Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Zdjęcia w chmurze (albo i nie)
Mam dość dużą kolekcję zdjęć na komputerze, żeby móc cokolwiek znaleźć zorganizowane są w katalogach: rok/miesiąc_nazwa_wydarzenia
Wrzucam też zdjęcia na Google Photos używając Picasy, ale szukam czegoś co pozwoli mi trochę ten proces zautomatyzować.
Szukam jakiegoś rozwiązania które pozwoli mi wrzucić zdjęcia z zachowaniem hierarchii katalogów do jakiejś sensownej chmury / galerii (flickr, 500px, OneDrive, Google Photos, ...), najlepiej z możliwością synchronizacji w tle i informacją co już zostało wysłane.
Przećwiczyłem:
- synchronizację do Flickr z lightroom (5.7) przy użyciu darmowej wtyczki - za dużo ręcznej zabawy, trzeba zakładać albumy, rozważam zakup flickr pro, ale nie wiem czy ten ich płatny uploader pozwoli mi zrobić to co chcę
- synchronizację do Google Photos przy pomocy google uploadera - przekonałem się boleśnie że rawy nie są traktowane jako zdjęcia i szybko zapchało mi dostępne miejsce, a jak wyczyściłem rawy z chmury to google uloader ochoczo zabrał się do kasowania ich z dysku (czego na szczęście się spodziewałem :) ), dodatkowo google uploader nie zachowuje hierarchii folderów
- synchronizacja do OneDrive - w trakcie testów, wygląda nieźle, jest hierachia folderów, 1TB miejsca, galeria co prawda wygląda nieco gorzej niż flickr czy google photos, ale bez dramatu

Będę wdzięczny za podzielenie się wypróbowanymi rozwiązaniami, mogą być płatne, ważne żeby pożerały możliwie mało czasu.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kopia zapasowa i synchronizacja w usługach Google (kiedyś Dysk Google). Wybierasz jaki folder/dysk ma synchronizować. Koniec. W wersji darmowej masz 15GB, Tutaj cennik większej ilości przestrzeni.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu, teraz już tylko 5 GB. Tak gdzieś doczytałem. Pzdr.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Michu napisał/a:
Kopia zapasowa i synchronizacja w usługach Google (kiedyś Dysk Google). Wybierasz jaki folder/dysk ma synchronizować. Koniec. W wersji darmowej masz 15GB, Tutaj cennik większej ilości przestrzeni.


Może doprecyzuję że chodzi mi raczej o galerię niż backup zdjęć, prezentacja zdjęć na Google Drive jest słaba (domyślnie nawet podgląd wyłączony), nie ma możliwości utworzenia albumu. Google Photos prezentację ma ok, ale z kolei synchronizacja jest do kitu bo olewa strukturę katalogów.

Pod tym względem OneDrive spisuje się dużo lepiej.
Optymalnie byłoby gdyby Lightroom był w stanie synchronizować w tle katalogi z albumami na flickr, ale pewnie ilu ludzi tyle sposobów organizacji zdjęć.
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Według strony googla jest 15GB dzielone na dysk, gmail i zdjęcia, przy czym zdjęcia i filmy go nie zajmują, o ile pozwolisz Googlowi je przekonwertować na "wysoka jakość" zamiast "oryginalna jakość".
Przechowuję tam różne pliki i strukturę katalogów ślicznie zachowuje i synchronizuje laptopa z komputerem stacjonarnym. Ale swoich zdjęć tam nie przechowuję, za dużo tego jest (już ponad 500 GB z RAWami licząc)

Teoretycznie można mu ustawić, żeby zdjęcia przechowywał w formie JPG "wysoka jakość" - wówczas nie zajmują miejsca w przestrzeni. Wyszło mi na to, że nawet potrafi w ten sposób zapisać RAWy, tylko jaki sens jest konwertować DNG do JPG i je tam przechowywać w tym formacie, równie dobrze możesz sam JPG z puszki przechowywać w 1 egzemplarzu, zamiast w 2.

Ja ostatecznie zdecydowałem się po długim poszukiwaniu na zakup NAS. obecnie mam w nim 2x2TB (mirror) i 2 wolne sloty na dyski. Niestety nie jest to tania zabawa. Nie dość, że sam NAS kosztuje, dyski kosztują, to do tego muszę mieć urządzenie włączone 24/7, co też kosztuje za prąd. A czy to jest bezpieczniejsze, niż chmura? Ciężko powiedzieć, nawet Googlowi zdarzyło się parę lat temu zgubić dane użytkowników, za co przeprosili, ale kto im nadmiernie zaufał, ten danych już nie miał.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
matkus, Rozważałem też NASa, możliwe że tak się to skończy, zwłaszcza że do pracowych rzeczy się przyda. Z ciekawości - jakiej firmy masz NASa i jakiego softu używasz jako galerii? Może qnap photo station?
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
ja mam synology i ich photostation.
Od jakiegoś czasu przymierzam się też do napisania czegoś własnego, ale to raczej dla tego, że oprócz fotografii interesuję się też programowaniem (i z tego żyję), a nie nie dla tego, żeby mi coś przeszkadzało.
Mam też na tym NASie swoją stronę WWW, więc dodatkowo oszczędzam kilkadziesiąt zł rocznie na hostingu ;)
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Na placu boju pozostają OneDrive i NAS :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
No i jeszcze możesz użyć mega.nz
50 GB za free.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach