unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Może w inny sposób podejdę. Czy K-50 była aktualizowana i czy wcześniej były robione korekty AF przed, pomiędzy aktualizacjami. Bo może coś się popsuło w sofcie. Wówczas trzeba zrestartować ustawienia i wgrać ostatnią aktualizację ponownie.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
zaczyna mnie ta loteria irytować....zapomniałem napisać, że mam tez DA 35 2.4 i choć o wiele mniej pudłuje niż DA 50, to też mu się zdarza (ale akurat do tego szkła mam najmniej zarzutów). Pozbywam sie manualnych szkieł, bo po prostu ślepy jestem...(może matówka by rozwiązała sprawę, ale mam jeszcze końcówkę gwarancji na body)
edit. aktualizacja jest najnowsza 1.10. Nigdy wcześniej korekt nie robiłem bo nie miałem potrzeby ( kity 18-55 i 50-200) tego nie potrzebowały a manualne to wiadomo.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Mam kolegę Canoniera, który w kwestii autofokusa NAPRAWDĘ ZADOWOLONY jest tylko z zestawu 5d Mk3 + L 135/2.0. A ma ten człowiek sporo dobrego szkła i canonowe piątki obraca od początków tej serii :-)
Ja nie chcę Was drażnić, ani odsyłać w cholerę do innych systemów, czy też dowodzić, że AF Pentaksa jest na równi z konkurencją we wszystkich aspektach - bo nie jest i mnie też czasami wkurza. Trochę jednak leży w naszych oczekiwaniach, niestety. A u sąsiada trawa zawsze bardziej zielona ;-)
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Ryszard- to nie jest tak,ze mnie irytuje AF i Pentax, ale kurde chciałbym mieć chociaż 8/10 ostrych fotek na tych obiektywach a nie 3,4 na 10 bądź mniej.....Może po prostu trzeba poustawiać mikro kalibracją, czego ja nie potrafię....Natomiast znajomy , który ma k 3 II i podpiętą da 50 jest z niej bardzo zadowolony i patrzy na mnie jak na idiotę jak mówię, że nie mogę z ostrością trafić. Mam teraz wersję F 50 1.7...zobaczymy jak ona sie sprawdza, jak też podobnie to sprzedam w cholerę obiektywy i sprawa sie wyjaśni definitywnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To nie to, "wysokie" body od K-5 II mają czujnik centralny AF, dla szkieł 2.8 i jaśniejszych, o zwiększonej dokładności.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
mrnobody1, obadaj tę kalibrację a może od nowa polubisz swój sprzęt. 30% trafionych to mało i masz prawo się wkurzać. W moim K20d też szału z AF nie ma, ale znając jego ograniczenia, duży obszar punktów AF, używając dedykowanego przycisku do ostrzenia i czasami tricków w rodzaju celowego rozostrzenia żeby się ogarnął i zdecydował - osiągam jakieś 90% skuteczności (no dobra, niech będzie 80% ;-) ).
A i tak dopiero parę dni temu, robiąc zdjęcia w bardzo ostrym tylnym świetle przypomniałem sobie o wskazówkach w instrukcji, że AF może wtedy zgłupieć. No i zgłupiał, w biały dzień. :-P
plwk napisał/a:
"wysokie" body od K-5 II mają czujnik centralny AF, dla szkieł 2.8 i jaśniejszych, o zwiększonej dokładności
O! I z tego właśnie powodu nie zmieniam mojego dinozaura na "trochę" nowsze modele. Poczekam na odpowiednie dla mnie ceny puszek z wyraźnie lepszym AF.
 
clif  Dołączył: 27 Maj 2016
Ja DA 50 z moją K50 musiałem w mikrokalibracji zjechać na -10 . Miałem to samo z bliska trafiał ale 2-3 metry do tyłu i była masakra.
PS. DA 35 bez żadnej regulacji idealnie w punkt.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
mrnobody1 bo obiektywy Sigmy należy wpierw wybrać z kilku w salonie, bo każdy z nich może się różnie zachowywać.

Wracając jednak do 35 i 50 - 50 zwłaszcza ma problem z AF i tu jest loteria. Niemniej jednak, k-50 ma AF stary już nawet jak na standardy Pentaksa, więc nic dziwnego że takie połączenie jest czasem mało satysfakcjonujące.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Dobra, zrobię sobie ta micro-kalibrację "na oko" tj dam -5 i będę tak testował....A żeby było śmieszniej wersja F 50 1,7 jak na razie wydaje mi się ze jest dokładniejsza.....Sadze, że niebawem będę miał możliwość dokładniejszych testów wiec zobaczymy....
edit: ( nie zauważyłem posta x4rd ) niestety nie bardzo miałem możliwość bo kupiłem na raty w rtv-agd w ostatnim dniu promocji dodatkowo ( a na stanie magazynowym we Wrocławiu nie mieli ani 1 sztuki). Poza tym nie wiedziałem, że w tej sigmie (10-20) az takie są problemy (czytałem że w 18-50 są spore)...czyli wniosek jest taki, aby nie kupować nowych obiektywów wtedy ma się spokój i brak problemów......
hm.....nie mam niestety na razie możliwości zakupu np k 3 II ( bo wchodzą w grę tylko nowe na raty) a że ne mam 4 tysi a poza tym, mam raptem 5500 zdjęć na k 50, wiec trochę się nim pobawię jeszcze)
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
x4rd napisał/a:
obiektywy Sigmy należy wpierw wybrać z kilku w salonie

Ja zamawiałem s17-50, musiałem czekać, więc nawet nie brałem aparatu. Jest dobrze, choć ja poczytałem ostatnio i przeczytałem, że wszystko na "a" jest be i ostrzę na M ;-)
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Panowie, zawsze darzylem Pentaxa sentymentem. Podobało mi się, że puszki entry level (takie jak k30,K50) oferowały zawsze więcej od tej samej półki u konkurencji: wizjer z 100% pokryciem na pryzmacie, migawka szybsza niż 1/4000s, uszczelnienia, stabilizacja matrycy itd. Jednak kiedy wczoraj pobawilem się w sklepie Nikonem D7200 z kitem 18-105 to klamka zapadła. Uderzyła mnie jakość samego wizjera - obraz jest jasny i dużo większy niż w moim k50, AF działa pięknie, czujniki są rozsiane po całym kadrze a nie tylko w środku, ergonomia na wysokim poziomie, budowa również (w odróżnieniu od tańszych D5xxx). Poprostu nie widzę sensu pakować się w P K3II (z nadal kulawym AF) za te same pieniądze albo większe (koszt P K3II +DA18-135 to grubo ponad 5000 zl a N7200 z 18-105 wyceniają na około 4600 zl w aktualnej promocji przy zwrocie jakiegokolwiek starego aparatu cyfrowego). Gdybym miał jeszcze rozbudowana szklarnie i drogie akcesoria to może bym się zastanawiał, tymczasem padło na Nikona.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
mrnobody1 napisał/a:
Dobra, zrobię sobie ta micro-kalibrację "na oko" tj dam -5 i będę tak testował....

Zawsze możesz wysłać taki zestaw (pucha i szkło) do serwisu Sigmy w Gdyni. Zrobią kalibrę za darmo jeśli masz gwarancję.

Yahoou napisał/a:
Uderzyła mnie jakość samego wizjera - obraz jest jasny i dużo większy niż w moim k50

Nic dziwnego, skoro to inna klasa sprzętu :-P

Yahoou napisał/a:
Poprostu nie widzę sensu pakować się w P K3II (z nadal kulawym AF)

A wiesz, że tak jest z...?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Yahoou napisał/a:
Panowie, zawsze darzylem Pentaxa sentymentem. Podobało mi się, że puszki entry level (takie jak k30,K50) oferowały zawsze więcej od tej samej półki u konkurencji: wizjer z 100% pokryciem na pryzmacie, migawka szybsza niż 1/4000s, uszczelnienia, stabilizacja matrycy itd. Jednak kiedy wczoraj pobawilem się w sklepie Nikonem D7200 z kitem 18-105 to klamka zapadła. Uderzyła mnie jakość samego wizjera - obraz jest jasny i dużo większy niż w moim k50, AF działa pięknie, czujniki są rozsiane po całym kadrze a nie tylko w środku, ergonomia na wysokim poziomie, budowa również (w odróżnieniu od tańszych D5xxx). Poprostu nie widzę sensu pakować się w P K3II (z nadal kulawym AF) za te same pieniądze albo większe (koszt P K3II +DA18-135 to grubo ponad 5000 zl a N7200 z 18-105 wyceniają na około 4600 zl w aktualnej promocji przy zwrocie jakiegokolwiek starego aparatu cyfrowego). Gdybym miał jeszcze rozbudowana szklarnie i drogie akcesoria to może bym się zastanawiał, tymczasem padło na Nikona.

Ja raczej skłaniam się jakby co to zostanie w systemie, bo po prostu mi się to nie opłaca. Nie mam jakoś mocno rozbudowanej szklarni, ale to i tak jest co najmniej 3-4 tysiące ......czego w żaden sposób nie odzyskam. A potem na nowo pchać sie w nowe body i nowe obiektywy......nie dla mnie. najwyżej jak mnie mocno zdenerwuje Pentax, to faktycznie sprzedam, ale wtedy kupie jakiegoś rozbudowanego kompakta i tyle. Jestem amatorem i na dobra sprawę, mam te obiektywy , bo chciałem a nie że bardzo je potrzebuje. Co do sigmy 10-20, to jeszcze sie nią pobawie, zanim oddam ją do kalibracji ( jest gwarancja itp).
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Witam ponownie.
Jednak sprzedałem system Pentaxa i zakupiłem Fujifilm X-T20 z kitem XF18-55/2,8-4...

Powiem tak... Mam nowy zestaw od kilku dni i mogę coś juz powiedzieć na jego temat. Jestem nim poprostu zachwycony! Niesamowite obrazowanie, iso3200 praktycznie bez szumu, jakość kita niesamowita. Ostry nieprzyzwoicie od pelnej dziury i w całym zakresie. Ostrzy szybko, cicho i pewnie na dowolnym punkcie AF. Możliwości ustawienia body pod siebie - przeogromne, wszystko co potrzebne przypisane do 7 przycisków i 2 rolek.
Odnoszę wrażenie, że moje wszystkie sprzety Pentaxa, które miałem do tej pory były popsute 😉
Teraz tylko zakup xf60/2,4 do portretów, czegoś na szerokim kącie (xf14/2,8?) I malutkiego xf27/2,8 do kieszeni i będzie gitara ☺
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Yahoou napisał/a:
Jednak sprzedałem system Pentaxa i zakupiłem Fujifilm X-T20 z kitem XF18-55/2,8-4...
Teraz tylko zakup xf60/2,4 do portretów, czegoś na szerokim kącie (xf14/2,8?) I malutkiego xf27/2,8 do kieszeni i będzie gitara ☺


Czyli po sprzedaniu całego systemu pentax'a (K-50, Sigma 17-50/F2.8 EX, DA 35mm F2.4, RICOH RIKENON P 50mm F2, METZ 50 AF-1, Sigma 10-20/F3,5 EX, Pentax 18-135 WR) wystarczyło tylko na body z kit'em? :shock:
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Widzisz, jak te pentaksy tracą na wartości? Widzisz?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Yahoou napisał/a:
Odnoszę wrażenie, że moje wszystkie sprzety Pentaxa, które miałem do tej pory były popsute

Ja tak mam odkąd kupiłem Sigmę DP. Ten AF, ta bateria, te filmy!
 
Yahoou  Dołączył: 24 Lis 2010
Kuba Nowak napisał/a:


Czyli po sprzedaniu całego systemu pentax'a (K-50, Sigma 17-50/F2.8 EX, DA 35mm F2.4, RICOH RIKENON P 50mm F2, METZ 50 AF-1, Sigma 10-20/F3,5 EX, Pentax 18-135 WR) wystarczyło tylko na body z kit'em? :shock:


Ostatnio zostałem z popsutym k-50 (solenoid), lampą Metza i P18-135. Pozostałe graty sprzedawałem od razu (ze stratą 😡) jak wracały po "kalibracji"...
Nie powiem żeby było łatwo sprzedać Pentaxa.
Małe zainteresowanie i cena poniżej krytyki :( pomimo iż sprzęt był bardzo zadbany.
Na pocieszenie, tanio kupiłem wymieniony nowiutki zestaw Fuji w UK. Wyszedł mnie niecałe 3900zl z dostawą kurierem. Sprzęt miałem po 3 dniach u siebie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
fuen napisał/a:
Widzisz, jak te pentaksy tracą na wartości? Widzisz?


Moje K-30 po naprawie od razu zyskał 100% wartości :mrgreen:

[ Dodano: 2017-10-30, 15:46 ]
Enzo napisał/a:
Ja tak mam odkąd kupiłem Sigmę DP.


- Dziwak :-P
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Yahoou napisał/a:
Witam ponownie.
Jednak sprzedałem system Pentaxa i zakupiłem Fujifilm X-T20 z kitem XF18-55/2,8-4...

Powiem tak... Mam nowy zestaw od kilku dni i mogę coś juz powiedzieć na jego temat. Jestem nim poprostu zachwycony! Niesamowite obrazowanie, iso3200 praktycznie bez szumu, jakość kita niesamowita. Ostry nieprzyzwoicie od pelnej dziury i w całym zakresie. Ostrzy szybko, cicho i pewnie na dowolnym punkcie AF. Możliwości ustawienia body pod siebie - przeogromne, wszystko co potrzebne przypisane do 7 przycisków i 2 rolek.
Odnoszę wrażenie, że moje wszystkie sprzety Pentaxa, które miałem do tej pory były popsute 😉
Teraz tylko zakup xf60/2,4 do portretów, czegoś na szerokim kącie (xf14/2,8?) I malutkiego xf27/2,8 do kieszeni i będzie gitara 

Serdecznie gratuluję! Teraz świat profesjonalnej fotografii stoi przed tobą otworem :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach