fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ponieważ mieszkam w Krakowie, to ze zdjęciami obiektów na niebie jest u nas cienko - ze względu na lekkie zaświetlenie nieba. Ale udało mi się w lecie wyjechać poza Kraków pod ciemne niebo i ustrzelić ze statywu gromadę kulistą M13 w Herkulesie:



M13 - gromada kulista. Posiada średnicę około 145 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmujący na niebie obszar 20 minut kątowych, Gromada kulista M13 jest największą i najjaśniejszą gromadą kulistą północnej półkuli nieba. Zawiera kilkaset tysięcy gwiazd, być może nawet około miliona.

M13 - fotografowana 19.07.2017 lustrzanką Pentax K-5 bez prowadzenia za ruchem nieba ; obiektyw Pentax Da 300mm f/4 ; naświetlane 3sek na ISO 25600 ; jedna klatka ; statyw kieszonkowy.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Fragment gwiazdozbioru Oriona wraz z mgławicami - tam powstają nowe gwiazdy jak na przykład w M42 i M43- jasny obłok w prawej części zdjęcia.
Na prawo od gwiazdy Alnitak, widoczna czerwona mgławica emisyjna IC 434, a na jej tle w środkowej i dolnej części widoczna jest ciemna mgławica Barnard 33 (Koński Łeb).
Na lewo wyżej wspomnianej gwiazdy Mgławica Płomień NGC 2024.
Na fotografii zarejestrowało się jeszcze kilka obłoków molekularnych.
Zdjęcie wykonane 30.10.2017 z balkonu małego miasteczka, gdzie zanieczyszczenie nieba, światłem latarń wielkie nie jest, ale jednak trochę tego światła jest. Chciałbym pojechać pod ciemne niebo, gdzie gwiazdy naprawdę dają po oczach :) Mam taką miejscówkę - jeździłem tam nie raz na fotografie ze statywu, ale z montażem EQ5, to już wyprawa - na razie nie mam czasu na takie ekspedycje pod ciemne niebo :(
Pentax K3 / Pentax M135mm 3,5@5,6
90 x 30 sek, łączny czas naświetlania 45 minut
ISO 1600
[img]Nebulas: M42, M43, NGC 2024, IC434, Barnard 33 - Orion by RS, on Flickr[/img]
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Fragment gwiazdozbioru Oriona wraz z mgławicami .....]


Na pewno Twój sprzęt ma potencjał i myślę, że będziesz robił jeszcze lepsze zdjęcia głębokiego kosmosu i nawet z domowego z balkonu wychodzi to nieźle.

A poniżej, to zdjęcie Mgławicy Oriona M42 i M43 - pokazywałem już na forum, ale przedstawiam jeszcze raz, by pokazać różnicę w technice wykonania zdjęć i ostatecznym efekcie wizualnym - w porównaniu ze zdjęciem gawain74. Oba zdjęcia Oriona ustawione koło siebie ułatwiają porównanie technik wykonywania zdjęć głębokiego kosmosu.



Wielka Mgławica w Orionie M42 M43 - fotografowana Pentaxem K-5, obiektywem Pentax DA 300mm f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600, statyw kieszonkowy, bez prowadzenia za ruchem nieba, pełen kadr. Stack 16 klatek w DSS.

A z nowości - gromada kulista M92 w Herkulesie z tegorocznego lata ale nie z domu w Krakowie, bo mamy tu w mieście lekkie zaświetlenie nieba, więc pojechałem z moim Pentaxem i ze statywem kieszonkowym w góry.



Gromada kulista M 92 w Herkulesie. Zdjęcie wykonano 19.07.2017 lustrzanką Pentax K-5 bez prowadzenia obiektywu za ruchem nieba ; obiektyw Pentax Da 300 f 4 ; naświetlane 3 sek ; ISO 25600 ; statyw kieszonkowy ; stackowane 30 klatek w DSS.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
fotopentax napisał/a:

Na pewno Twój sprzęt ma potencjał i myślę, że będziesz robił jeszcze lepsze zdjęcia głębokiego kosmosu.

Zgodzę się, nawet i z balkonu, teraz muszę udoskonalać swój warsztat.

Potencjał jest również i po Twojej stronie z 300 mm obiektywem i f4 można już naprawdę pięknie fotografie głębokiego nieba wykonać, gdybyś tylko
miał montaż EQ3, albo iOptrona - ten ostatni tani nie jest, ale bardzo mobilny - piękna sprawa. Sam byłem bliski kupna tego produktu, ale że chciałem mieć wreszcie teleskop to musiałem nabyć cięższego EQ5, który już tak mobilny nie jest.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
[quote="gawain74"]
fotopentax napisał/a:

Potencjał jest również i po Twojej stronie z 300 mm obiektywem i f4 można już naprawdę pięknie fotografie głębokiego nieba wykonać, gdybyś tylko
miał montaż EQ3, albo iOptrona - ten ostatni tani nie jest, ale bardzo mobilny - piękna sprawa. Sam byłem bliski kupna tego produktu, ale że chciałem mieć wreszcie teleskop to musiałem nabyć cięższego EQ5, który już tak mobilny nie jest.


Mój potencjał fotografii statywowej / bez prowadzenia za ruchem nieba / obiektów głębokiego kosmosu, kończy się - bo czasów expozycji nie wydłużę a ISO 25600 już jest wystarczająco wyżyłowane. Tak że przyszłość przed Tobą, bo masz montaż paralaktyczny i możesz naświetlać klatki wielokroć dłużej a tym samym ilość obiektów na zdjęciu oraz jakość zdjęć - będzie wielokrotnie lepsza.
Ponieważ mieszkam w Krakowie mogę fotografować niebo tylko podczas wyjazdów w góry, co ogranicza mnie z bagażem, bo więcej nie udźwignę / montażu paralaktycznego, lepszego statywu.../. Fora mają ci co mają lepsze miejscówki koło domu albo samochód.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
gawain74, Bardzo fajnie wyszły mgławice wodorowe. Ładne zdjęcie :-B
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
zachęcony bezchmurnym niebem oraz faktem, żez jakiś przyczyn wyłączone mam latarnie przy drodze (wieś) wyszedłem ze sprzętem, zrobiłem trochę fotek i wróciłem rozczarowany,
do rzeczy, może ktoś podpowie, co robię nie tak.
K3-II i dwa szkła - Samyang14mm/2.8 oraz Sigma 17-50/2.8. do kompletu oczywiście statyw i wyzwalacz radiowy z włączoną funkcją wcześniejszego podnoszenia lustra.
zdjęcia bez włączonego GPS robiłem przy zastosowaniu zasady 600, a właściwie 500 choć i tak maksymalny czas jaki mogłem ustwić to 30 sek. jakościowo moim okiem laika porównałbym do tych powyżej.
kolejne zdjecia z wykorzystaniem GPS i AstroTracer
I tu rozczarowanie, zdjęcia juz na niższych ISO, czasy 2'30"a nawet 4'OO" i ... na wszystkich zdjęciach widać ruch gwiazd tzw. "przecinki"

czy gdzieś popełniłem błąd? jakieś rady?

ps.
jeśli to złe miejsce na takie problemy, to przepraszam i proszę o wskazanie właściwego
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
eR Gie, po uwzględnieniu cropa (x1, 5) będzie 20-kilka sekund.
Z Astro Tracer nie pomogę, bo nie mam. Strzelam jakiś błąd kalibracji.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Diagnoza kolegi Misztu może być trafna. Jakiś czas temu czytałem o Astrotracerze bo sam zastanawiałem się nad kupnem do mojego K3 wersji jeden :)
Była gdzieś mowa, że kalibracja jest potrzebna, na czym to polega nie pamiętam, ale nie zajmowało to wiele czasu.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
No tak, doczytałem, że zalecane jest, aby przy każdym użyciu GPS przeprowadzić kalibrację, ale dziś niebo już zachmurzone.
Oby to było to, trzymajcie kciuki i dzięki ;-)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Wielka Mgławica w Orionie, chmura gazu i pyłu w której powstają nowe gwiazdy. Odległość około 1340 lat świetlnych.
Moje pierwsze zdjęcie obiektu głębokiego nieba wykonane Pentaxem K3 podpiętym do refraktora ED80 (ogniskowa 600mm)
Dłuższa ogniskowa to i więcej zabawy z precyzyjnym ustawieniem montażu EQ5. Nie ustawiłem go wystarczająco dokładnie, po okienko pogodowe było bardzo niepewne i faktycznie pod koniec sesji przyszły chmury.
Zdążyłem zebrać 50 klatek, z czego zestackowałem 41 najlepszych, każda naświetlana po 30 sekund, ISO 3200.
26.11.2017
[img]Wielka Mgławica w Orionie M42 by Roman Szuster, on Flickr[/img]
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podziwiam :-B
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
plwk
Dziękuję :)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Łał :-B :-B :-B
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Piękne :-B :-B :-B
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Świetne!! :-B
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
gawain74, Z ciekawości, jak wygląda pojedyncza klatka bez stacku?
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
iwasherebefore napisał/a:
gawain74, Z ciekawości, jak wygląda pojedyncza klatka bez stacku?

Dobre pytanie i dobry przykład dla porównania jednej klatki ze stackiem.
Pojedyncza klatka, wywołana w LR bez ingerencji z mojej strony.
[img]pojedyncz by Roman Szuster, on Flickr[/img]
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Hm. Ta 1 klatka w sepie poszła, dlaczego ?
Przez brak światła? I dopiero po stacku można to było wyrównać kolorystycznie, by nie utracić mgławicy?
Ja nawet z tej 1 klatki bym był dumny, a z tego stacka, - Panie możesz spokojnie wykłady/wystawy organizować i ja się na pewno pojawie.
Małe know-how się przyda. :mrgreen:
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
iwasherebefore paru by się także zgłosiło

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach