PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
wybór pierwszej lampy, głównie do makro
stoję przed wyborem pierwszej lampy, chciałem prosić Was o radę

zastosowanie: amatorskie, głównie doświetlanie makro, ale nie chodzi mi o lampę pierścieniową
mam K-70, do makro używam sigmy 2.8/70, planuję zakup HD DA 35 macro limited, poza tym używam obj. M42 niekiedy z pierścieniami makro

lampa raczej nie będzie pracować w sankach aparatu, prędzej w uchwycie z aparatem, w ręce lub na statywie z założonym dyfuzorem

nie zdecyduję się na razie na zakup oryginalnej nowej lampy Pentax, w grę wchodzą chińskie wynalazki i ewent. używane Pentax

zestaw 1
YN560IV wyzwalana radiowo nadajnikiem umieszczonym w sankach aparatu (YN603 - dobrze myślę?), ewentualnie kablem
zaleta dodatkowa - lampa ma sterownik radiowy, można do innych zastosowań rozbudowywać na jej bazie grupę urządzeń

zestaw 2
YN585EX wyzwalana kablem lub radiowo, potrzebna para sterowników YN603 czy coś innego? ten model nie ma komunikacji radiowej
zaleta- P-TTL lampy, który w tej konfiguracji do makro się nie przyda, ale będzie działał w innych zastosowaniach gdy lampa będzie w sankach aparatu

zestaw 3
SN600FGZ podobnie jak w pkt 2, tyle że obok P-TTL jest HSS, ale jak go używać mając K-70? czy tu nie rozważyć zakupu sterowników cactus ze wzgl. na HSS ?

zestaw 4
rozwiązanie egzotyczne: mam bardzo mało używanego, dwupalnikowego Metza (40MZ2) dedykowanego do analogowych Canonów; on ma tryb manualny, chyba również fotocelę (ma tryb remote, wstyd powiedzieć, nidy nie używałem), ale czym go wyzwalać? włożenia w sanki K-70 na pewnom nie zaryzykuję...

róznice cenowe pomiędzy zestawami nie grają większej roli, no oczywiście w przypadku zakupu cactus koszt wzrośnie znacznie, ale może warto?
nie spodziewam się, abym w przyszłości oprócz makro często używał lampy, z drugiej strony chciałbym kupić sensowny zestaw, dający się w przyszłości rozbudować i uniknąć 'kolekcjonowania' różnych modeli

zależy mi na opinii osób które mają doświadczenie w fot.macro i używają do tego lamp
może jest inne sensowne rozwiązanie?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Tak na szybko - czemu zamiast sigmy 70mm chcesz da 35mm ? - sigma ma dłuższą ogniskową..może w zamian da f 100mm?

teraz do konkretów:
1/ może zamiast ver IV wystarcza ver.III - 50pln tańsza, jak nie planujesz wyzwalać lampą innych lamp..
2/ yn585 na kablu z pttl, jak radiowo, to tylko manual.
3/ sn600fgz - nie wiem, czy czasy będą na tyle krótkie aby wykorzystać hss, ale możne przydać się przy innych zastosowaniach - zdalnie - wyłącznie manual (fotocela lub radio),
4/ tu nie mam zdania..
5/ może jakąś pierścieniową yongnuo? np.YN14EX?
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
nie rezygnuję z sigmy, to bardzo dobry obiektyw :) 35 od początku chciałem mieć ze wzgl na jakość obrazka i niwersalność szkła
na początek skłaniam się ku 2 lub 3 + kabel
nie wiem tylko, jak p-ttl spisuje się w macro?
czy w przypadku zastosowania obiektywów m42 w ogóle będzie działać?

czy ktos z Was ćwiczył już HSS na K-70?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Re: wybór pierwszej lampy, głównie do makro
PiotrK. napisał/a:

zestaw 4
rozwiązanie egzotyczne: mam bardzo mało używanego, dwupalnikowego Metza (40MZ2) dedykowanego do analogowych Canonów; on ma tryb manualny, chyba również fotocelę (ma tryb remote, wstyd powiedzieć, nidy nie używałem), ale czym go wyzwalać? włożenia w sanki K-70 na pewnom nie zaryzykuję...

Bardzo mile wspominam tę lampę. Ma również własną automatykę, która świetnie działa i nie potrzebuje dedykowanej stopki ponieważ sygnał wyzwalający lampę idzie z centralnego pinu. Można pokusić się o zakup stopki do pentaksa, wtedy jest pełna komunikacja lampy z aparatem, działają dodatkowe funkcje - asysta af'u czy błysk na pierwszą czy drugą kurtynę. Nie ma p-ttla, czy hss miała nie pamiętam. Nie wiem jak realizowane są sygnały na lampie Canona, czy istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia aparatu, ja używam lamp nikonowskich (SB24) wpiętych w sanki Pentaksa i działa bez skutków ubocznych ;)
P-ttl z obiektywami M42 nie zadziała ze względu na brak komunikacji obiektyw-korpus. Możesz ewentualnie "oszukać" aparat zwierając "dupką" obiektywu odpowiednie styki na bagnecie.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Moje doświadczenia z tym Metzem i Canonem EOS5 są jak najlepsze. Lampa jest chyba z 1993 albo 1994, ale nie była dużo używana, najwyżej 200-300 zdjęć. Ona już wówczas miała A-TTL, czyli wymieniała się z body informacjami, łącznie z zoomem palnika. W instrukcji jest informacja, że lampa jest wyzwalana niskim napięciem.

Nowych stopek Pentaxa do tych modeli od pewnego czasu już nie ma w sprzedaży, ostatnia cena nowych jaka plącze sie jeszcze po internecie to grubo ponad 200PLN.

PS.Właśnie znalazłem na portalu aukcyjnym używaną stopkę do P., ale mój Metz w ogóle nie jest wykazywany na liście współpracujących - za stary :)

Dzięki za odpowiedź w sprawie zachowania P-TTL w przypadku obiektywów manualnych.

[ Dodano: 2017-11-16, 19:51 ]
traf chciał, że na portalu aukcyjnym za niewielkie pieniądze pojawiła się stopka do mojego Metza na system Pentaxa - nie zastanawiałem się długo i nie załuję :)
lampa w trybie automatyki własnej pięknie współpracuje z K-70, przyjmuje z korpusu inf.o ISO, przysłonie i ogniskowej (z 35mm zrobiło się 50mm?) i trafnie wylicza siłę błysku
ten Metz ma już ponad 20 lat, choć wiele się w tym czasie nie napracował ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach