bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 500
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

Witam w pięćsetnym odcinku naszej zabawy!
RC zadebiutowało niemalże 11 lat temu (rocznica przypada za dwa tygodnie) z inicjatywy Jarka Dąbrowskiego. Ja przejąłem po nim pałeczkę trochę ponad 3 lata temu, a ten odcinek jest już 148. jaki mam przyjemność ogłaszać. To by było tyle historii.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc500.dng (23.14 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 05.11.2017 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
– rc500_nick.jpg – duży jpg (max. wielkość 7 MB),
– rc500_nick_900.jpg – mały jpg (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc500_nick.zip – załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie – rc500_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Pogratulować pięćsetnej edycji :-B :-B :-B . Szkoda, że nie mamy do obróbki piwnicy z leżakującymi winami albo przynajmniej butelki szampana i kieliszków. Nikt nie przysłał. Nikt nie miał :cry: ?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
UWAGA !!!
Z okazji 500 edycji RAW Challenge zorganizowany został KONKURS !
;)
Szacowne, kompetentne, super fachowe a można by powiedzieć, że nawet profesjonalne, bezstronne , złożone z wybitnych postaci ( tzn mnie) i jednym słowem " pentaxowe" jury oceni nadesłane w tej edycji prace wybierając najlepszą.
Mało tego.
Została przez sponsora ufundowana nagroda.
O niebagatelnej wartości 500.....groszy. A może nawet i więcej.
A może nawet więcej niż więcej.

Warto ! Oj ! Warto powalczyć!
Jednym słowem - do boju ! Do RAW Challengowania !!
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
I jeszcze 500 i jeszcze raz, niechaj żyje nam :))))
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Podbijam wątek informacją o wadze nagrody.
Nagroda ma niebagatelną wagę dla posiadacza aparatu Pentax i waży ....swoje a z opakowaniem oznaczonym danymi adresata możliwe, iż zmieści się w parametrach gabarytu A .

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Matryca K-5 z gronkowcem? Dziękuję, wolę moją starą :-P
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc500.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc500.zip

1. Blesso


2. errorbypixel


3. germario
Miałem problem z tym zdjęciem. W Raw Therapy niebo było mniej niebieskie, z taką delikatną poświatą, lekko szare, tak sobie to wyobrażałem, a po konwersacji do jpg przeżyłem mały szok. Próbowałem dwa razy i w końcu zostawiłem tak jak jest.


4. izbkp


5. jakaranda


6. marooned


7. martinis


8. mh2012
RawTherapee + Zoner
Jeżeli zapisy we właściwościach są prawdziwe to fotografia byłą zrobiona w czasie zachodu słońca (kilka minut przed lub kilka minut po). Bazując na tej wiadomości chciałem pokazać, że w czasie zachodu słońca w październiku na niebie winna być łuna ze świateł miasta (czerwonawe, ceglaste...). Ale wtedy bywało zbyt ciemno tuż nad wodą. Zdecydowałem się zatem na zimniejszą tonację, z której i tak nie jestem zadowolony.


9. mr.ra66it


10. potraff


11. powalos
Tym razem, na próbę obrabiałem w DxO PhotoLab (trial). Wyszło chyba nieźle chociaż zaczyna mnie przerażać coraz większa ilość zakładek , paneli i suwaczków. W każdym następnym DxO bylo ich coraz więcej (mam wersje od nr 6). Fakt, że coraz lepiej program działa ale w LR osiąga się podobne efekty w dużo krótszym czasie.


12. rafi


13. Ryszard
Wywołanie ascetyczne:
1. [RT] WB ustalony na kominie jednostki pływającej.
2. [RT] Korekcja ekspozycji i krzywej tonalnej.
3. [RT] Odszumianie jakieś lekkie. Nie lubię utraty szczegółów.
4. [GIMP] Zmniejszenie i niewielkie wyostrzenie.
Zrobiłem dwie wersje. Wysyłam drugą, nieco bardziej kontrastową i jasną.


14. stx


15. Tomek B


16. unbreakable


17. zuka68
raw wołany w DxO11 - rozjaśnienie, podciągnięcie kontrastu, lekkie odjęcie niebieskiego i odszumienie

jpg poprawiany w PhotoFiltre StudioX - zmniejszenie zdjęcia, podciągniecie kontrastu, pipetką skorygowanie balansu bieli dla niebieskiego i na koniec lekkie wyostrzenie
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cieszy duża frekwencja, niestety znów musiałem poprawiać nazwy plików: podwójne rozszerzenia, kropki zamiast podkreślników, brak podkreślników, zjedzone litery w nickach uczestników itp. Nie chce mi się już wymieniać, ile tego było i u kogo. Proszę tylko, aby każdy sprawdził, co przesłał i na przyszłość starał się uważać.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Pozwolę sobie na ocenę i powiem tak: najlepiej poradził sobie, moim zdaniem oczywiście, martinis
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Cztery wersje mi się podobają: izbk, powalos, Ryszard, zuka68. Podaje w kolejności alfabetycznej, bo nie mogę się zdecydować. Może jednak Ryszard.
Największą trudność sprawiło mi zróżnicowanie odcieni nieba i wody, więc podobają mi się te prace gdzie to się udało.
Na szczęście tym razem jakoś specjalnie się nie wyróżniłam :lol:
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
A ja w końcu złe zdjęcie wysłałem :D
Żeby nie było, to drugie niewiele lepsze :)
Do mnie przemawia wersja errorbypixel
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakaranda, tak. Zrobiłaś niemal kopie tego co pokazał izbkp. Tak to wygląda przynajmniej na monitorze, który mam w pracy. ;-)

P.S.
Dziękuję za docenienie mojej obróbki.

[ Dodano: 2017-11-05, 22:04 ]
potraff napisał/a:
Do mnie przemawia wersja errorbypixel


Mnie wydaje się, że zbyt dużo magenty, szczególnie widocznej na statku.

Mnie podoba się praca unbreakable, chociaż mogłaby być o 1/3-1/2 EV ciemniejsza. To tylko moje zdanie. Pzdr.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
bakulik napisał/a:
Cieszy [...]

Twoje chęci i anielska cierpliwość chyba najbardziej powinna cieszyć... To dzięki Tobie zabawa jest kontynuowana. Dzięki bakulik :-B

Widać, że 500. wydanie większą liczbę osób zachęciło do udziału :)

Przyznam, że tym razem jestem zaskoczony stosunkowo mało różnorodnością wersji - spodziewałem się większych różnic. Miniatury, czyli pierwsze wrażenie.... chyba wszystkie mi odpowiadają, ale tutaj ważna będzie ocena dużej wersji. Ze swoją wiem, że technicznie (szumy i szczegóły) niezbyt sobie poradziłem, ale nawet z okazji "500" jakoś nie miałem zacięcia, a na szybko z automatu za dobrze mi nie wyszło... U siebie (głównie na miniaturze) dość pozytywnie oceniam światła i mocniejsze (choć trochę "oszukane") kolory, a przez to wyróżnienie centrum zdjęcia.
Na razie tyle. O innych wersjach może później i po obejrzeniu dużych plików.

 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
powalos czekam na Blesso, wyręczasz go :mrgreen:
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
errorbypixel, ani mi się mierzyć z mistrzem ciętego języka. :-) Pzdr.
 

martinis  Dołączył: 01 Mar 2016
@ germario, dziękuję za docenienie.
Trudno mi się zdecydować na którąś wersję, chyba najbardziej by powalos i by unbreakable
 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
powalos gdzież bym śmiał. Pięknie układa słowa. Jestem podekscytowany :mrgreen:
Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Teraz mając możliwość porównania, widzę, że przegiąłem z kontrastem... Mi się podoba to, co pokazał Tomek B
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
Dziękuję za pozytywne opinie :-D

Moje typy: martinis , powalos , marooned - widzę, że mamy podobne gusta.

powalos nie chciałem gasić mgiełki i tracić kolorów na budynkach,

Ja powalczyłem że światłami poświata-aberacja knajpa i czerwona lampa na budynku. Niestety ten obiektyw ma taką tendencję za to go nie lubię oraz że trzeba go przymykać - używam jak już muszę.

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
zuka68 napisał/a:
Mi się podoba to, co pokazał Tomek B


Kolorystycznie mi też, ale te białe otoczki wokół budowli, raczej nie dodają uroku. To chyba efekt zbyt agresywnego wyostrzania. Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach