Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Super.

[ Dodano: 2017-12-17, 21:45 ]
Już coś się dzieje ;-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Już jest. :-D

Sposobię się powoli na JA40. Zostało mi sporo R09. Fomapan100 pracował dobrze z tym wywoływaczem, ale ma za małą czułość. Co jeszcze w miarę dobrze wywołuje się w R09 powyżej 21 DIN?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
JacekK napisał/a:
Sposobię się powoli na JA40

Ho, ho, dalekosiężne masz plany. A edycje 4-39 odpuszczasz? ;-)
JacekK napisał/a:
Co jeszcze w miarę dobrze wywołuje się w R09 powyżej 21 DIN?

A może Tr-iX? Wojtek Tkaczyński lubi korzystać z takiej kombinacji:
Cytat
Z puntu widzenia nowoczesnej fotografii najciekawszą grupę użytkowników Tri-X stanowią ci, którzy wywołują go w Rodinalu. Pięćdziesięcioletni film wywoływany w ponadstuletnim wywoływaczu! To pozwala uświadomić sobie, że to nie filmy i wywoływacze są najważniejsze. Trzeba po prostu wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Dla ciekawych – kilka orientacyjnych czasów wywoływania.

Czułość | Wywoływacz | Czas (20° C)
--------------------------------------
400 | Rodinal 1+25 | 7
400 | Rodinal 1+50 | 13
800 | Rodinal 1+50 | 16,5
1600 | Rodinal 1+50 | 18,5
400 | Rodinal 1+100 | 20
800 | Rodinal 1+100 | 17,5 (24° C)

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51663
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To będę pewnie najstarszym maniakiem JA, obym tyle dożył, a może lepiej nie. Patrz ile taki znaczek znaczy. Czasem życie. "Nie strzelać bez rozkazu" lub "Nie, strzelać bez rozkazu"
Tri-X ... ok 26 PLN wobec 9 Fomapana
Trochę zaporowa cena. Potrzebuję 20-25 rolek. To dość dużo kasy.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Różnica w cenie faktycznie znacząca. To może Fomapan 400? Pomijając dobrze widoczne ziarno, to nawet nieźle się w R09 prezentuje: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50244 (większość zdjęć z zakresu 1-70).
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ja zakupiłem w ciemno 30m RPX400 na przyszłą edycję. Mam nadzieję być bardziej zadowolony niż z Fomy.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja mam jeszcze zapas TMax, chociaż zakupiłem 17 kasetek Ilforda Pan 400 i wyszło to, tyle samo co puszka 17mb a ile mniej roboty. ;-) No i nadal myślę nad aparatem i obiektywem.
Poza tym mam pytanie do organizatora. Wiadomo, że filtry przy fotografowaniu są dopuszczalne. A jak jest ewentualnie z konwerterem (np. x1,7) ?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Używałem RPX400 na JA2.0. Ma dość dużą rozpiętość tonalną, ale nigdy nie próbowałem wywoływać w R09. Ten wywoływacz jest bardzo wygodny i tani. Kiedyś próbowałem w dużych rozcieńczeniach wywoływać Fotopan HL i FOTO65, ale kiedy dzisiaj oglądam te mdłe i ziarniste negatywy (HL) to tak uważam, że nie na dzisiejsze standardy. Może Fomapan 200 z R09?
powalos Pewnie nie, bo konwerter zmienia ogniskową. Co na to organizator?
 
Erczu  Dołączył: 12 Sty 2015
Używałem R09 do wywoływania Fomapan 100. Na pewno jest bardzo wygodny i raczej wyniki były powtarzalne. Rozcieńczenie 1:50. Zdjęcia można obejrzeć w JA 2.0. Ale trzeba wziąć poprawkę, że skanowane aparatem w prowizoryczny sposób. Co do jakości, to chyba mam zbyt małe doświadczenie, żeby się wypowiadać. Chociaż pierwsze filmy wywołałem kilka dziesiątków lat temu, ale nigdy głębiej nie wszedłem w techniczne aspekty jakości fotografii. W każdym bądź razie, nie miałem żadnych negatywnych doświadczeń z wywoływaczem R09. Tylko Fomapan 200 to chyba trochę inny film od starej Fomy 100 lub 400.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
JacekK, RPX400 będę tym razem wywoływał w HC-110. Na ostatnim PPD spodobało mi się to, co zrobił on z Fomą 100 i z tego co słyszałem jest on poprawny aż do bólu.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
RPX 400 wywoływałem w Fomadonie W-27 niby Xtol jak piszą. Nie było źle , ale nie chcę zmarnować R09. Jeszcze pomyślę. Dzięki za podpowiedzi.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Odwiedził mnie Mikołaj, to mogę uchylić rąbka tajemnicy, na czym to będę robił zdjęcia w JA4.0. Trzymajcie za mnie mocno kciuki :-D

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fenol, ja będę mocno trzymał za Ciebie. Wybrać film o czułości 20 ASA to dopiero jest hardcor. :-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
powalos, dzięki ;-) mam nadzieję, że to nieco odświeży moje podejście do zdjęć, bo będzie wymagało sporej kreatywności ;-) Robienie zdjęć od trzech lat na ISO 400 trochę mnie rozleniwiło :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Hm, intrygujące...
Będziesz Fenol robił tylko w słoneczne dni, czy chodził ze statywem? o-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Generic, a widziałeś jaki obiektyw wybrał? Fenol będzie robale fotografował. Przybite szpilkami. 100% oldschool... ;-)

[ Dodano: 2017-12-27, 12:01 ]
A ja mam finisz ostro pod górkę. 27.12 a film jeszcze LEŻY OBOK aparatu :roll:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No właśnie widziałem... wszyscy tradycyjnie ~50mm i iso 400 a on coś kombinuje o-)

I dobrze!
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
:mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zawiadamiam, ze już wysłałem ostatnią fotkę w JA3.0 Po prostu wyjeżdżamy na krótki urlop, na nartki. Gdy będzie śnieg. Jeżeli nie to będziemy się "byczyć" i zwiedzać okolice. Będziemy na Czarnej Górze. Gdyby ktoś, gdzieś był w okolicach, Lądka, Stronia Śląskiego lub Kłodzka to może rozglądać się czy nie mija go auto z jedynie słuszną ramką tablicy rejestracyjnej na zadku. ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja już swoją wywołałem. Ale zostałem ukarany za skąpstwo i okazało się, że tę rolkę już kilka lat temu naświetliłem ;-) Więc w grudniu też nie będzie mojej fotografii, bo mi się tych podwójnych naświetleń nie chce wydobywać. Trudno.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach