rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Miał ktoś kontakt z sonnarem 180mm F2.8, jak to obrazuje? Kolega kupił, ale jeszcze nie używał ze względu na brak adaptera. Warto do tego kloca kupować adapter, czy szkoda zachodu? B)

Pytanie do osób, które posiadają te chińskie wynalazki, który z budżetowych warto brać np z alledrogo?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Mam jednego, drugiego sprzedałem. Ten co pozostał jest wysłużony pracą u fotografa i optycznie się już rozjechał. Ten co sprzedałem był od leżenia w szafie. Jeśli masz egzemplarz poszanowany to one obrazują bardzo ładnie. Ładne egzemplarze potrafią sporo kosztować. Minusem jest waga, płytka GO, a więc ostrzenie nie jest łatwe. Nie nadaje to się do pracy na szybko, ale do fotografowania na spokojnie - można pokochać ;) Miałem kiedyś zrobioną sesję kwiatów tym szkłem. Piękne kolory, piękny bokeh, i bardzo ostre obrazki od 2.8.
A więc jeśli szkło trzyma fason, poszczególne człony są sztywne i nie wykazują luzów osiowych między sobą, jeśli nie ma grzyba a przysłona jest sucha i pracuje ładnie - to na pewno warto kupić adapter. Trzeba pamiętać o wadze!!! Nie jest to przyjemne.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Tak jak M.K,
Kiedyś, pewnie z 20 lat temu krótko (miałem pożyczony na jakiś rok) używałem z P-sixem do portretu. Ale to 6X6. Później też z Prakticą B100 i podwójną przejściówką P/M42/PB . Byłem zachwycony. Już nie mam, a właśnie przydałby się bardzo. Duży, ciężki-środek ciężkości daleko z przodu. Właściwie trzyma się obiektyw a nie aparat co utrudnia operowanie pierścieniami, powolny. Potrzebna dobra matówka najlepiej ze wspomagaczami (klin, raster). Nie wiem dlaczego na nieco podobnym Pentaconie 4/200 wskaźnik ostrości na K5 był zupełnie niewiarygodny. Pewnie może być podobnie.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
rey, co do adapteru - no właśnie tutaj jest problem. Nie powiem Tobie jaki masz kupić i u kogo, ale ja jeden musiałem przecinać brzeszczotem ponieważ pierścień blokady był tak wykonany, że się zakleszczał w pozycji blokowania - oczywiście zakleszczał się po kilku dniach, nie od razu. O ile będzie właściciel posiadał jedno szkło - o tyle jest to nieistotne. Problem jest wtedy, gdy chcesz założyć adapter na coś innego, albo szkło do innego systemu. Zapobiegawczo dobrze jest nasmarować pierścień czymś odpowiednim, żeby można było go później spokojnie przekręcić i zdemontować adapter. Pocieszę Cię, że u mnie nasmarowanie nie pomagało. :)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
To niezła jazda z tymi adapterami :mrgreen:

[ Dodano: 2017-10-11, 17:40 ]
Z tych 55mm F1.2 Porst będzie miał akceptowalną ostrość w centrum kadru, czy warto polować na Pentaxa? 8-)
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
rey napisał/a:
To niezła jazda z tymi adapterami :mrgreen:

[ Dodano: 2017-10-11, 17:40 ]
Z tych 55mm F1.2 Porst będzie miał akceptowalną ostrość w centrum kadru, czy warto polować na Pentaxa? 8-)


Nie kojarzę złych 55mm F1.2... ;)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Porst 55/1.2 wypada słabiej...
Pentax sporo lepszy, zupełnie inny bokeh.
Na M42 jest Revuenon 55/1.2 i jego bliźniak Tomioka 55/1.2
Jeszcze kilka firm miała coś takiego ale nie miałem w rękach.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Trzeba by się dobrze zastanowić przed zakupem, to nie są obiektywy, które się szybko sprzedają jeżeli okazał by się nietrafionym wyborem. Lubię niepospolity bokeh na zdjęciach, tylko czy warto kupować coś takiego zamiast współczesnej konstrukcji.
Dzisiaj pofociłem chwilę sonnarem 180/2.8, fajne toto, ale waga nie to co w Pentaxach :evilsmile: No i co bagnet systemowy to bagnet systemowy.
 
jancewicz  Dołączył: 30 Cze 2014
rey napisał/a:
Trzeba by się dobrze zastanowić przed zakupem, to nie są obiektywy, które się szybko sprzedają jeżeli okazał by się nietrafionym wyborem. Lubię niepospolity bokeh na zdjęciach, tylko czy warto kupować coś takiego zamiast współczesnej konstrukcji.
Dzisiaj pofociłem chwilę sonnarem 180/2.8, fajne toto, ale waga nie to co w Pentaxach :evilsmile: No i co bagnet systemowy to bagnet systemowy.


Może i racja aczkolwiek warto posiadać kilka ciekawych starych szkieł m42 i od czasu do czasu nimi się "pobawić", szczególnie, że nasz system na to pozwala bez większych problemów. A jak się zapoluje to można naprawdę ciekawe szkła zakupić w dobrej cenie.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ale dobrze by było do każdego obiektywu mieć inną przejściówkę. Czy żeby wypiąć obiektyw z dedykowanym bagnetem trzeba za każdym razem ten z M42 wykręcić z przejściówki i zdemontować ją w drugiej kolejności? Nawet jak by chciał dokupić do każdego szkła z M42 adapter trzeba by zdemontować blokady, które się w nich znajdują :roll:
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
A ile z tych obiektywów będziesz używał aby do każdego kupować adapter? Ja zabieram do plecaka góra dwa, a w zależności od weny podpinam jeden. Reszta M42 wyprowadzana jest na spacer regularnie... raz na trzy lata. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach