krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
KP - przesunięcie punktu ostrości
Co prawda nowe body mam od września, ale dopiero dziś zabrałem się za regulacje AF z obiektywami. W czasie tych dwóch miesięcy co prawda ustawiłem wstępnie jakieś wartości, ale autofocus ciągle płatał figle.
Dzisiaj wszystko wyregulowałem na specjalnej tablicy, kupionej na te okazję i kiedy wszystko było już na cacy zrobiłem szybki test na storczyku żony i.... ostrość jest nie tam gdzie bym chciał. Trochę przypadkiem odkryłem, że ostrość jest ustawiana nieco na lewo od czerwonego kwadratu oznaczającego wybrany punkt AF. Dotyczy to praktycznie wszystkich punktów, jedynie na skrajnych bocznych nie udało mi się złapać ostrości wogóle.
Można to jakoś wyregulować?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
krzychu1979, jedyne co mogę napisać to szczerze współczuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przypuszczam, że może to zrobić jedynie serwis.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Jutro zadzwonię do serwisu, mam nadzieję że uda się to jakoś załatwić.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
krzychu1979, mam to samo (czyli przesunięcie punktu af względem oznaczenia w wizjerze) w moim K-50. Dokładnie to samo jest w Samsungu GX-1S.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
rysiekll, próbowałeś w jakikolwiek sposób rozwiązać problem? Generalnie mógłbym z tym żyć, szczególnie teraz jak już rozumiem problem. Ale w nowej puszce jakoś to boli.... :-?
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Nie. Ale przyznam, że czasem mnie to irytuje. W określonych sytuacjach sprawdzam, czy af trafił gdzie chciałem. Jednak w K-50 problem jest dużo mnie irytujący niż był w gx-1s.

Byłem przeświadczony że piszesz o K-50, nie o KP :shock:
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Oznaczenie w wizjerze można regulować, miałem taki problem po upadku k200 zdaje się. Co prawda to nie rozwiązuje Waszych problemów ale skoro jest możliwość regulcji oznaczenia to może i można przesunąć punkt.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Sid Gotama, Jeżeli tylko oznaczenie zejdzie się z punktem to ok. Pytanie tylko: JAK?
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
No właśnie, problemem nie jest (jak mylnie sugeruje tytuł wątku) przesunięcie punktu AF, a jedynie jego niepokrywanie się z oznaczeniem w wizjerze. Gdyby można było to wyregulować...
Chwilowo jestem tak zabiegany, że nie bardzo mam kiedy zadzwonić do serwisu, a po drugie teraz jest najgorszy z możliwych moment na wyłączenie puchy z użytku na parę tygodni.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Ten świecący kwadracik można przesunąć, mi się to udało:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51597
Ja to ustawiałem o ile pamiętam w K200 a korzystałem z serwisówki K10, czy w innych modelach jest tak samo, nie wiem.

Ja korzystałem z tego:
http://www.pentax-hack.in...x10/k10d_sm.zip
hasło:8639 str. 25-27
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Sid Gotama, dzięki, sprawdzę w wolnej chwili ale coś mi tam migneło o ściąganiu góry obudowy, więc nie wiem czy nie pozostanę przy serwisie. Tym nie mniej bardzo dziękuję.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Bez rozbierania nie ma zabawy :-P
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Po rozbieraniu nie ma gwarancji :evilsmile:
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Albo gwarancja i kupujesz kota w worku, albo sprawdzasz i miało być pięknie, a wyszło jak zwykle....
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Aparat wysłałem do serwisu na początku lutego, dzisiaj wrócił naprawiony.
Gdzie tu powody do podniety zapytacie? Otóż razem z aparatem wysłałem trzy obiektywy Pentaxa do precyzyjnej regulacji AF, z czego tylko jeden z nich kupiłem nowy, pozostałe dwa to używki w bliżej nieokreślonym wieku. Wszystkie trzy wyregulowali mi w ramach gwarancji, czyli za FREE.
Tym samym serwis (mowa o brytyjskim) zaskoczył mnie pozytywnie.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Tylko się cieszyć.
:-B
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
To są szybsi niż francuski serwis. Mi trzymali ponad trzy miesiące.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Zawsze gdy widzę podobny temat w głowie mam pytania:
Co z nami jest nie tak?
Dlaczego Francuzi, Anglicy potrafią, my nie?
Dlaczego gdy jest temat o Polskim serwisie, za chwilę będzie mnóstwo niepochlebnych o nim opinii?
Po co ja w ogóle zadaje te pytania, skoro temat mnie nie dotyczy?

Na szczęście są to pytania retoryczne i nie muszę na nie odpowiadać :mrgreen:
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Spisali się na medal, nawet matrycę wyczyścili. Ale to nie jest tak, że wszystko co w Anglii jest super. Onegdaj wysłałem Sigme 17-70 na kalibracje i wróciła z jeszcze większym FF niż wcześniej. A w serwisie upierali się, że wszystko zrobili dobrze. Żeby tego było mało to za usługę zapłaciłem :-/
Zniesmaczony sprzedałem obiektyw i zostałem z urazem do tej firmy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach