bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 499
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc499.pef (11.66 MB)

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 29.10.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
- rc499_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc499_nick_900.jpg - mały jpg (900px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
- rc499_nick.zip - załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie - rc499_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc499.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc499.zip

1. Blesso


2. izbkp


3. jakaranda


4. mh2012
RawTherapee + Zoner Photo Studio
Najdłużej zastanawiałem się nad kolorem skóry... i do końca nie wiem czy odblaski "z sali" powinny wpływać na kolory skóry na policzkach. Może jakbym focił portrety to byłoby łatwiej.


5. mr.ra66it


6. powalos


7. Ryszard
Odpaliłem RT po tak długim czasie, że w zasadzie stawiam pierwsze kroki. Obróbka ograniczona do minimum:
1. WB pipetą, pobrany tak, żeby uzyskać lekko ciepły odcień
2. Ekspozycja +2EV
3. Korekta krzywymi. Środek przyszpilony, dół ściągnięty lekko po prostej (ściemniony), góra wygięta lekko w górę (rozjaśnienie postaci bez zwiększania istniejących już przepałów)
4. Przeskalowanie i wyostrzenie miniaturki w GIMP.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Tym razem u mnie zwyciężą powalos. Świetnie dobrane: balans bieli oraz odcienie skóry na twarzy chłopca.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Wybieram wersje blesso, izbkp i powalos. Ze wskazaniem na powalosa. Gratuluję :-) Jakaranda, ciekawa próba ucieczki od powikłanego WB. Niektórym mogłaby przypaść do gustu. Może warto pociągnąć całkiem w sepię? To by zniwelowało zieleń na pierwszym półmisku :idea:
W mojej wersji widzę, że mogłem nieco bardziej wyostrzyć oraz zjechać trochę z nasyceniem (po całości, abo samym czerwonym) - to by zmniejszyło różnicę między zasłonką odlatującą w niebieski a chłopcem oświetlonym ciepłym światłem z sali. Zupełnie natomiast nie żałuję prześwietlenia samej zasłonki. Wy odzyskaliście przepały i szczegóły tkaniny - ale za to doszła faktura odciągająca uwagę od modela.
IMHO - więc się nie gniewajcie za moją szczerość, proszę ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdecydowanie wygrywa u mnie wersja powalosa. Oprócz uzyskania dobrego koloru skóry również udało mu się pozbyć niebieskiego zafarbu z firanek.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
więc się nie gniewajcie za moją szczerość, proszę ;-)

właśnie o tą szczerość chodzi w wypowiedziach oceniających.
jakaranda sądzę, że gdybyś ciut zjechała z ekspozycją to byłoby jeszcze lepiej, a i tak jest dobrze.
Kytutr i Ryszard dziękuję. Pzdr.

P.S.
Trochę mnie dziwi, że większość nie usiłowała pozbyć się niebieskiego zafarbu zasłony nad głową chłopaka.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos napisał/a:
Trochę mnie dziwi, że większość nie usiłowała pozbyć się niebieskiego zafarbu zasłony nad głową chłopaka.

A są jakieś narzędzia selektywnego WB dla cieni / świateł / półtonów? Bo tylko taką możliwość widzę, jeżeli wykluczyć działanie lokalne, warstwy, maski itd.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Też najwyżej oceniam wersję powalosa. Natomiast martwi mnie to, że znów moja wersja różni się znacząco od innych. Skupiłam się na tym, co i tak mi do końca nie wyszło. Chciałam usunąć zażółcenia z policzka i fioletowy cień pod uchem. Scena oświetlona dwoma źródłami światła o różnej temperaturze barwowej i dlatego było to takie trudne.

Natomiast co do szczerości wypowiedzi, to jak najbardziej jest pożądana. Jestem zadowolona jak ktoś znajdzie mi błędy, których sama nie dostrzegam.

Bardzo dobrze, że takie zdjęcia trafiają do obróbki.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ryszard, w LR można to uzyskać panelu HSL, gdzie można "ściągnąć" dany kolor "po całości. Oczywiście trzeba to robić z wyczuciem. :-) Jak się dobrze przypatrzeć to ciut tego zafarbu u mnie też zostało ale bardziej już mi się nie udawało. Pzdr.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jakaranda ja zawsze staram się obrabiać fotki tak aby mi się podobały i były przyjemne w odbiorze. Dlatego nie skupiam się za bardzo na detalach, na tym, ze gdzieś tam w cieniach jest delikatny zafarb. Wiadomo, ze cienie zawsze wpadają w błękity. To, że normalnie ich w naturze nie widzimy, to tylko sprawka naszej mózgownicy. Chociaż gdy patrzę na cień np. pod lasem w słoneczny dzień to wyraźnie widzę, że jest on taki jakiś sinoniebieski. Spróbuj jeszcze raz wrzucić tę fotkę w wywoływarkę i nie zmieniając innych parametrów zmniejsz nieco ekspozycję. Moim zdaniem zdjęcie zyska. Pzdr.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
powalos napisał/a:
w LR można to uzyskać panelu HSL, gdzie można "ściągnąć" dany kolor "po całości
Poszukam odpowiedników w RT i w GIMPie, dzięki za podpowiedź.
powalos napisał/a:
Jak się dobrze przypatrzeć to ciut tego zafarbu u mnie też zostało
Twój ma trochę sine czoło. Mój za to zbyt rumiane lico :mrgreen: Co nie zmienia faktu, że najlepiej wybrnąłeś, bo faktycznie odbiór całości jest ważny.

[ Dodano: 2017-10-30, 11:42 ]
Jakaranda napisał/a:
Chciałam usunąć zażółcenia z policzka i fioletowy cień pod uchem. Scena oświetlona dwoma źródłami światła o różnej temperaturze barwowej i dlatego było to takie trudne.
Masz rację, wredny przypadek, ale jednak dość powszechny na takich imprezach. Dużo kombinowałaś suwakami kolorów, czy z ustawienia WB taka "sepia" Ci wyszła?
Przepraszam za ubóstwo językowe w temacie kolorów, ale najbliżej z tym mi się kojarzy. Żona się śmieje, że dla mnie połowa świata jest beżowa... ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy mieszanym oświetleniu, obróbką globalną, nie wyrówna się wszystkiego. Trzeba szukać kompromisów.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Znów wersja powalosa do mnie przemawia :-D
Ja się nie wyrobiłem, rawa ściągnąłem, ale nawet nie odpalałem ps...za mało czasu...
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Ryszard napisał/a:
Masz rację, wredny przypadek, ale jednak dość powszechny na takich imprezach. Dużo kombinowałaś suwakami kolorów, czy z ustawienia WB taka "sepia" Ci wyszła?
Przepraszam za ubóstwo językowe w temacie kolorów, ale najbliżej z tym mi się kojarzy. Żona się śmieje, że dla mnie połowa świata jest beżowa... ;-)

Na zmianę - i suwakami kolorów, i zmieniałam ekspozycję. To wszystko w DxO 9. Potem jeszcze otwarłam w Gimpie i próbowałam balansem kolorów. I odszumiałam w DFine2. Nie wiem czego wynikiem jest ostateczna wersja ale widzę, że znów bardzo się różni. U mnie nie widać szczegółów na marynarce a u innych widać.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja nie mam zaufania do moich monitorów, więc próbkuję charakterystyczne miejsca pipetką, żeby złapać dobrą kolorystykę. Używasz?

[ Dodano: 2017-10-31, 14:50 ]
Pipetka świetnie działa z krzywymi w GIMPie. Do RawTherapee wróciłem po paru latach i wiele się tu zmieniło, więc jeszcze muszę potrenować.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Najbardziej podobają mi się także wersje Powalosa i Jakarandy.
Kiedyś wywołałem to tak :) (poza konkursem)

 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Ryszard - to, co piszesz o używaniu pipety, to dla mnie wyższa szkoła jazdy. Mam nadzieję, że też do tego dojdę.
W wersji powalosa jest jeszcze jeden bardzo udany element - odcień serwetki przez chłopcem. Próbowałam uzyskać "biel" szarawą lub niebieskawą a wciąż wychodziła mi różowa.
Powalos - próbowałam zmniejszyć ekspozycję ale zdjęcie nabierało niebieskawego odcienia. Ładnie wyglądało to tylko na oczach.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Jesteś najlepszy - wielokrotnie słyszałem te słowa z kobiecych ust. Najlepszy w ....sprzątaniu!
Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%.
Wieloletnie doświadczenie "w temacie", praktyka prawie zawodowa oraz wewnętrzne poczucie piękna i porządku pozwała mi stwierdzić, iż "pozamiatałem" .
;)

Kto tam się chce mierzyć ?
Pawolas ?
No proooszę Was! -
On wyprał każdy element w proszku z wybielaczem. Karygodny błąd.
Wszędzie śnieżnobiała biel?
Kotary wyblakłe, sałatka nieświeża ( widać, że ogórki szklarniowe a pomidor "pryskany"), buzia chłopca jak przy wyrwaniu do niespodziewanej odpowiedzi przez nauczyciela - pozbawiona krwi (podobnie jego białka w oczach) a nawet przechodząca w objawy żółtaczki. Do tego zupełny brak "ciepłego" światła - co tam świeciło - świetlówki czy diodowe lampy ?
Gdyby nie 2-3 elementy można by uznać, że to praca w B/W - czyli biel i ..... trochę dodatków.

A teraz popatrzmy na najlepszą produkt w tym wątku ( oznaczony numerem 1. Przypadek ? Nie sądzę.)
Cudowna feria barw.
Od zdrowej, zaróżowionej i tryskającej energią cery naszego bohatera, poprzez błękit nieba odbijający się w firankach, smakowite owoce w misie, pomidor który mówi " hiszpańskie słońce to ja" poprzez czekoladowe kotary, orzechowe oparcia krzeseł do ciepłej i przytulnej atmosfery uzyskanej poprzez lampy o temperaturze barwowej z okolic 3000 stopni Kelwina.
Raj ! A raczej niebo okraszone blaskami zachodzącego słońca. Poezja!

A nie bezbarwna anielska biel wyprana w Dosi pokazana przez Pawolasa .

Kto tam jeszcze wziął się za postprodukcję?

Izbkp - garnitur chłopca jest czarny . U Ciebie występuje on w wersji sól i pierz.

Jakaranda - naliczyłem w tej pracy 3 kolory: biały, nijaki i zielony. A gdzie reszta ?

U mh2012 wyłączyli oświetlenie .

Mr.ra66it włączył klimatyzację i jego bohater właśnie zamarza .

Praca Ryszard pokazuje co się stanie gdy nie zaszczepimy się przeciwko żółtaczce typu A i B.

Reasumując ( wg mnie).
Sfotografowany pan powinien się wyróżniać ! Nie może być "bezbarwny" i zlewać się z tłem (mh2012, Jakaranda, mr.ra66it ) .
Praca powinna być bardziej "ciepła " niż chłodna ( mr.ra66it) i nie zabijać odbiorcy monotematycznością kolorystyczną ( Jakaranda).

Powinno się też powalczyć z szumem ( kolorowym) ( Ryszard, mh2012) i monochromatycznym (izbkp).

35mm i przysłona 2.8 to pewnie nie jest "szczyt osiągnięć optyki" ale nie powinniśmy niwelować detali ( np włosy ) - (Pawolas, jakaranda) czy przesadnie wyostrzać [ izbkp - (?) ]


Mój faworyt ( oprócz nad wyraz skromnej mej osoby) to izbkp ( po delikatnym retuszu jego retuszu ).

Czy mój sokoli wzrok nie zawodzi mnie i widzę, iż następny RAW Challenge na numer 500 ?
Oj!
To jakoś będzie trzeba to uświetnić.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Blesso :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A jakimi cyframi zapisać kolor "nijaki"? :-P Dobre. Proszę o równie obszerne komentarze również i w innych edycjach RC. :-D
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Jakaranda, Blesso rozróżnia tylko 3 kolory, ale lubię go czytać, chociaż rzadko kadzi. Coraz rzadziej pisze, zaniedbał się ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach