zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
K-x czas zapisu zdjęcia na karcie przy ustawieniu B
Witajcie,
mam do Was pytanie, wiekowy już wprawdzie ale wciąż działający K-x. Podpiąłem go ostatnio pod teleskop i chciałem się pobawić chwilę z długimi czasami naświetlania. Jak do 30s naświetlania zapis zdjęcia jest natychmiastowy, tak przy ustawieniu B(ulb'a) czas zapisu zdjęcia waha się pomiędzy 50 a 70s (nie ważne czy jpg czy raw).
Zaznaczę, że mam wyłączone wszystkie odszumiania, zapisywanie jpg+raw czy inne ulepszacze.

Ma ktoś z Was pomysł czy to z racji wieku aparatu czy może jeszcze coś pokręciłem?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Zloty_2000, to prawdopodobnie wina ustawień aparatu, który po zrobieniu zdjęcia wykonuje jeszcze ekspozycję tzw. "dark frame", żeby sprawdzić, czy przy długiej ekspozycji nie występują jakieś "gorące" piksele, żeby w celu odszumienia zdjecia "odjąć" je od wynikowego pliku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile dobrze pamiętam to przy wybraniu "B" nie da się wyłączyć darka. Mimo, że w menu jest wyłączony, jest robiony. Kiedyś było to na forum omawiane.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Dzięki Wam za odpowiedzi. Plwk - tak mi też coś dzwoniło ale nie wiedziałem gdzie dokładnie z tym darkiem. Czyli pozostaje mi jakiegoś prostego sprzęta na C kupić by robić długie czasy :cry: :-/

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W teście na Optycznych zostało to opisane.
Cytat
Przy czasach ekspozycji dłuższych niż 30 s K-x zachowuje się podobnie do Pentaxa K-7. Mimo, że w menu jest możliwość całkowitego wyłączenia funkcji redukcji szumów przy długich czasach naświetlania, to po przestawieniu w tryb Bulb i wykonaniu 3-minutowej ekspozycji, aparat blokuje się na kolejne 3 minuty. W tym czasie automatycznie robi darka, by usunąć szum powstały w trakcie naszej ekspozycji. Takiego zachowania w lustrzance nie pochwalamy, tym bardziej, że w menu jawnie napisano: „Funkcja redukcji ziarna nie zostanie włączona przy długim czasie migawki”. Jest to zatem nic innego jak oszukiwanie potencjalnego klienta.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Chyba, że - ktoś z Was próbował tego typu "zabaw" jak opisana w poniższym linku?

https://www.pentaxforums....fs-success.html

Zastanawiam się, czy nie zrobi się z aparatu ładny przycisk do papieru :mrgreen:

Edit:
Chyba byłem niecierpliwy i przeprowadziłem test. Po włączeniu debbug mode z PK Tether i wgraniu na SD programiku DFS (dark frame substraction) jest wyłączany.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach