Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Ale męki... :roll:
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Pytanie :)

Atualnie odziedziczyłem starszego lapka Lenovo T61 i zainstalowałem Minta 18.2.
System hula świetnie :shock:
Większość rzeczy poustawiałem, jest super :) Naprawdę niczym nie odstaje od Win10 :)
Jedynie jedna rzecz, z którą nie mogę sobie poradzić to podgląd PEF w systemie. Jak takie coś włączyć?
Środowisko graficzne Cinnamon.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Poczytaj to:
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1984
moze pomoże...
Dwie uwagi od linuksiarza - przestań myśleć o pingwinie w kategoriach porównań do Win. Linuks to Linuks, Win to Win. Nawet jak sonfigurujesz DE by WYGLĄDAŁO dokładnie ajk Win - to nie będzie Win. Nie oczekuj, że GIMP będzie darmową wersją PSa, DT - darmowym Lightroomem a Inkscape to inna nazwa dl Corela. Wcześniej czy później spotkasz się z Terminalem, wcześniej czy później bedziesz musiał zrozumieć, czym się różni sudo od su etc, wcześniej czy później uniksowość Linuksa da o sobie znać - to nic złego BTW. A może już to wiesz?
Druga sprawa - nie jestem pewien do końca, czy taki podgląd dla PEFów akurat wogóle uzyskasz. To znaczy - na pewno się da, tylko nie wiem, czy ktoś to już zrobił - ja nie umiem chyba, a na pewno jestem zbyt leniwy, by próbować, bo... nie potrzebuję. O ile pamiętam pod Win też dlugo PEFów podglądać się nie dawało... Jeśli więc polegniesz a nikt ci nie pomoże 'programowo' - nie bądź rozczarowny, bo developerzy mogą zwyczajnie uznać, ze są pilniejsze sprawy.
Z drugiej strony jakaś biblioteka gdzieś w repozytoriach moze tkwi, a ja jej zwyczajnie nie znam?
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
sudo apt-get install gnome-raw-thumbnailer ufraw-batch ??? Dr Google jak zwykle niezastąpiony...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
RPM napisał/a:
sudo apt-get install gnome-raw-thumbnailer ufraw-batch ??? Dr Google jak zwykle niezastąpiony...

W moim linku właśnie to było wspomniane. Próbowałeś z naszym formatem? Działa?

EDIT: Dla potomnych, bo aż sprawdziłem: pod Dolphinem w Plasmie (Antergos) wystarczy wejsć w Settings -> Configure Dolphin -> General, zakładka Previews i zaznaczyć RAW Photo Files i... działa. Nic nie instalowałem, choć w systemie jest dodany UFRaw, który potrafi sie integrować z innymi programami i wyświetlać podglądy RAW - czy Dolphin z niego korzysta - nie wiem. Obrazki pojawły się szybko, więc raczej wczytuje zaiplementowane jpgi a nie generuje podgląd z samego RAWu, ale zawsze coś...
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Działa :-)

Dzięki za podpowiedzi.
Apas, z linuksem żyję na co dzień i nie chodzi mi o Androida. Mam dość stary komputer, który służy jako magazyn zdjęć. Zainstalowany jest tam też Mint XFCE i całkiem znośnie to chodzi.
Próbowałem w życiu kilku dystrybucji i jakoś tak zostało, że miętowy zagościł na dłużej. Całkiem udana i w miarę dopracowana dystrybucja. Do tego łatwa dla początkujących.
Nie oczekuję, że Linux zastąpi mi Win, nie o to mi chodzi. Mam dwa takie same T61. Jeden na Win10, drugi teraz właśnie już na Miętusie 18.2 Cinnamon. Oba są rózne, ale np przeglądanie neta jest takie samo :-) Nawet chyba na Linuksie czuje się lepiej, bo bezpieczniej.
DT jest inne od Lighttrooma ale dla mnie ma aż nadto funkcji i suwaczków :-)
Do tego zainstalowałem RAWTherapee i już nie wiem po co mi tyle :mrgreen:

Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
popo76 napisał/a:
Do tego zainstalowałem RAWTherapee i już nie wiem po co mi tyle

Będziesz miał aparat z funkcją pixel shift to będziesz wiedział, oprócz programu dołączonego do aparatu, tylko RT to na razie dobrze obsługuje.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Czy możecie polecić jakiś malutki i szybciutki programik do przycinania zdjęć? Kadrowanie oraz zmniejszanie.

Jak mam odpalać gimpa, to wolę skorzystać z https://www.befunky.com/ ;-)
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
gThumb? XNView?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Irfanview pod Wine działa doskonale.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
A coś czysto linuksowego?
Ciężko mi uwierzyć, że nie ma :-/

[ Dodano: 2017-10-26, 21:59 ]
Ps. To nie ma być przeglądarka zdjęć. Coś prostego jak paint. Mam obrazek - klikam z katalogu (!) - otwiera się programik - 2 ruchy myszka - zapisz jako - dziękuję, następny proszę.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
mygosia, Pix? Domyślnie jest instalowany w Mincie. Szukajka oprogramowania wyrzuca mi też mtPaint.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
XnConvert ma wersję na Linuksa.

https://www.xnview.com/en/xnconvert/
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
mygosia - RPhoto, dawno temu testowałem i wydawał się odpowiedni do Twoich wymagań. O programie możesz coś poczytać na przystajniku, a tutaj strona domowa RPhoto
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
mygosia - może nomacs? To wprawdzie przeglądarka, ale zrobisz w niej resiaza i cropa błyskawicznie, całość lekka i odpala się natentychmiast :-) ...
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Gwenview ?
Używam do przeglądania/przycinania na szybko, digiKam do katalogowania i również podstawowej edycji.
Gwenview ma widok miniatur w katalogu i panel nawigacji, więc można skakać po katalogach od razu z niego, a nie z systemowego eksploratora plików.
Jest Shotwell, jest Showfoto (to w sumie część digiKama), gThumb...

Pzdr.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Co sądzicie o nowym FF Quantum? Powiesiłem dziś rano pod Antergosem i jak dotąd naprawdę jestem pod wrażeniem: jest estetycznie, intuicyjnie, stabilnie i naprawdę szybko. Także te wtyczki, których ja używam zadziałały bez problemu, więc dla mnie osobiście narzekania na brak kompatybilności z biblioteką rozszerzeń są przesadzone, choć oczywiście każdy moze mieć tu inne doświadczenie. Windziarze też mogą się wypowiadać :-)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Apas napisał/a:
Co sądzicie o nowym FF Quantum?
Że pytasz w złym wątku ;-)
Ja jestem pozytywnie zaskoczony, choć spora część rozszerzeń przestała mi działać.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Kytutr napisał/a:
Że pytasz w złym wątku ;-)

Oh really? Pacz pan co ta demencja z ludźmi robi... Miałem wrazenie, że poszukałem (bez skutku) bardziej właściwego... Chyba trzeba pogadać z doktorkiem, żeby większą dawkę pigułek przepisał :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach