Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Znowu duży mix wersji ;) Nie udało mi się uczestniczyć, ale może coś napiszę.

Jakaranda napisał/a:
Natomiast co do szczerości wypowiedzi, to jak najbardziej jest pożądana. Jestem zadowolona jak ktoś znajdzie mi błędy, których sama nie dostrzegam.

Moim zdaniem powinnaś dość radykalnie zmienić swoje podejście do obróbki... Nie tyle o samą kolorystykę chodzi, bo to często kwestia gustu i wyboru (choć trochę też - jednak sporo wersji IMHO masz mocno "nietypowych" i trudno - przynajmniej mi - znaleźć uzasadnienie), ale główny zarzut mam inny: bardzo degradujesz jakość zdjęć w swojej obróbce. Nie wiem czy to używanymi programami, czy mnogością operacji (filtrów?), ale postaraj się może opanować ilości wprowadzanych zmian (jeśli to one psują zdjęcie)... Używasz też DxO, więc może spróbuj poprzestać w następnych edycjach tylko na tym, co da ta wołarka?

Blesso, zgadzam się.... częściowo ;-) RAWa nie wołałem (może w weekend zobaczę co się dzieje), ale bardziej przemawia do mnie tonacja (WB) oryginału (ciepła). Nie wiem skąd w wielu pracach aż tyle niebieskiego. Dla mnie aż za dużo. W Twojej (choć nie tylko) wersji także białka oczu są zaniebieszczone - nawet przy globalnej obróbce próbowałbym tego uniknąć...
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Rafi napisał/a:

Jakaranda napisał/a:
Natomiast co do szczerości wypowiedzi, to jak najbardziej jest pożądana. Jestem zadowolona jak ktoś znajdzie mi błędy, których sama nie dostrzegam.

Moim zdaniem powinnaś dość radykalnie zmienić swoje podejście do obróbki... Nie tyle o samą kolorystykę chodzi, bo to często kwestia gustu i wyboru (choć trochę też - jednak sporo wersji IMHO masz mocno "nietypowych" i trudno - przynajmniej mi - znaleźć uzasadnienie), ale główny zarzut mam inny: bardzo degradujesz jakość zdjęć w swojej obróbce. Nie wiem czy to używanymi programami, czy mnogością operacji (filtrów?), ale postaraj się może opanować ilości wprowadzanych zmian (jeśli to one psują zdjęcie)... Używasz też DxO, więc może spróbuj poprzestać w następnych edycjach tylko na tym, co da ta wołarka?

Rafi - dzięki :-B . Cały czas czuję, że mój sposób wołania RAW-ów jest nietypowy i dlatego efekty też różnią się od innych. I chyba właśnie chodzi o tę ilość operacji, którym poddaję każdego RAW-a. Dlatego potem nie umiem napisać co ze zdjęciem robiłam. Postaram się być bardziej leniwa i mniej przemielić każde zdjęcie. Będę wdzięczna za uwagi w następnych edycjach.
Pięćsetkę też mam już w dwóch wersjach i nie wiem co wysłać :-(
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jakaranda, jako punkt wyjścia potraktuj WB. Znajdź charakterystyczne punkty: białe, czarne i jakąś szarość. Jak WB będzie poprawny* to tam będziesz miała jednakowe** wartości składowych RGB. Powinny się gdzieś wyświetlać jak wskażesz te miejsca kursorem (to ta moja "pipetka", o której pisałem wcześniej). Często w takiej sytuacji wszystkie inne kolory wskakują już na swoje miejsce. Potem kombinuj z ekspozycją, kontrastem i odzyskaniem cieni/świateł. To taki mój "bazowy workflow samouka".

* Poprawny nie znaczy idealny do danej sceny ;-)
** Jendakowe... no, bezpieczniej powiedzieć: bardzo zbliżone. Fotografia to nie farmacja, żeby pikogramy odważać ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Ryszard -Dziękuję :-B , spróbuję tak podejść do wywoływania jak piszesz. Na razie nie bardzo to rozumiem ale będę próbować. Zobaczymy co z tego wyjdzie. I może nie będę otwierała tego samego zdjęcia kolejno w różnych programach, żeby w każdym coś poprawić.
RC500 jeszcze wyślę jak go zrobiłam, bo tu gdzie jestem mam tylko monitor z laptopa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może niepotrzebnie abo zbyt agresywnie odszumiasz zdjęcie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, no co Ty, Jakaranda i agresja??? ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mnie wydaje się, że Jakaranda zbyt często stosuje presety.
Jakaranda, spróbuj wstawić na RC jakąś fotkę bez stosowania jakichkolwiek gotowych ustawień. Nawet własnych. To co "pasuje" do jednej fotki niekoniecznie jest dobre dla innej. Na jubileuszową "500" wysłałem fotkę obrobioną w innym programie. Zobaczymy co na to powiedzą inni uczestnicy i "bezstronni oceniacze". Szczególnie liczę na opinię Blesso. ;-) Pzdr.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Właściwie wszyscy, którym chciało się napisać na temat moich wersji w RC - maja rację.
powalos - faktycznie zaczynam wywoływanie od przeglądnięcia presetów (i wciąż tworzę nowe). Potem coś poprawiam, żeby było ładniej, jakieś odszumianie. Czasem zapisuję efekt jako kolejny preset. Eksportuję jako Tiff. Otwieram w Gimpie, ewentualnie poprawiam poziomami albo krzywymi, potem maska wyostrzająca. Próbuje Vivezę albo Color Efex Pro 4 - rafi. Jak uważam, że trzeba, to otwieram jeszcze w DFine2 - plwk. Potem zmniejszam, wyostrzam ale już nie maską. Nie robię tylko tego o czym pisał Ryszard.
Może rzeczywiście jestem zbyt pracowita :roll: .
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakaranda, popróbuj wersji DxO 11. Znacznie inaczej obrabia fotki niż poprzednie wersje. Kombinuj tylko z suwakami w panelach programu. Dalej nic nie rób tylko do jpg i pokaż na forum. Pzdr.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Jak pisałem wcześniej, z ciekawości plik wrzuciłem do wołarki. Wiem, że łatwiej, gdy się już inne wersje widziało, ale byłem ciekaw. Faktycznie są spore tendencje do zaniebieszczeń przy zmienianiu WB, ale u mnie raczej delikatne fiolety (nie robiłbym "sterylnej" bieli) by zostały - jak na podglądzie.
Wstępne wołanie wygląda jak niżej i pewnie coś bardzo temu bliskie bym wysłał...

 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
powalos - spróbuję przy następnym RC.
Rafi - widzę, że nie przejąłeś się tym, że biała firanka jest niebieskawa a biała serwetka oraz koszula - różowawa. A ja tak z tym walczyłam. Pewnie niepotrzebnie i dlatego przegięłam.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Cytat
Rafi - widzę, że nie przejąłeś się tym, że biała firanka jest niebieskawa a biała serwetka oraz koszula - różowawa. A ja tak z tym walczyłam. Pewnie niepotrzebnie i dlatego przegięłam.

Ano nie, ponieważ moim zdaniem nie ma czym się przejmować. Kryterium jest właściwie jedno - osoba na zdjęciu, a jeśli osoba ma być poprawnie (czytaj bez "przebarwień"), wydaje mi się, że trzeba się przy tym RAWie pogodzić z tym, że inne elementy jakiegoś zafarbu (stosunkowo delikatnego na szczęście) pozbawione nie będą...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach