kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Sęk w tym, że DA16-45 jest duży jak półtora DA18-55. A taki 17/4 mógłby być jak pół.
Lubię DA16-45, to fajne szkło, ale marzą mi się małe lekkie "unlimitedy". 35/2.4 i 50/1.8 to trochę za mało. Brakuje po obu skrajach zakresu.

[ Dodano: 2017-10-27, 10:26 ]
kojut, dzięki. Sam używam go właśnie z K20D, świetnie do siebie pasują. Kupiłem jednak osobno.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Zastanawiam się jakie inne przełączniki oprócz AF/MF kryją się w tych wybrzuszeniach:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może być np. blokada transportowa.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
W "gwiazdce"? Chyba nie jest aż tak tandetnie wykonana żeby się samoczynnie rozsuwać.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
No właśnie, kiedy D-FA* 85/1.4 ?
Pewnie dopiero w drugiej połowie 2018.
Myślałem o 77, ale z K-1 to ciut za szeroko .
No i powinien być przynajmniej tak dobry jak 77. I na pewno przynajmniej sporo droższy :)
Jak myślicie, ile może kosztować?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
michal5150 napisał/a:
W "gwiazdce"? Chyba nie jest aż tak tandetnie wykonana żeby się samoczynnie rozsuwać.

Z tego co czytałem pierwszym seriom 60-250/4 to się udawało. Nie wspominając o centryczności soczewek. Także nie przywiązywałbym uwagi do gwiazdki i poczekał, aż nauczą się je dobrze w Wietnamie składać.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
michal5150 napisał/a:
Zastanawiam się jakie inne przełączniki oprócz AF/MF kryją się w tych wybrzuszeniach:
Obrazek

Plakietka z oznaczeniem DA*
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
FraZa napisał/a:
Jak myślicie, ile może kosztować?

Dwa łokcie sukna dzierganego przez dziewice.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Patrzę z ciekawością na DA* 11-17. Tokina 11-16 kosztuje w okolicach 2500 PLN co pozwala przypuszczać ,że Pentax będzie kosztować ok 4 000 PLN. Nie zakładam ,że to Tokina ale przez analogię do bliźniaczych z Tamronem obiektywów cena wersji Pentaxy to 1500PLN więcej Gwiazdka z założenia jest w jakiś sposób uszczelniana więc pewnie i tu tak będzie. Mam dwie gwiazdki z czego jedna jest taka sobie (16-50) a druga jest dla mnie super( 50-135) Niestety to już stare konstrukcje i jakością optyki odstają od współczesnych obiektywów. Jeśli ten szeroki obiektyw będzie pracował pod światło jak obie gwiazdki z mojego plecaka to jak podziękuję ,nawet jak będzie cenowo w okolicy Tokiny
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
michal5150 napisał/a:
Zastanawiam się jakie inne przełączniki oprócz AF/MF kryją się w tych wybrzuszeniach:
Obrazek

Jest więcej zdjęć w sieci. Z jednej strony (obok przełącznika AF/MF) to tylko logo. Ale ciekawsze jest, co jest z drugiej strony, bo na zdjęciach jest to zaklejone czarną taśmą. Na pewno coś większego tam jest, pewnie jakiś pstryczek, ale na razie Ricoh nie chce najwyraźniej powiedzieć, co to jest, a też mnie to ciekawi.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Kolya90 napisał/a:
zidam, DA* wszystkie są WR (Weather Resistant)

Wiem, ale zdziwiło mnie, że w komunikacie prasowym podkreślają uszczelnienia tylko w przypadku jednej z dwóch konstrukcji z gwiazdką, potem się poprawili i dodali odpowiedni ustęp w przypadku drugiej. Dopatrywałem się drugiego dna tam, gdzie była zwykła pomyłka edycyjna działu marketingu.

Benek napisał/a:
Jeżeli więc kolega wzdycha za czymś niedrogim, co ma 17mm na krótkim końcu, wybór powinien być jasny...

Tylko zakończę ten offtop - pisałem o względnie tanim, nowym (gwarancja ma dla niektórych znaczenie) obiektywie stałoogniskowym, a proponujesz mi używany zoom? Już tego nie dopisałem, ale nawiązując do plasticzaków DA chodziło mi też o małe rozmiary - w stu procentach zgadzam się z tą opinią:
Ryszard napisał/a:
Sęk w tym, że DA16-45 jest duży jak półtora DA18-55. A taki 17/4 mógłby być jak pół. (...) marzą mi się małe lekkie "unlimitedy". 35/2.4 i 50/1.8 to trochę za mało.
Z mojej strony EOT, nie chcę ciągnąć tego tematu w tym wątku.

Mała uwaga co do nowego napędu SDM (może przypadkiem ktoś z Ricoha to czyta...) - może warto oznaczyć go jakoś inaczej, chociażby SDM II? Stary SDM ma fatalną opinię, nie wiem, po co sięgać po tą nazwę. A nie każdy czyta specyfikację przed zakupem, żeby sprawdzić, co tam dokładnie siedzi w środku.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Z sąsiedniej beczki, to wg ostatnich "map drogowych", bardziej spodziewałem się DA 12-28/4, najlepiej w wersji HD ;-)
Jeśli byłby optycznie lepszy od poprzednika, to wolałbym ten zakres niż światło 2.8 w 11-18.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Pojawiła się już zaktualizowana roadmapa obiektywów: http://www.ricoh-imaging...._Mount_Lens.pdf

Tak jak pisałem wcześniej, po tych dwóch następny w kolejce jest 85/1.4 i pewnie coś koło 35mm.

Edycja - na pentaxforums jest to wspomniane zdjęcie 11-18 od boku, jak ładnie obkleili go tą taśmą :mrgreen: Co ciekawe złoty pasek też zakleili za "mm", czyli kryje się tam jakiś tajemniczy skrót ;-)

link do forum bo obrazek bezpośrednio nie chce się wstawić :(
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jak ma silnik SDM, to znając jego "bezawaryjność" zamontowali przycisk, by jak padnie można go było bezproblemowo odłączyć :mrgreen:
Zakleili go taśmą, by dać szansę SDM, chociaż na początku :evilsmile:
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak jak ktoś na PF zasugerował, na boku może być szuflada na filtry, ewentualnie przełącznik filtrów wbudowanych. Natomiast zaklejone litery na pasku dałoby się przeczytać, gdyby tylko znaleźć to zdjęcie w większym rozmiarze. ;-)
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Lepiej zgadnijmy, bo nas zeźrom ludożercy!
To ja zacznę, jako pierwszy: to wyłącznik stabilizacji, bo następne puszki będą już bez.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
A jaki bagnet będzie w DA* 11-18 bo jak KAF4 to wyrzucę K-5IIs przez okno. Ten przełącznik to pewnie służy do wyłączania SDM w aparatach nieobsługujących bagnetu KAF4.
 
lazar  Dołączył: 23 Cze 2010
Oby nie KAF4... Rozumiem, że z punktu widzenia producenta lepiej sprzedać więcej. Pytanie tylko czy korpusów, wymuszając wymiany ze względu na wprowadzanie obiektywów z nowym bagnetem, czy obiektywów, pozostawiając "stary" bagnet.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
idzi napisał/a:
Ten przełącznik to pewnie służy do wyłączania SDM w aparatach nieobsługujących bagnetu KAF4.

A co ma bagnet KAF4 do rodzaju napędu AFu? Przecież w każdym korpusie obsługującym stary SDM, bez problemu będzie działał nowy napęd autofocusa (PLM). Jedynie nie będzie działało sterowanie elektromagnetyczną przysłoną. Sprawdzone w praktyce na tegorocznym PPD. K5 II obsługiwał napęd aefu PLM aż miło, jedynie nie działało sterowanie przysłoną. Ale na pełnej dziurze dało się robić zdjęcia. Jedyne, na co trzeba było zwrócić uwagę, to nie kręcenie kółkiem od przysłony, bo wtedy aparat zaczynał prześwietlać scenę (w trybie AV).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach