Alone  Dołączył: 24.09.2010
Samsung GX20 czy jeszcze ma sens Cytuj
Witam,

Konto na forum ma od dawna(ale jakos nie zlożylo sie posiadac pentaxa) trafila sie mozliwosc zakupu samsunga gx20(czyli blizniak k20d) za okolo 400zl z kitem i rodzi sie pytanie czy taki zakup ma sens(jestem amatorem, pewnie z czasem kupilbym dlugiego kita i stalke i to pewnie bylby koniec-jak to u amatorow)

Jako znawcy sprzetu ja sadzicie?(body ma 23tys na liczniku-wiem ze to ruletka ile wytrzyma)

Pozdrawiam

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Jak w dobrym stanie to cena OK.
Alone napisał/a:
body ma 23tys na liczniku

To niedużo. Tamte migawki miały żywotność migawki bodaj 100tys.

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
Za 400 złotych to i ja bym brał. Ponoć matryca, w porównaniu do dzisiejszych aparatów, to żadna rewelacja, ale do niskich czułości (krajobrazy) ponoć nie można się przyczepić.

Matryca to to samo co w K-7. Przy niskich czułościach jest bardzo OK.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Alone, mam K20D i mogę śmiało napisać, że to jest bardzo przyzwoity aparat. Z porządnym wizjerem, dobrą ergonomią i bardzo solidnie wykonany. Czego by nie głosiła frakcja szumofobów, mam Auto-ISO ustawione w zakresie 200-1600, czasem wyciągam do 2000 i jestem zadowolony. Trzeba lekko prześwietlać względem wskazań światłomierza, standardowo mam korektę +2/3 EV - wtedy wykorzystuje się potencjał matrycy, zdjęcia "nie wychodzą ciemne" no i szumy brzydkie nie straszą w ciemnych partiach obrazu. W porównaniu do nowszych aparatów trzeba trochę walczyć o światło, dlatego ciemniejącego zuma 18-55/3.5-5.6 zamieniłem na 16-45/4 ze stałą jasnością i dozbroiłem się DA35/2.4. Nie gardzę też fleszem. Cały sprzęt mam zresztą wypisany w stopce.
Czy chciałbym coś lepszego? Owszem, ale poczekam aż będzie mnie stać na K-5II - bo dopiero tam koledzy forumici zaczęli gremialnie głosić poprawę działania autofokusa. Chociaż kuszą warianty pośrednie, jak np. pierwsze K-5 z bardzo dobrą matrycą, to ja odpuszczam. Wezmę od razu w pakiecie lepszą matrycę i lepszy AF.
Aha, mój egzemplarz nabyłem ze stanem ~18 tysięcy kliknięć i po 4 latach zbliżam się do 38 tysięcy. Działa jak działał, żadnych problemów, zmiany dźwięku migawki, spadku wydajności baterii itp. Można na nim polegać.

[ Dodano: 2017-07-21, 17:04 ]
Jeżeli ten GX20 ma stan adekwatny do małego przebiegu migawki, to oferta jest bardzo dobra. Na allegro za tyle wystawiają stare K100d a K20d są oferowane wyraźnie drożej.

Kit Samsung sa 18-55 al jest uszczelniany?(rozumiem ze gx podobnie jak k20,ma uszczelnienia)
Gxy wychodzily z kitami Samsung i d-xenon schmeider-kreuznach?

opiszon  Dołączył: 29.01.2008
kity samsunga nie były uszczelniane, zresztą Pentaxa w tym czasie też
oryginalnie były wpuszczane z schneider kreuznach d-xenon ale to są dokładnie te same obiektywy co Pentaxa
różnią się okładzina pierścieni ostrości i ogniskowej- moim zdaniem mają ja lepszą. zresztą podobne okładziny Pentax zaczął potem dawać w serii WR

krzychu1979  Dołączył: 17.09.2011
Za 400zł to sam bym brał, chociaż nie potrzebuje :evilsmile:
Dobra ergonomia, świetne wykonanie, wciąż przyzwoite osiągi.

powinienem miec aparat w poniedzialek/wtore - gdyby nie urlop udaloby mi sie upolowac k20d w dual kicie za stowke wiecej

dziekuje wszytkim za kometarze i rady

Za podobne pieniądze poszukaj K-7. Matryca jest ta sama, ale lepsza ergonomia i szybszy AF.

plwk, a gdzież to tak tanio dają K-7?

Apas  Dołączył: 26.01.2007
Alone - mam GX-20 praktcznie od dnia jego premiery. Kilkukrotnie była okazja sprzedać, ale trzymam jako zpasowe body, albo jako drugie, jak czasem trzeba pociągnąć 'na dwie lufy'. Matryca rzeczywiście odbiega od dzisiejszych standardów mocno, tryb seryjny rozczulająco wolny a i AF lokuje się w dolnej strefie staów pentaksowych, czyli mocno nie ma rewelki. Niemniej jednak jest to sprzęt, którym absolutnie da się robić doskonałe zdjecia także dziś, zaś pod względem ergonomii, to wiele współczesnych konstrukcji (patrzę na ciebie, Canon! :-) ) mogło by się od GXa sporo nauczyć.
Osobiście uważam, że takie 'trudne' body pod względem osiagów matrycy jest doskonałe do nauki - musisz więcej myśleć o kadrze, ekspozycji, skad wziać światło i jak je wykorzystać. Moim GXem zrobiłem sporo zdjęć, które były publikowane w mediach, wygrałem też jakieś konkursy (przypadkowo, bo na łapówki mie nie stać a zdjęć robić chyba jednak nie umiem...). Mój GX na dziś ma założoną matówkę z klinem do manulanego ostrzenia i uwielbiam nim czasem popstrykać z którymś z moich starych manuali, całkowicie bez automatyki. Krótko - jeśli wdobrym stanie i nie zależy ci na logo czy wodotryskach - brać. I dokupować stałki. Dużo stałek :evilsmile:

Ryszard napisał/a:
gdzież to tak tanio dają K-7?

Może nie 400, ale 600 to obecnie całkiem normalna cena.

Ale nadal nie zdradziłeś, gdzie takie tanie Pentaksy można dostać ;-)

[ Dodano: 2017-07-22, 21:56 ]
Serio pytam, zerkam na allegro i ebay i tamte oferty znacząco odbiegają od tego co piszesz.

K7 z tego co widziałem zaczynają sie raczej od okolo tysiąca

Niemniej jednak póki co bedzie GX najwyżej sie sprzeda;-)

ADestroyer  Dołączył: 16.06.2010
K20D używam do dzisiaj (nawet dzisiaj) i mimo wiekowości, jak na razie nie mam zamiaru się rozstawać z puszką. :roll:

Obywatel AP  Dołączył: 15.10.2010
Myślę, że wymiana GX-20 / K-20d na K-7 (za 1000 zł) nie jest sensowna, bo niewiele drożej można już kupić K-5 posiadającego o wiele lepszą matrycę. Ja swoją "kapiątkę" z małym przebiegiem (ok. 12 000) i trochę podrapaną obudową niedawno sprzedałem za 1350 zł. Jak dla mnie to uczciwa cena ;-)

Ekajana  Dołączył: 30.11.2006
Za taką cenę to nawet nie ma co się zastanawiać. Chyba, ze dopłacić 1000 zł i brać K-5. Ale na początek ta bardzo fajna, ergonomiczna lustrzanka za półdarmo to jest okazja.

Benek  Dołączył: 18.09.2008
400 PLN za GX20 to dobra cena.

Trzeba jednak pamiętać, że to jednak klocek. Może jednak dorzucić dwie stówki i upolować jakiegoś k-x lub k-r? Zdecydowanie mniejszy, lżejszy i odczuwalnie lepsza matryca. Na popularnych serwisach trafiają się w cenie 600-700 zł.

pipeman  Dołączył: 03.06.2010
Mam 80k klapnięć i działa dalej.
Ciężko go obecnie doceniać, ale sporo fot zrobiłem nim, które wisiały na wystawach drukowane 1,5mx1m i obra był świetny.
Szumy tylko utrudniały życie.

Skocz do: