akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
mi wyświetla tylko wersję demo
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
 
Vertidonar  Dołączył: 06 Lis 2015
DXO11 Essential dostępny jest także na sharewareonsale.com
https://sharewareonsale.com/s/dxo-optics-pro-elite-sale
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
DxO FilmPack 5 Essential - darmowy kod dostaniemy po podaniu maila na stronie http://www.dxo.com/de/profifoto
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
cube007, dzięki. :-B
 
clif  Dołączył: 27 Maj 2016
Ja też się przyłącze do podziękowań :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Również dziękuję :-B
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Wróble na GitHubie ćwierkają, że właśnie ukazała się wersja RC-1 wołarki Darktable z nowej serii oznaczonej jako 2,4. Jak zwykle bedzie trochę obsługi nowych puszek, nowe profile do tych już obłsugiwanych, poprawki w interfejsie i istniejacych modułach oraz nowe narzędzie Dehaze. Ale najważniejsze dla wielu może być, że wersja 2,4 ma być pierwszą natywnie występujacą dla Windows w wersji 64 bit.
Wcześniej pojawiały sie działąjace (mniej lub bardziej) kompilacje Darktable dla Windows, ale żadna z nich nie była wspierana oficjalnie przez zespół projektu, który wręcz dość alergicznie reagował na próby portowania tego doskonałego programu na Windozę, z różnych, częściowo zrozumiałych powodów - dyskusja na ten temat ciagnęła sie bodaj 6 lat i była momentami gorąca.... Teraz jednak port windowsowy ma być oficjalnym i choć spodziewam sie, że pierwsze wersje bedą miały jakieś problemy ze stabilnością, to jednak po ich pokonaniu windowsiarze zyskają naprawdę świetną alternatywę dla Lightrooma. Darktable jest dominujacym rozwiazaniem, obok RawTherapee w świecie Linuxa, choć od swego konkuranta różni się bardziej intuicyjnym workflow (RawTherapee to genialne narzędzie, ale są tacy, którzy twierdzą, ze bez tytułu inżyniera lepiej do niego się nie zabierać, czego NIE potwierdzam :-) ... DT jest bardziej przyjazny, choć także wyposażony w multum zaawansowanych narzedzi). Od dość dawna z Darktable można także natywnie korzystać na Makówkach, a to z racji Uniksowego powinowactwa z Pingwinem.
Polecam koleżankom i kolegom pracującym na Windows przetestowanie stabilnej wersji 2,4, gdy się już ukaże (co powinno nastąpić w ciągu kilku/kilkunastu tygodni jak mniemam). Program,oczywiście, należy do rodziny FOSS więc będzie dostępny za darmo, choć drobne datki dla autorów zawsze są mile widziane :-D
Jeśli ktoś chciałby pobawić się wersją release candidate i ewentualnie podzielić z twórcami uwagami na temat stabilności, błędów etc - plik instalacyjny można pobrać tu:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-2.4.0rc1
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
No tak... piszą "Piekło zamarzło na amen..."
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Stało się jak zapowiedział Apas. Została udostępniona oficjalna wersja Darktable 2.4.0 dla Windows (x64) .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pytanie: czy pod Linuksem Darktable działa tak samo jak pod Windowsem? Chodzi mi o możliwości, a nie szybkość/stabilność.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Michu napisał/a:
Pytanie: czy pod Linuksem Darktable działa tak samo jak pod Windowsem? Chodzi mi o możliwości, a nie szybkość/stabilność.

Zakładam, że tak - wersja windowsowa jest oparta na kodzie wersji linuksowej i pierwsze, nieformalne (oraz krytykowane pzrez twórców DT) próby portowania programu na Windows opierały sie na prostej rekompilacji źródeł Darktable. Jednakże na stronie projektu na Githubie napisano, że wersja dla Okien, choć uznana przez twórców za używalną - ma wciąż sporo błedów, z których najważniejsze to:
- problemy z drukowaniem bezpośrednio z DT;
- problemy z tetheringiem (możliwy, ale trzeba kombinowac ze sterownikami);
- problemy z importem/eksportem plików TIFF jeśli w ich nazwach znajdują się znaki spoza standardowego zestawu ASCII.
Może jutro znajdę chwilę to odkopię laptopa z Windą, zainstaluję i rzucę okiem, czy wszystko najważniejsze działa jak w Pingwinie. Tak czy inaczej nawet wiedząc o 'chorobach wieku dzieciecego' warto DT dla Windows zainstalować, pobawić się i ewentualnie zaraportować dostrzeżone błedy, co pomoże osobom odpowiedzialnym za portowanie do Windows w ich szybszym usunięciu.
W zwiazku z powyższym jeszcze informacja dla osób nieobeznanych ze światem FOSS (Free and Open Source Software) - narzekanie na błąd, którego sie nie zaraportowało (poprawnie - jak to zrobić, to prosze szukac w Sieci) uchodzi za poważny nietakt. Raportować należy nawet te błedy, które już ktoś inny zaraportował, dzięki czemu twórcy wiedzą, który jest najbardziej upierdliwy dla najwiekszej liczby osób i mogą się nim zajać w pierwszej kolejności. Oprogramowanie FOSS jest tworzone z reguły za darmo w wolnym czasie developerów, więc poza rozważeniem możliwości wpłaty drobnego datku dla tych dzielnych ludzi, warto też pomóc im w poprawianiu ich produktu właśnie poprzez raportowanie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas, wspomniałeś, że Darktable jest bardziej przyjazny od RawTherapee. Duża to jest różnica? Próbuję swoich sił w RT, jednak posiadanie po 15 narzędzi do każdej operacji trochę mnie przytłacza. OK, nie muszę wszystkich używać, wybieram te niezbędne itd. Poza tym odnoszę wrażenie, że zestawienie narzędzi jest niezgodne z sensowną kolejnością obróbki, więc trzeba skakać między zakładkami po kila razy. Dla przykładu nasycenie barw (szczegółowe, na parę suwaków) jest w zakładce balansu bieli, a nie przy ekspozycji, gdzie siedzi jasność, kontrast i nomen-omen inny suwak nasycenia, tym razem ogólnego :-P Zagmatwane to jest :roll:
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Ryszard napisał/a:
Apas, wspomniałeś, że Darktable jest bardziej przyjazny od RawTherapee. Duża to jest różnica? Próbuję swoich sił w RT, jednak posiadanie po 15 narzędzi do każdej operacji trochę mnie przytłacza. OK, nie muszę wszystkich używać, wybieram te niezbędne itd. Poza tym odnoszę wrażenie, że zestawienie narzędzi jest niezgodne z sensowną kolejnością obróbki, więc trzeba skakać między zakładkami po kila razy. Dla przykładu nasycenie barw (szczegółowe, na parę suwaków) jest w zakładce balansu bieli, a nie przy ekspozycji, gdzie siedzi jasność, kontrast i nomen-omen inny suwak nasycenia, tym razem ogólnego :-P Zagmatwane to jest :roll:

Zacznę od końca - 'sensowna kolejnośc obróbki' oznacza tę, do jakiej się przyzwyczaiłeś. Twórcy RT podchodzą do problemu bardzo inżynieryjnie i skoro coś siedzi w ustawieniach balansu bieli, to znaczy, że z formalnego punktu widzenia operujesz na algorytmach zwiazanych z balansem bieli... Przyznaję, trudno sie przyzwyczaić, ale można - RT wymaga sporo nauki, jednak opanowane do perfekcji pozwala wyziągnąć z RAWa naprawdę wszystki i trochę więcej :-)
Ale wróćmy do DT - tak, jest bardziej przyjazny. O wiele bardziej przyjazny. Do tego 'filozoficznie' zbliżony do LR (choć to 'zbliżenie' na pierwszy rzut oka... nie rzuca sie bardzo w oczy :-D ). Oczywiście po przesiadce - TAKŻE wymaga nauki, bo po pierwsze ma więcej narzędzi, niż LR, po drugie - niekture funkcje znane z LR w DT są rozbite na podfunkcje (co daje większą kontrolę), po trzecie - jest wiecej opcji (co daje większą kontrolę), po czwarte - niektóre narzedzie, pomimo podobnej nazwy działaja inaczej, niż w LR. W kilku kwestiach DT stosuje diametralnie różne podejście - na przykład kontrola lokalna parametrów nie jest osobnym narzedziem, tylko jest przypisana do każdego modułu: zamisat włączyć moduł kontroli lokalnej, zaznaczyć obszar i porawić, na przykład, ekspozycję, w DT najpierw wchodzimy w moduł kontroli ekspozycji, tam wybietramy sprytnie ukryte narzedzie maski (bardzo rozbudowane), zaznaczamy obszar i korygujemy ekspozycję... Kolejną nieoczywistą kwestią jest eksport obrobionego pliku: wybieramy go w module Lighttable, obrabiamy w Darktable, a gdy chcemy wyrzucić do jpg czy tiff - musimy wrócić do Lighttable... Suwaczki wydają sie bardzo nieprecyzyjne, ale po kliknięciu prawym na suwaczku rozwija się bardzo sprytne narzedzie do precyzyjnych ustawień etc.
Podsumowując - nie oczekuj, że dostaniesz kopię Lightrooma. Dostaniesz potężniejsze narzędzie o odmiennym sposobie obsługi. Ale mniej pogmatwane, niż DT :-D
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Apas napisał/a:
Kolejną nieoczywistą kwestią jest eksport obrobionego pliku


CTRL-E Twoim przyjacielem. Z poziomu ciemni eksportujesz sobie pliczek.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
RPM napisał/a:
Apas napisał/a:
Kolejną nieoczywistą kwestią jest eksport obrobionego pliku


CTRL-E Twoim przyjacielem. Z poziomu ciemni eksportujesz sobie pliczek.

Dzieki, znam skrót. Ale osoby poznajace dopiero DT często pytają, gdzie 'wszystko ustawić' do eksportu przy pierwszym uruchomieniu programu, stąd moje wyjaśnienie...
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Apas napisał/a:
RPM napisał/a:
Apas napisał/a:
Kolejną nieoczywistą kwestią jest eksport obrobionego pliku


CTRL-E Twoim przyjacielem. Z poziomu ciemni eksportujesz sobie pliczek.

Dzieki, znam skrót. Ale osoby poznajace dopiero DT często pytają, gdzie 'wszystko ustawić' do eksportu przy pierwszym uruchomieniu programu, stąd moje wyjaśnienie...


A.... miało być błyskotliwie a wyszło jak zawsze ;(
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Apas, dzięki za odpowiedź.
DT - będę miał na oku.
RT - na razie tutaj zostanę i poszukam własnych ścieżek i skrótów przez te labirynty. Nie mam ambicji wyciskania wody z kamienia, więc niewiele mi do szczęścia potrzeba i na pewno coś tu dla siebie znajdę.
LR - znam tylko ze słyszenia, więc nie mam przyzwyczajeń, oczekiwań, porównań nijakiego rodzaju.

[ Dodano: 2017-12-29, 00:03 ]
p.s. I jestem inżynierem. Nie mogę tak od razu odpuszczać RT, bo nieładny :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
ISO 800 z K10D?
10% jakości JPEG?
Grzyb na soczewce?
Wieża Eiffla w kadrze?

Sztuczne sieci neuronowe remedium na Twoje bolączki!
https://dmitryulyanov.github.io/deep_image_prior
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
PhotoStitcher 2.0

https://www.giveawayoftheday.com/photostitcher-2/

Do jutra do 9 rano

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach