gawain74  Dołączył: 04.06.2011
Witam
Od jakiegoś czasu co raz bardziej myślę o nabyciu tego obiektywu może jeszcze w tym roku.
Martwią mnie zdecentrowane soczewki, o których jest mowa wcześniej. Czy coś się poprawiło w tym temacie. Ktoś ostatnio stał się posiadaczem tego szkła?
Zakres 16-85 bardzo by mi odpowiadał, do fotografii na co dzień, ale i w góry gdzie ostatnio miałem DA55-300 który jest ok w pewnych sytuacjach, ale do szerokich ujęć używałem Sigmę DG 1,4 35mm :/ a więc strasznie wąsko - musiałem się ratować tworząc panoramy.
Zimą chcę jechać w góry i DA 16-85 z DA 55-300 ładnie by zagrał myślę

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Problem w tym, że raz ważniejszy jest zakres, a innym razem ważniejsze jest światło. W tym kontekście zastanawiałbym się nad sigmą 17-50 lub rzeczonym DA 16-85. Na wycieczce ważniejsza czasem jest waga, a pentax jest trochę lżejszy. Z drugiej strony, jak światło nie jest takie ważne (bo np. robimy zdjęcia głównie w ładnej pogodzie), to "kiciak" też da radę na f 8, a o ile lżejszy :idea: Od jakiegoś czasu używam składaka DAL 18-50 RE i jestem bardzo zadowolony - całość jest wielkości bezlusterkowca i nie zastanawiam się czy go brać, zastępuje mi teraz kompakta.

leesq  Dołączył: 29.11.2014
Mam od roku kupiony z K-3II w zasadzie z myślą, że go pewnie sprzedam, nawet porobiłem mu fotki na giełdę, ale po kilku wypadach w Biesy i Tatry zostaje na dłużej. U siebie nie zauważyłem jakichś szczególnych wad optycznych, af szybki i celny. 16 mm mi zdecydowanie wystarcza, mógłby być trochę jaśniejszy na końcu. Generalnie jestem zadowolony z niego, ostatnio w torbie wygrywa z Sigmą 17-50 ;-)

Jaśśśko  Dołączył: 30.05.2015
leesq napisał/a:
Mam od roku kupiony z K-3II w zasadzie z myślą, że go pewnie sprzedam, nawet porobiłem mu fotki na giełdę, ale po kilku wypadach w Biesy i Tatry zostaje na dłużej. U siebie nie zauważyłem jakichś szczególnych wad optycznych, af szybki i celny. 16 mm mi zdecydowanie wystarcza, mógłby być trochę jaśniejszy na końcu. Generalnie jestem zadowolony z niego, ostatnio w torbie wygrywa z Sigmą 17-50 ;-)

Doszedłem dokładnie do tego samego wniosku, wypad w Bieszczady uwydatnił uniwersalność 16-85. Do "błąkania " super. Kolor, ostrość, zakres, fokus, zabezpieczenia. Też pracował z K-3II, idealny komplet na dzień, wędrówki, choć i wieczorami sprawował się nieźle.

gawain74  Dołączył: 04.06.2011
Kuba Nowak napisał/a:
Problem w tym, że raz ważniejszy jest zakres, a innym razem ważniejsze jest światło. W tym kontekście zastanawiałbym się nad sigmą 17-50 lub rzeczonym DA 16-85.

Bardziej niż światła brakuje mi zakresu, a 16-85 bardzo by mi odpowiadał. Dlaczego nie Sigma 17-50 ? Raz, że mniejszy zakres, a po drugie co raz bardziej podoba mi się Pentaxowy bokeh.
Mam Sigmę Art 35 mm1,4, obrazek żyleta - do szerszych portretów super, bokeh też niezły, ale portrety wykonane ze DA 55-300 na ogniskowej w okolicach 70 mm podobają mi się bardziej ze względu na bokeh właśnie, a i pod względem ostrości jestem bardzo zadowolony z DA 55-300
Wspominam tu o portretach, bo 16-85 chcę nabyć również i pod tym kątem. Wiem, że to nie to co limited77, albo DFA 24-70, ale na teraz nie stać mnie na żaden z nich, a opisywany zoom Pentaxa spełniłby moje oczekiwania pod kątem wycieczek i portretów. Szkoda tylko, że mało widzę zdjęć portretowych z 16-85, ale może źle szukam

rafb  Dołączył: 01.06.2015
gawain74 napisał/a:
Szkoda tylko, że mało widzę zdjęć portretowych z 16-85
Tu się nie ma co dziwić. To raczej nie jest obiektyw portretowy, a już na pewno nie w tym sensie żeby nie wiem jakie rozmycie tła na nim osiągać. Od 21mm ma f/4.0, od 31 f4,5 a od 68 f5,6. To nie są parametry "portretowe". Za to jeśli chcemy zrobić portret w studiu przy błysku gdzie i tak przymykamy przysłonę bardziej jest faktycznie bardzo dobry. Znalazłem tylko jedno zdjęcie na flickr z tego obiektywu, które na można podpiąć pod portret.
Zuzia by Rafał Bajak, on Flickr

Skocz do: