Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
powalos napisał/a:
większości nie zaliczyłbym do "zdjęć ulicznych"

Dlatego próbowałem ze swoim człowiekiem na plaży. Co do wyboru - skoki do wody, zabawy lampą i cieniem już mi się trochę przejadły.
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Ano. Trzeba kupić drona.
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
szybkiparowoz napisał/a:
Wg mnie wybór dyskusyjny, nawet nie tyle ze względu na poziom, co na "przynależność gatunkową" wielu prac.
Widać ogólną tendencję do zwiększania pojemności określenia "street photo". Do tego stopnia, że samo słowo "street" (czy "uliczna") traci swoje słownikowe znaczenie. Zdjęcia zaliczane do gatunku mogą być robione gdziekolwiek pod gołym niebem i nawet większych pomieszczeniach (dostępnych publicznie).
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Udane street photo
Wskazówki Nilsa Jorgensena

- Kup tę książkę! Bryn Campbell "Exploring Photography" - jest to najlepsza książka na temat fotografii, jaką kiedykolwiek czytałem.
- Nie przegap ujęcia. Zawsze noś ze sobą aparat, w przeciwnym razie możesz stracić szansę na wspaniałe ujęcie.
- Korzystaj z tybu P. Korzystaj z trybu automatyki (P), gdyż nie zawsze będziesz miał czas na ustawienie przysłony i migawki.
- Nie wahaj się. Śmiało, wyjdź na ulicę i rób zdjęcia bez kwestionowania swoich działań.
- Pozbądź się nieudanych prac. Przyzwyczaj się do tego, że ok. 99,9% Twoich zdjęć będzie lądowało w koszu!

Fotografia uliczna jest dziedziną niezwykle fascynującą i interesującą, lecz niektórym brakuje śmiałości do fotografowania obcych - lub obawiają się posądzenia o naruszenie czyjejś prywatności. Czy Nils przejmuje się takimi rzeczami? "Moim sposobem na przezwyciężenie wszelkich obaw jest pełne angażowanie się w swoją pracę", wyjaśnia. "Jednocześnie staram się nie pozostawać obojętny. Od czasu do czasu ktoś prosi mnie o wyjaśnienia, wiele razy byłem też zatrzymywany i przeszukiwany przez policję. Przede wszystkim musisz więc znać swoje prawa. Gdy pewnego razu powiedziano mi, że nie mam prawa fotografować kogokolwiek bez jego zgody w miejscu publicznym, uprzejmie to zakwestionowałem. Ostatecznie mogłem spokojnie kontynuować swoją pracę"

Czy zatem zdaniem Nilsa fotografia uliczna wróciła ponownie do łask? Czy historia zatoczyła koło od czasów, gdy stawiał swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie? "Wydawnictwo Thames & Hudson wydało niedawno nową książkę, zatytułowaną "Nowe oblicze fotografii ulicznej" (ang. Street Photography Now), więc z pewnością zaczęto traktować tą dziedzinę bardziej poważnie. Jeżeli chodzi o mnie, czasami zadaję sobie pytanie, po co ja się tym nadal zajmuję, jednak myślę, że jest to po prostu rodzaj małej obsesji..."
https://digitalcamerapolska.pl/inspiracje/1526-nils-jorgensen-w-fotografii-ulicznej-trzeba-byc-cwanym
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
M.W napisał/a:
Zawsze noś ze sobą aparat,

Stare jak świat, ale prawdziwe. Dziś mi umknęło w Krakowie dwóch staruszków niosących .... sedes. Po prostu marzenie - staruszkowie w stylowych płaszczach z sedesem w rękach na ruchliwym przejściu dla pieszych :-? Prawie jak "Dwaj ludzie z szafą" ;) Na moje usprawiedliwienie - samochodem jechałem byłem :-?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
sołtys napisał/a:
Stare jak świat, ale prawdziwe. Dziś mi umknęło w Krakowie dwóch staruszków niosących .... sedes
A mi w Pradze umknęli robotnicy budowlani, którzy kupili sobie śniadanie w sklepie i szli do pracy. Butelki z piwem balansowały na krawędzi katastrofy w tylnych kieszeniach ich roboczych spodni.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kytutr napisał/a:
A mi w Pradze umknęli robotnicy budowlani, którzy kupili sobie śniadanie w sklepie i szli do pracy. Butelki z piwem balansowały na krawędzi katastrofy w tylnych kieszeniach ich roboczych spodni.

w tej "Czechosłowacji" to mają byczo. Mogą spożywać zupę chmielową w gdodzinach pracy.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kytutr napisał/a:
A mi w Pradze umknęli robotnicy budowlani, którzy kupili sobie śniadanie w sklepie i szli do pracy. Butelki z piwem balansowały na krawędzi katastrofy w tylnych kieszeniach ich roboczych spodni.
To jeszcze nic.
Mi na Pradze umknęli mężczyźni niosący mężczyznę po zużyciu zawartości butelek do śniadania. Facet balansował na krawędzi katastrofy, bo koledzy też byli po śniadaniu.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
tref napisał/a:
Kytutr napisał/a:
A mi w Pradze umknęli robotnicy budowlani, którzy kupili sobie śniadanie w sklepie i szli do pracy. Butelki z piwem balansowały na krawędzi katastrofy w tylnych kieszeniach ich roboczych spodni.
To jeszcze nic.
Mi na Pradze umknęli mężczyźni niosący mężczyznę po zużyciu zawartości butelek do śniadania. Facet balansował na krawędzi katastrofy, bo koledzy też byli po śniadaniu.


To jeszcze nic.
Mi po spożyciu śniadania umknęło, że byłem w Pradze!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ważne, aby śniadanie nie umknęło 8-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Elliott Erwitt radzi, jak stać się lepszym fotografem

- Rozglądaj się
"Oglądaj prace innych ludzi, ale nie tylko zdjęcia - analizuj też obrazy, rysunki i filmy".
- Cartier-Bresson to mistrz
"Jeśli chcesz nauczyć się lepszego komponowania zdjęć, to przyglądaj się dziełom mistrzów. Henri Cartier-Bresson jest najlepszym wzorem do naśladowania w zakresie układania elementów w kadrze".
- Nie chodź na skróty
"Nie ma możliwości, by tworzyć oryginalne obrazy naśladując czyjś sposób pracy. Ty sam musisz wypracować własny styl".
- Traktuj to jako hobby
"Najlepiej jest traktować fotografię jako hobby, a jeśli uda Ci się przekształcić je w zawód, to bardzo dobrze. Jeżeli nastawisz się, że od razu zrobisz oszałamiającą karierę fotografa, to może Ci się to nie udać, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to wyjątkowo trudne".
https://digitalcamerapolska.pl/inspiracje/2171-elliott-erwitt-wole-by-moje-fotografie-byly-smieszne-niz-tragiczne


[ Dodano: 2017-12-25, 20:15 ]
Cytat


Praktyczne porady Martina Parra
- Podejdź bliżej.
"Oglądam wiele zdjęć, które wykonano po prostu ze zbyt dużego dystansu".
- Bądź odważny, a nawet zuchwały.
"Nie ma drogi na skróty, fotografowanie ludzi jest trudne i dlatego jest ciekawe".
- Nie czuj się winny.
"Obecnie fotografowanie dzieci nad morzem jest, oczywiście, rzeczą dość problematyczną, więc trzeba być ostrożnym. Ale robienie zdjęć w miejscach publicznych nie musi wiązać się z kłopotami, nawet kiedy ktoś Cię zauważy. Wystarczy, byś w razie konieczności, wyjaśnił ludziom, co robisz".
- Bądź oryginalny.
"Dobrze się zastanów nad tematem swoich zdjęć i unikaj stosowania ciągle tych samych sposobów przedstawiania otaczającej Cię rzeczywistości".

Nie staram się wtopić w tłum nosząc szary strój, ani nie wykorzystuję specjalnie małego aparatu. Ubieram się tak samo, jak na co dzień.

Moim zdaniem, nie przedstawiam bohaterów moich zdjęć w sposób kontrowersyjny, ale jeśli ludzie uważają, że tak jest, to cóż mogę na to poradzić?

Zrób najlepsze zdjęcie, jakie da się wykonać w danej sytuacji... Czasami się to udaje, a czasami nie.
https://digitalcamerapolska.pl/inspiracje/2155-martin-parr-lepiej-jest-draznic-ludzi-niz-byc-przez-nich-ignorowanym
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
A to ja wrzucę jakie zdjęcie. Ma ono tytuł "Trzeci tajny agent". Widzicie go?
Three secret agents by Grzegorz Piaskowski, on Flickr
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Widzę nawet czterech agentów cicho ciemnych :-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat


Telefony zabiły seksapil ulicy - Joel Meyerowitz

"Uwielbialiśmy oglądać grę światła na Piątej Alei i jak światło nadawało jej znaczenie. Obserwowaliśmy zmiany pór roku, i kobiecą odzież, która stawała się coraz jaśniejsza i bardziej seksowna. Żyliśmy i oddychaliśmy fotografią ... Czuliśmy, że jesteśmy częścią ruchu, który czynił fotografię bardziej interesującą niż kiedykolwiek wcześniej".

Dziś to, co zachwycało Meyerowitza w ulicy, jest martwe. "Nikt nie patrzy na siebie. Wszyscy przykleili się do swoich telefonów. Czy fotografia uliczna nadal istnieje? Rozwija się, ale nie w sposób, w jaki to robiłem kiedyś. Najlepsi fotograficy uliczni pokazują teraz ludzi przyćmionych przez billboardy reklamowe. Ulica straciła smak"
 
marek777  Dołączył: 22 Maj 2011

😀😀

[ Dodano: 2018-04-14, 21:30 ]
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dzień dobry. Kilka smutnych zdjęć z "Motor City"













 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Przy fladze w kałuży brakuje tylko plamy benzyny :-)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Świetne :-B
Jaką funkcję pełnią te "kominy asfaltowe"? Może coś takiego u nas dałoby się zainstalować na każdą studzienkę i dziurę :-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kerad napisał/a:
Jaką funkcję pełnią te "kominy asfaltowe"?


To jest taka prowizorka na przecieki w sieci ciepłowniczej. Do czasu naprawy, stawia się taki komin, żeby para nie parzyła przechodniów i nie ograniczała widoczności na ulicy - jadąc na rowerze, prawie zostałem rozjechany, gdy taki obłok pary na chwilę całkowicie zablokował widoczność na skrzyżowaniu.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dzerry napisał/a:
Kilka smutnych zdjęć z "Motor City"

Bardzo ładnie ta uliczna fotografia umiera.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach