Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Zoom(głównie) do motosportu
Temat teoretycznie przewałkowany już w prawo i w lewo ale część tematów które tu przeglądałem mają już po parę lat i głównie ze względu na zmiany cen szkieł trochę są nie aktualne. Noszę się z zamiarem kupna obiektywu z dłóższą ogniskową, aktualnie max co mam to albo 50mm sigmy 1.4, albo Biometar 85mm z średniego formatu. Biometar trochę mdły i oczywiście analogowy ale da się z nim żyć, niestety jest po prostu za krótki i muszę cropować foty gdzieś do granicy przyzwoitości. Moje body do K-30.

Przeglądając rynek doszedłem do wniusku że idealny byłby Pentax HD 70-200mm 2.8.... tylko to 8-9k zł i szkoda mi na to kasy. Schodząc na ziemie, czy kupując takiego TAMRON 70-300 da się nim coś podziałać czy będę tylko sobie pluć w brodę? Widziałem sample z 300mm no i cóż... szału nie ma, ale z innych obiektywów przy 300mm też nie ma rewelacji. Jako alternatywe mogę kupić z 200zł droższą Sigmę, ale z tego co czytałem to ta sama jakość więc nie chcę dokładać. Zostaje jeszcze Pentax HD DA 55-300mm ale on jest 3x droższy od Tamrona i jakoś nie jestem przekonany czy jest 3x lepszy;)

A może jest jakiś analog dobry optycznie w tej cenie? Czy to dzisiaj już trochę masochizm bez AF? :)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Tinuviel, jak w tych ogniskowych to akurat DA 55-300 jest jednym z tańszych i przyzwoitych zoomów. Tamron i Sigma za 3 stówy wypadają ponoć słabiutko. Jak już to lepiej szukać Sigmy 70-300mm F4-5.6 APO DG, ponoć zauważalnie lepsza jakość obrazka, tyle, że trochę droższa.
Do sportu manual? No można... Przy dobrym świetle strzelać seriami i potem odsiewać ostre od nietrafionych. Choć wszystkie powyższe szkła do szybkich nie należą...
Ja bym celował w używanego Pentaxa.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Najnowsza wersja pentaxa 55-300 z silnikiem PLM jest bardzo szybka, na pełnej dziurze dosyć ostra (K30 nie będzie sterował elektromagnetyczną przysłoną więc zostaje fotografowanie na w pełni otwartej przysłonie). Gdyby tylko nie to nieszczęsne światełko f6,3 na długim końcu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
michal5150 napisał/a:
K30 nie będzie sterował elektromagnetyczną przysłoną więc zostaje fotografowanie na w pełni otwartej przysłonie

O ie dobrze pamiętam to jest zhakowany soft z K-50 dodający do K-30 obsługę PLM.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Tinuviel, spotkaj się z kimś kto ma tego Tamrona i wypróbuj, będziesz od razu wiedział, czy szukać czegoś lepszego. Ten obiektyw narzuca kompromisy i nie każdy je zaakceptuje.

[ Dodano: 2017-11-12, 17:35 ]
Cytat
lepiej szukać Sigmy 70-300mm F4-5.6 APO DG
Ja z kolei kojarzę opinie, że magiczne literki APO najbardziej pomagają księgowym Sigmy, bo użytkownikom już nie bardzo ;-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
plwk napisał/a:

O ie dobrze pamiętam to jest zhakowany soft z K-50 dodający do K-30 obsługę PLM.

O proszę, czyli jednak się da. Gdyby tak jeszcze zhakowali serię K5.
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Dzięki za odzew :) tutaj jest chyba mowa o wspomniamym sofcie:

https://www.pentaxforums....are-k-30-a.html

Z tego co widzę PLM to już ~2k zł...ech, klasyka :D W przyszłym tygodniu postaram się dorwać tamrona i pentaxa do testów, chociaż z tym drugim może być ciężej, sigmę raczej w tym momencie odrzucam. Nie wiem czy nie zrobię tak żę kupię tego Tamrona na próbę, jak mnie faktycznie wnerwi po czasie to sprzedam i kupię Pentaxa.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Cytat
Ten obiektyw narzuca kompromisy i nie każdy je zaakceptuje.

Ryszard, jak dyplomatycznie to ująłeś :mrgreen: Jako użytkownik Tamrona 70-300 podpisuję się pod tą opinią, trzeba mieć duuuużo pokory i cierpliwości przy tym szkle, początki są bardzo ciężkie. No i bez usuwania aberracji i wyostrzania w postprocesie się nie obejdzie. Akurat autofocus to chyba jego największa wada (używam z K-50), jest niecelny, wolny, podatny na "focus hunting" - jeżdżenie po pełnym zakresie. Choć przyznaję, że testowałem jedynie na ptakach i owadach, motosport to nie moje klimaty. Przy długim końcu jest też dość wysunięty i ciąży trochę na przednią soczewkę, więc po ustawieniu ostrości potrafi się jeszcze chwiać lekko z 1,5-2 sekundy. Wyraźnie to widać przy użyciu statywu. Największe zalety to uniwersalny zakres ogniskowych i cena, za te pieniądze nic lepszego nie znajdziesz, szczególnie jak zapolujesz na używkę. Co przy ograniczeniach budżetowych jest chyba najlepszym pomysłem.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Na K20D mam chyba lepsze doświadczenia. Napiszę coś jutro, jak będę miał przed sobą normalną klawiaturę (teraz z telefonu klikam) ;-)
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
O dziwo nie dorwałem dziś ani Tamrona ani Sigmy ale Pentaxa 55-300 bez PLM. Chwile porobiłem zdjęcia w galerii handlowej i w zasadzie tragedii nie ma, przy 300mm miałem ISO 3200 i spokojnie trafiałem ostro przechodzących ludzi, AF moim zdaniem tak jak w kicie, może trochę lepiej póki ostrzy się gdzieś mniej więcej w jeden punkt/ na tej samej ogniskowej. Przy zmianie... no to faktycznie wieki trwa zanim przejedzie i wyostrzy. Mają mi ściągnąć PLM w tym tygodniu - zobaczę jak się sprawuje, tylko muszę soft u siebie jeszcze "popsuć".
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Tinuviel napisał/a:
trafiałem ostro przechodzących ludzi

Kolega z Kielc?
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Enzo napisał/a:
Tinuviel napisał/a:
trafiałem ostro przechodzących ludzi

Kolega z Kielc?


Nie - Wrocław.

[ Dodano: 2017-11-13, 19:58 ]
Ech... no dobra ale jak PLM to 2kzł a jak tyle kasy to... nie lepiej tamrona 70-200? Na Amazonie u zachdnich sąsiadów to tylko 400-500zł więcej niż Pentax a stałe światło 2.8
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Enzo napisał/a:
Tinuviel napisał/a:
trafiałem ostro przechodzących ludzi

Kolega z Kielc?

Obiektyw to nie scyzoryk :-P
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
pytanie co rozumiesz przez moto sport.
Na fb w grupie pentaxian pewna Niemka próbuje dojść do tego czy można mieć coś co trafia AF a uzywa K3II + DFA70-200 więc właściwie wyżej się nie da w pentaksie.
Wszystkie testy wskazują że pentax do sportu tylko okazjonalnie.
Osobiście stosuje technikę prefocusing a potem bam jak wejdzie w pole ostrości, ale to utrudnia pannig. Mam Sigme 70-200 EX II próbowałem robić kolarzy i to była jakaś masakra :D. za to Tokina 500 f/8 sprawiła mi się kiedyś świetnie :).
Tak więc według mnie w sporcie poza D500 D4 D5 1DxMkII i teraz A9 właściwie nic się nie liczy no może GH4 tez ponoc był dobry.
Jeżeli miałbym Ci polecić zoom do motosportu to polecałbym Ci sigmę10-20 do APSC :) ale to dlatego że ja lubię być blisko :D poza tym wbrew pozorom idealnym obiektywem jest manual, plus jest taki że jeżeli poćwiczysz to cały czas kręcisz ostrością także w trakcie robienia zdjęć dzięki temu możesz mieć taki efekt:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
wanakamura - a 7DmkII czy D7200 bardzo odstają od wyżej wymienionych? Albo inaczej: czy będzie widoczny progres w porównaniu z K5II? Zakładam, że każdy wymieniony będzie współpracował z S70-200 f2,8. Nie w każdym sporcie da się podejść blisko. Mnie 200mm wystarczy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Szanowni Państwo weszli na taki level, że już sobie podaruję obiecane wczoraj pisanie o T70-300 zapiętym do K20D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
Ryszard napisał/a:
Szanowni Państwo weszli na taki level, że już sobie podaruję obiecane wczoraj pisanie o T70-300 zapiętym do K20D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Eeee tam, nie ważne czym ważne jak.

Dziś kupiłem Pentaxa 55-300 PLM. Powodów jest kilka:
- PLM -> działa naprawde szybko i sprawnie, IMO warto doplacic do wersji PLM nawet kosztem światła, moje dwa pozostałe główne obiektywy to Sigmy z HSM no i cóż... trochę się już odzwyczaiłem od śrubokręta
- WR -> nie mam u siebie żadnego obiektywu WR... nawet kit-a mam bez WR, teraz będę miał co zapiąć w ciężkich warunkach
- 55-300 vs 70-300 w Tamronie; trochę bardziej uniwersalne szkło bo szersze, zwłaszcza że to jedyne moje szkło WR
- 55-300 vs 70-200 w Tamronie 2.8; znowu trochę dalej może się przydać
- to wreszcie mój pierwszy obiektyw Pentaxa (nie licząc kita)
- kompaktowy rozmiar, fajnie że ma guzika, da się go skurczyć i schować do mojej torby, waga też znośna

Z minusów:
- światło
- pierścien do manualnego ostrzenia do mnie nie trafia... może się przyzwyczaje z czasem ale póki co nie mogę znieść tego że kręci się bez ograniczeń
- światło
- jakoś wykonania, mam rażenie że Sigmy w tej cenie są silidniejsze
- światło

Tyle jeżeli chodzi o pierwsze wrażenia
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
jedrus68 napisał/a:
bla, bla, bla... poka foty! ;-)


Ludzi z marketu, krzeseł w domu czy aut na ulicy? :D Póki co to nic innego nie mam, ale za tydzień wyjeżdżam na urlop więc jak coś ciekawszego wyjdzie to wrzucę :)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A przerobiłeś już K30 na K50? ;)
 

Tinuviel  Dołączył: 24 Lip 2009
michal5150 napisał/a:
A przerobiłeś już K30 na K50? ;)


Tak, poszło bez problemu, PLM działa poprawnie, normalnie mogę sterować przesłoną (rozumiem że tu był problem). Do tego mam nieodparte wrażenie że moje Sigmy (50mm 1.4 i 18-35mm 1.8) celniej ostrzą, słychać że trochę inaczej pracują niż wcześniej...

... no albo sobie wmawiam : ]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach