Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
eR Gie, no raczej nie będę mógł łączyć urzędu prezydenta z funkcją ambasadora :-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Coś wymyślisz ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Lightroom będzie dostępny w dwóch wersjach

http://www.fotopolis.pl/n...rogramach-adobe
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
szukam tej opcji za 9,9$ i nie widzę :-/
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Mnie się właśnie pobrał i zainstalował ten nowy "classic" zamiast "cc" i szczerze mówiąc kliknąłem coś na pół śpiąco, ale całe szczęście że nie usunęło ustawień i rzeczy które na nim miałem. Opcja automatycznego maskowania przy filtrach gradientowych całkiem spoko.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
eR Gie napisał/a:
szukam tej opcji za 9,9$ i nie widzę :-/
No właśnie! W USA kupisz bez problemu za 9.9$/m-c co daje około 430zł na rok. Natomiast w Polsce trzeba wydać 12,29€/m-c co daje około 630zł na rok. A więc wszystko w normie czyli w USA zarabiają od nas znacznie więcej a a płacą wyraźnie mniej. Żeby cena takiego abonamentu za wersję Classic była w okolicach 300 - 350zł to jeszcze bym się zastanowił a tak niech sobie wsadzą tą nową wersję w buty. Na szczęście Pentax ma DNG.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Hm.... $9,9 is mni wincy 38 złoty, ewentualnie 42 ( zalezy od kursu). Skądeś Waść wziął 430???
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Cytat
zorzyk napisał/a:
Skądeś Waść wziął 430???

To za rok tyle ;-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
mnie jakoś wersja "cloud" nie interesuje, bo nie wiem jak szybki internet będzie i gdzie.
myślałem o wersji pudełkowej za 600 zł, ale syn korzysta z PS, ja z LR i to na dwóch komputerach, więc kolejny rok poszliśmy w subskrypcję.
no szkoda, że to tyle musi kosztować :-|
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
zorzyk napisał/a:
Hm.... $9,9 is mni wincy 38 złoty, ewentualnie 42 ( zalezy od kursu). Skądeś Waść wziął 430???
Zapomniałem dopisać że to za rok czyli 12 miesięcy. :-P
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Z tego co czytałem i z tego co widzę to z nowym LR 7 szału nie ma. Trochę przyśpieszył program, ale prawdę mówiąc to już wcześniej mogli by o to zadbać. Kilka dodatków musieli dodać żeby coś nowego wyszło dalej LR jest LR a PS jest PS. Wszystko wywalili w przestrzenie zewnętrzne w razie padu, albo włamania różnie to może wyglądać. Tak więc nie mam parcia na LR 7 szkoda kasy. Ewentualnie przyglądnę się konkurencji, coś po testuje może podejdzie albo wzmocni obróbkę. Jedynie mam nadzieje, że jakaś aktualizacja nie popsuje mi LR 6 box. Wszystkie nasze aparaty P czy szkła są obsługiwane po staremu Adobowemu. I chyba jest jeden plus tego wszystkiego coraz więcej ludzi będzie się oglądać za alternatywą i konkurencja będzie promowana i dodatkowo motywowana do pracy.

[ Dodano: 2017-10-21, 16:54 ]
Sposób na przyśpieszenie LR 6 - u mnie działa:
Cały proces jest bardzo prosty i dotyczy Lightrooma od wersji CC2015.10 (6.10), a szczegółowo wygląda następująco:

1. Otwórz Lightroom.
2. Wywołaj z menu Lightroom polecenie „Preferences”.
3. Gdy pojawi się okno dialogowe Preferencje, wybierz zakładkę Presets.
4. Kliknij przycisk oznaczony „Show Lightroom Presets Folder …”
5. Lightroom pokaże folder z predefiniowanymi folderami w Finderze / Eksploratorze.
6. Teraz przejdź do https://adobe.ly/2oqzWOX i pobierz plik config.lua i skopiuj go do folderu Lightroom.
7. Zamknij i ponownie uruchom aplikację Lightroom. Zmiany zostały wprowadzone i możesz wykonaywac dalej swoją edycje w normalny sposób.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Dziś pojawiła się aktualizacja Lr 6.13. Jeszcze jedna, pożegnalna, będzie pod koniec roku.
Co do zmian w wersji 6.13, to szczegóły na stronie Adobe.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Proponuję uważać przy aktualizacji box-owego LR6:
https://fotoblogia.pl/11379,jak-powstrzymac-nowego-lightrooma-przed-skasowaniem-wersji-6

Podczas aktualizacji przez aplikację CC w zakładce Apps trzeba kliknąć na czarny trójkącik po lewej stronie ikony LR. Rozwinie się dodatkowa lista na której trzeba wybrać Lightroom CC (2015) (unikać Lightroom Classic CC). Dzięki temu wersja box nie zostanie odinstalowana a wersja Classic CC nie zainstaluje się. :->

Na pohybel pazernym dziadom!!! :evil:
 

martinis  Dołączył: 01 Mar 2016
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Czytam wątek i widzę dylematy w zakresie sposobu licencjonowania Lightroom. Jednak znaczna część dotyczy sytuacji wyboru w przypadku kiedy już posiadacie licencję na program.

A czy warto kupować licencję na LR6 nie w chmurze na chwilę obecną? Wydatek teoretycznie nie jest jakiś wielki (około 500zł).
Zaznaczam, że nie leży mi zupełnie licencja abonamentowa. Jestem amatorem, nie zajmuje się fotografią zarobkowo. Zaczyna mi jednak brakować kilku rzeczy w wywoływarce Pentax'a, na którą zresztą przesiadłem się z RawTheraphy. Czego mi brakuje; katalogowania (Michu twierdzi że jest ok w LR), filtrów, plamkowania i tym podobnych "prostych" efektów ... panoram, hdr (raczej składania kilku ekspozycji niż hdr stricte) też czasem ... I przyznam, że zawsze wygodniej jest używać jednego programu w tym zakresie, niż bawić się kilkoma ...

A może lepiej wybrać jakąś opcję? DxO, Affinity?
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Może to pomoże podjąć decyzję
https://www.spidersweb.pl/2017/12/lightroom-6-ostatnia-aktualizacja.html/amp
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
eR Gie napisał/a:
Może to pomoże podjąć decyzję
W sensie posumowanie na NIE?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
rysiekll, ja używam wersji pudełkowej. Też nie zarabiam fotografią. Za koszt rocznego abonamentu mam własną wersję. Wydaje mi się, że zmiany wprowadzane w wersji "chmurnej" są kosmetyczne. Zapewne używający programu zarobkowo mają tam nieco więcej narzędzi. Mnie wystarcza wersja pudełkowa. Powiem szczerze: wystarczał mi nawet LR5. W LR6 skusiła mnie opcja tworzenia panoram z plików RAW i obróbka wynikowego RAW-a. A po cichu wierzę, że Adobe pójdzie po rozum do głowy i nie będzie to jednak ostatni box. Konkurencja nie śpi. :-) Pzdr.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rysiekll napisał/a:
W sensie posumowanie na NIE?

Jeśli nie planujesz zmiany aparatu w najbliższym czasie to powinno być w porządku. Ja mam wersję CC, ale gdyby nie fakt, że zerwanie umowy wiązało by się z kosztami, kupiłbym pudełkową. Jednak... w wersji chmurnej pojawia się coraz więcej usług, choćby Adobe Portfolio - w sam raz dla leniwców takich jak ja.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lightroom to fantastyczne narzędzie typu kombajn. Ma tak naprawdę w sobie kilka aplikacji i stąd wynika jego prawdziwa siła.

Najbardziej znane, to oczywiście wywoływarka RAWów. Nie czyni tego najlepiej na rynku, ale jest przewidywalne i stało się standardem na rynku - inni albo się doń odwołują, albo kopiują rozwiązania Adobe. To, co mi się najbardziej podoba, to fakt, że narzędzia działają zgodnie z oczekiwaniami - ruszasz suwak "Światła" i na zdjęciu zmiany obserwujemy tylko w światłach (w DXO dla przykładu dzieją się dziwne rzeczy również w tonach średnich i zmiany dotyczą także kolorów). To program zarówno do szybkich wsadowych zmian dzięki masie presetów, jak i dokładnego rzeźbienia pojedynczych plików dzięki dokładnym maskom. Ma wciąż niezły silnik renderujący, oferujący sprawne odszumianie, jedne z największych możliwości dopasowań kolorystycznych (moje ulubione narzędzie, najbardziej niedocenione wśród użytkowników - "Camera Calibration").

Kolejnym plusem programu jest zintegrowana przeglądarka - to jeden z najlepszych na rynku programów DAM. Możliwość katalogowania, oceniania, sortowania, znakowania jest niezwykle intuicyjna, szybka i usprawniająca pracę. Tutaj dostajemy to w pakiecie - Phase One każe sobie nieźle płacić za Media Pro.

Dodatkowe moduły Lightrooma - czyli możliwość składania książek, pokazów slajdów czy robienia galerii internetowych tylko potwierdzają to, jakim jest kombajnem - sam nie korzystam z tych funkcji, ale doceniam ich dostępność.
Inaczej ma się z możliwością robienia HDRów czy składania panoram - byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tych nowości w "szóstce", ale okazało się, że nader często z nich korzystam.
Do tego rzecz niezwykle ważna. Korekta Lra jest widoczna w Bridgu, jak i w plikach RAW otwieranych przez Photoshopa - piękna kompatybilność.

Reasumując - Lightroom to potężny, wszystkomający kombajn. Do tego niezwykle intuicyjny w obsłudze - żadnych schowanych w menu narzędzi, całość na wierzchu. To, czy teraz opłaca się jeszcze kupować wersję pudełkową zależy od indywidualnych preferencji. My, użytkownicy Pentaksa jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że nawet jeżeli firma Ricoh wypuści nowy aparat, to i tak będziemy mogli pracować na jego RAWach w starym Lr dzięki wspieraniu natywnym plików DNG - bez konieczności zabawy z DNG Converterem. Pytaniem otwartym pozostaje to, jak długo Windows (MacOS) będzie kompatybilny z tym oprogramowaniem.

Czy warto więc szukać zamiennika? To również zależy od indywidualnych upodobań. Jeżeli ktoś ma bazę zdjęć zbudowaną wyłącznie na tagach Lightrooma, to wydaje mi się, że warto pozostać, by później przejść na wersję CC Clasic. Jeżeli zaś nie zależy na bazie danych, bowiem miał - podobnie jak ja - zorganizowane zdjęcia w katalogach na dysku, to warto rozejrzeć się za innym oprogramowaniem.
Ostatnio sporo czasu spędziłem ściągając triale i testując oprogramowania różnych firm. Wiele zasługuje na uznanie - choć żaden nie jest tak uniwersalny jak Lr - część oferuje lepszą jakość obrazka, inne mają większe możliwości edycji, są nowocześniejsze (warstwy dopasowania!). Być może kiedyś napiszę o tym dłuższy post.
W tej chwili dodam tylko, że jeszcze przed ogłoszeniem końca wspierania Lightrooma przez Adobe, zmieniłem wywoływarkę na SilkyPix. Jest nieporównywalnie mniej intuicyjna, ma mniejsze możliwości działań lokalnych, kilka niezrozumiałych rozwiązań, w RAW Challenge nie miałbym szans w starciu z Lr, C1, ale żaden program nie renderuje kolorów tak, jak robi to SP. Po zrozumieniu filozofii pracy, dostosowaniu interfejsu, Silky jest dla mnie podstawową wywoływarką, zarówno do szybkich pstryków jak i poważnych sesji. To był świetny, przemyślany zakup (zanim jednak ktokolwiek będzie chciał iść w moje ślady, polecam sprawdzenie triala - to jest zupełnie inny świat), choć rozpoczynając testy nie sądziłem, że stanie na tym sofcie - skłaniałem się ku Capture One.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach