrabiana osobno dla zmniejszenia ryzyka, ma smugi poniżej okienek perforacji, szczególnie widoczne na tle nieba. Nie wiem co to może być - może za mocno machałem koreksem gwoli zrekompensowania słabości wywoływacza. Druga i trzecia rolka wywołane i machane już standardowo, tylko o minutę dłużej niż z tabel wychodziło - smug nie mają, ale wyszły cienko. Udało się materiał poprawić skanowaniem, ale zanurzania kolejnych filmów w tym płynie nie zaryzykuję. Po sprawdzeniu regulaminu: „rekomendacją jest także ta sama czułość i ten sam wywoływacz, ale nie jest to warunek konieczny” od przyszłego miesiąca zmieniam wywoływacz na HC-110. Testuję go już od czerwca na kliszach średniego formatu i bardzo mi pasuje. Wydaje się bardziej uniwersalny niż Ilofosol, jest też ekonomiczniejszy.

Co do JA 4.0 w przyszłym roku ... ja chyba sobie odpuszczę.
...
Żartowałem! Wkręciłem się już zbyt mocno.

Regulamin mi się podoba, może zostać. Faktycznie, możliwość robienia rolek "na zakładkę" ułatwiłaby życie. Na przykład w tym roku weekend majowy obsłużyłem innym aparatem (Yashica T4) bo nie byłem pewny czy wyrobiłbym całą rolkę JA w ostatnim dniu kwietnia. I żałowałem potem, bo autofocus ustawiał się jak chciał i kilka fajnych ujęć mi zepsuł.

W 2018 odstawiam TriX. Są inne, tańsze filmy o czułości 400. Waham się między Fomapanem a Ilfordem HP5+.

Sprzętowo - jeszcze nie wiem. Pentax ME z naleśnikowym 40/2.8 to bardzo poręczny zestaw, przywykłem do niego i nawet czasem trafiam z ostrością. Ale ta automatyczna ekspozycja ... bo ja wiem? Czy to aby nie za mało hardkorowe? I jeszcze baterie zużywa :-D Z drugiej strony, ogniskowa 40mm bardzo mi pasuje, szkoda zmieniać. Chyba pora wyciągnąć i przetestować mój pierwszy aparat:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Rrrodrigo, przestrzegam przed angażowaniem w JA jakichś starych gratów. Już kilka razy kończyło się to zmianą puszki podczas trwania zabawy.
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
jorge.martinez, słuszna uwaga. Przemyślę to jeszcze, bo nie mam drugiego takiego w rezerwie. Ale i tak z ciekawości przepuszczę rolkę przez ten plastik ;-)
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
jorge.martinez, można będzie fotkę podesłać w sobotę? Nie potrafię się ostatnio wyrobić :evil:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No co wy, Vilia nie klęknie o-)
To za proste urządzenie... Jeszcze nasze wszystkie ME/MESuper, SuperA/SuperProgram, P30/n/t itd przeżyją te "graty".

Mój pierwszy to była Smiena Symbol kupiona na Allegro za 3,25zł (+ wsyłka 11zł...) I byłem w szoku, że w sumie prawie wszystkie odbitki wychodziły poprawnie naświetlone i z ostrością tam gdzie trzeba. Się człowiek wtedy starał o-)
Sam ostatnio chciałem wziąć w ręce jakąś Vilie, bo to taka lepsza Smiena - wizjer ponoć lepszy i z jakimiś informacjami tam pokazanymi. I ustawianie przysłony normalnie a nie od frontu.


Hm, a połówkowy to się nie łapie pod małoobrazkowy, prawda?
Coś czuję, że mi to by prędzej wyszła zabawa w "12 aparatów w 12 miesięcy" niż Jeden Aparat...

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
jorge.martinez, diehardzie konserwatywny, pozamiatałeś i regulamin obroniłeś ;-) Ale spoko, my też diehardzi (przynajmniej aspirujący), więc damy radę. Vilią także. Rrrodrigo, bo to nie ma co się od razu poddawać, jak migawka odskoczy o 1/17 EV od nominału albo klatki się po 6 mikronów nałożą ;-) Gdyby to się nazywało AA3.0 - od Ansela Adamsa, ma się rozumieć - to co innego, ale sam widzisz, że na roztopionym żółtym śniegu też można zrobić wywoływacz. :mrgreen:
A tak bardziej serio.
jorge.martinez napisał/a:
przestrzegam przed angażowaniem w JA jakichś starych gratów
A czym mamy robić? Lajkami czy Nikonami F6? Sam się przymierzam do serwisu mojego aparatu, ale wersja PL będzie kosztowała jego równowartość (z obiektywem!) a wersja UK 1,5x tyle i nie spieszno mi wydać tyle kasy. A przecież w regulaminie jest wskazanie na aparaty manualne - toż to najczęściej moi 40-letni rówieśnicy :roll:

[ Dodano: 2017-10-12, 22:02 ]
p.s. Wrześniowe wysłane. Tam też się rozpisałem :-P
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Jestem za Nikonem F6. Gdyby ktoś miał na zbyciu, Jestem otwarty na propozycje :mrgreen:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Zamówiłem nowy wywoływacz w poniedziałek (stary się chyba rozszczelnił i utlenił).
Jeszcze nie dotarł :evil: i wygląda na to, że dopiero w niedzielę (pół piątku i sobotę siedzę w Krakowie) wyślę fotkę lub jeśli nie da się inaczej odpuszczę ten miesiąc.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Sobota jest ok.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Zdjęcie wysłane.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Będą dziś?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach