MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Acon R930 vs Cactus V6ll - wyzwalacze radiowe z HSS
Witam, w systemie Pentax mamy dwa radiowe wyzwalacze dedykowanych (P-TTL i HSS) fleszy Acon R930 i Cactus V6ll - który lepszy?

Fakt że Acon trochę tańszy za to jest problem z instrukcją i sprowadzeniem - zakup w chinach, za to cactus droższy ale z cywilizowaną instrukcją , wyślwietlaczem , "multisystemem" i sterowaniem lampami analogowymi (do 300V?). Co wybrać? Ciekaw jestem Waszych opinii.
Przy okazji pytanie do użytkowników Cactusa - czy przenosi on ustawienia np na powersync nawet na stopkę zamontowanej lampy na nadajniku czy to co na stopce dolnej jest tym samym co na górnej? Pytanie o tyle istotne że może zmieniać parametry lampy na aparacie zamontowanej za pośrednictwem cactusa. Wtedy nawet na aparacie można by używać również lamp analogowych...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
MAX581 wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłoby kupno Cactusa V6 II - chyba najbardziej wszechstronny wyzwalacz, współpracujący również z innymi lampami systemowymi.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Re: Acon R930 vs Cactus V6ll - wyzwalacze radiowe z HSS
MAX581 napisał/a:
Witam, w systemie Pentax mamy dwa radiowe wyzwalacze dedykowanych (P-TTL i HSS) fleszy Acon R930 i Cactus V6ll - który lepszy?


Czy aby na pewno Cactus obługuje P-TTL? Bo gdzieś czytałem, że HSS i owszem, ale TTL nie.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
chyba jednak obsługuje. czytam właśnie manuala Cactusa 6 II i obsługuje ttl.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Ma obsługiwać w nowym sofcie. Zamówione...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cytat
czytam właśnie manuala Cactusa 6 II i obsługuje ttl

Niestety nie obsługuje. W instrukcji jest to wyraźnie napisane (str. 17):
Cytat
While the V6 II does not wirelessly command off-camera flashes to fire according to TTL metering, it is designed to pass the TTL signal from camera to flash via the transmitter (TX) and vice versa

Nadajniki nie przesyłają informacji systemu TTL. Jeśli jednak mamy nadajnik na aparacie, a na nim lampę systemową, ona (i tylko ona) może działać w trybie TTL.

Te urządzenia używają protokołu TTL do precyzyjnego sterowania mocą lampy (flesz na odbiorniku musi być ustawiony właśnie na ten tryb), jednak sygnałów na linii aparat-lampa nie przesyłają.
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
W nowym sofcie ma być uwzględnione użycie P-TTL jak twierdzi importer.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Soft softem, ale czy sprzęt to obsługuje? Jeśli tak, to myślę, że taka funkcja byłaby od początku oferowana. Producent też się nie chwali rzekomą aktualizacją na swojej stronie www.

P-TTL jest uwzględniany w sensie obsługi aparatów i lamp Pentaxa, ale dane między ni nie są przesyłane radiowo.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
MAX581 napisał/a:
W nowym sofcie ma być uwzględnione użycie P-TTL jak twierdzi importer.


No i jak tam z tym kaktusem? Obsługuje P-TTL? Była okazja potestować?
 
PIOX  Dołączył: 08 Gru 2013
nawiązując do wyzwalacza Cactus V6 II
miałem okazję przetestować sprzęt - zestaw dwóch sztuk - jedna podłączona do korpusu jako nadajnik , druga pod lampę jako odbiornik
niestety kicha
faktycznie w trybie testowym wszystko działa- można zdalnie regulować zoom oraz moc błysku
niestety jest jakiś systemowy problem z przekazem sygnału z aparatu do transmitera - po prostu nie wyzwala lampy zdalnie zgodnie z ustawieniami , wyzwalanie następuje ze stała mocą ( gdzieś ze środka zakresu )
testowałem na K-1 oraz K-S1 i lampami 540 FGZ II oraz Metz 50 AF 1, na starszych i najnowszej wersji softu
Po konsultacji z przedstawicielem Catus oraz sklepem skończyło się zwrotem sprzętu
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
macKon mi ostatnio pokazywał jakiś obrazek, że dopiero wymyślają "działanie" dla Pentaxa, ale, że będzie. Też rozważamy...
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
http://blog.digital24.pl/...azdym-systemem/ na razie nie piszą o współpracy z Pentaxem
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
O tu jest jakiś timeline:
https://www.cactus-image.com/special/X-TTL/
Dzięki macKon :-B
 
PIOX  Dołączył: 08 Gru 2013
przetestowałem kolejny wyzwalacz radiowy : YN 560 -TX wspólnie z lampą YN 560 III
i to jest to!
przede wszystkim działa , praktycznie ze 100 % powtarzalnością
pracując ze sztucznym oświetleniem używam trybu M i ten system jest dla mnie idealny
na próbę zakupiłem jedną lampę ale dokupię jeszcze przynajmniej dwie
oświetlenie rozstawiam przed imprezą wiec w trakcie mogę zdalnie regulować skupieniem wiązki światła ( zoom) każdej lampy ( nie wpiętej do softboxu) jak i jej mocą
przyporządkowując każdą lampę do innej grupy mogę regulować te parametry nie zależnie dla każdej z lamp lub dowolną wyłączyć
poza tym lampa ma bardzo czułą fotocelę
świetnie współpracuje jako podrzędna z lampą systemową pracująca w TTL ( stałe górne , tylne kontrowe itp )
Accon działa w TTL ale nie daje możliwości grupowania lamp i to uważam za jego główną wadę ( jak dla mnie )
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Czy ten nadajnik YN560-TX działa np. z yongnuo 460II poprzez odbiornik rf-602 bo rozumiem, że lampa YN 560 III ma wbudowany odbiornik, prawda? Czy ten nadajnik jest dedykowany pod pentaxa czy tak jak RF-602 kupujemy pod canona i działa? Rozumiem, że HSS również działa?
 
PIOX  Dołączył: 08 Gru 2013
YN560- TX jako nadajnik steruje odbiornikami 603
lampa YN 560 III ma taki odbiornik wbudowany
posiadam ponadto odbiornik RF 603C II - do niego podpinam inne lampy niż YN , ciekawe jednak że Metz działa a 540 FGZ II nie odpala
na Metz'u muszę oczywiście nastawić ręczeni moc i zoom ( zdalnie radiowo się nie da )
natomiast z poziomu nadajnika mogę włączyć lub wyłączyć zdalnie odpalanie lampy podpiętej pod RF 603C II
z poziomu nadajnika steruję mocą i zoomem lamp YN 560 III ,co istotne mogę lamy dowolnie pogrupować i dla każdej grupy/lampy zastosować inne parametry ( moc, zoom)
mogę też dowolną grupę włączyć/wyłączyć
system nie wspiera HSS
mam system pod Canona ( polecany pod Pentaxa ) , w Canonie działa funkcja zdalnego wzbudzania lamp z uśpienia po naciśnięciu spustu migawki , w Pentaksie ta funkcja nie działa
 
blade74  Dołączył: 25 Lut 2009
Dziękuję za odpowiedź. Czyli do wyzwalania HSS pozostaje Cactus.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Cactus 6v2 właśnie testowałem. Śmiga że aż miło.
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
pipeman napisał/a:
Cactus 6v2 właśnie testowałem. Śmiga że aż miło.

PTTL i HSS działają bez problemu, jeśli mamy lampę Cactus RF-60X lub pentaxową.
Nie działa za to poprawnie HSS, jeśli do odbiornika V6II podepniemy np. lampę nikona, a nadajnik V6II zamontujemy na body Pentaxa. Podobno problem jest z tym, że lampy Nikona i Canona oczekują informacji o błysku z pewnym wyprzedzeniem, które mają na sztywno wbudowane i które jest dłuższe, niż w Pentaxie, a to z kolei oznacza, że o ile nie cofniemy informacji w czasie, to lampy nikona czy canona błysnęły by już po zrobieniu zdjęcia.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Używam Cactusa z lampami Godox ad200 czy jak kto woli Quadralite reporter pod Nikona.
Wszystko wyzwalane z Quadralite Navigator X2.
Cactus robi za translator z Pentaxowego na Nikonowy. HSS błyska jak trzeba, na 1/8000 zasuwa jak trzeba.
PTTL nie uświadczysz ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach