mygosia  Dołączyła: 19.04.2006
Czynnikiem limintującym jest budżet ;-)

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).

Kytutr  Dołączył: 20.02.2007
szpajchel napisał/a:
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).
Będzie ciężko. Ten procesor jest bardzo słaby. W opcji budżetowej najlepiej chyba zastąpić go jakimś poleasingowym laptopem.

Zbynio  Dołączył: 07.05.2007
szpajchel napisał/a:

Linux Mint w wersji 17.1 Xfce 32bit. U mnie na podobnym gruchocie (T43) działa wyśmienicie.
https://linuxmint.com/release.php?id=23
Pobierz i odpal z płyty. Powinien bez problemu działać.
Jeśli możesz to wymień kość ramu na 2 giga a z SSD to już w ogóle odlot.
Powodzenia.

szpajchel  Dołączył: 20.04.2006
Dam mu szansę. Dysk SSD mam i się kurzy, a o rozbudowie pamięci pomyślę.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Szybkości, a właściwie wolności, procesora nie skompensujesz. Poniżej pewnej granicy zmiana dysku na SSD i dokładanie pamięci się nie opłaca.

Apas  Dołączył: 26.01.2007
szpajchel napisał/a:

Możesz zdecydować się na naprawdę lekką dystrybucję, jak Lubuntu, LXLE, DSL, Puppy czy Linux Lite i będziesz sie cieszył maszynką jeszcze długo jako przeglądarką sieci czy narzedziem do prostej edycji dokumentów czy zabawy z mniej wymagajacymi mediami.

Gwiazdor  Dołączył: 05.03.2007
szpajchel napisał/a:
Na pocieszenie powiem, że Win 10 chodzi tak samo szybko (u mnie na Lenovo S-10, takie same bebechy).

Dla potencjalnie zainteresowanych powieszeniem najnowszego Ubuntu akurat dzisiaj w celu FOSSowego obrabiania cudownych zdjęć - chwilowo nie można pobrać obrazu instalacyjnego Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) ze strony Canonicala. Powodem jest problem ze sterownikiem Intel SPI zawartym w Kernelu 4.13, który potrafi w pewnych sytuacjach rozwalic BIOS na płytach głównych niektórych modeli laptopów Lenovo, choć pojawiło się kilka raportów o podobnych problemach na laptopach innych producentów, które w najgorszym wypadku zamieniaja się w cegłę....
Obraz Ubuntu 16.04.3 LTS jest dostępny i można go instalować bezpiecznie, choć jeśli ktoś chce tego dokonać na laptopie Lenovo - może lepiej jednak będzie poczekać na potwierdzenie, że problem został ostatecznie rozwiazany? Mikrokod problematycznego sterownika do Kernela dostarcza Intel a problem dotyczy konkretnych BIOSów na płytach laptopowych, więc może chwilę potrwać, zanim wszystko będzie naprawione, choć Canonical zapowiada rekompilację Kernela z wyłączeniem wadliwego kodu i powrót obrazu 17.10 na serwery. Wszelkie mutacje i forki Ubuntu oparte na LTS (czyli starszych kernelach) wydaja się bezpieczne, nie wiem też, czy młodszy Kernel 4.14 ma ten sam problem - u mnie na desktopie śmiga w Archu a laptopa Lenovo nie mam, by go zepsuć :-)

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Coś się zepsuło na linii Canoncial - Intel. Musiałem zainstalować ponownie system (poprzedni nie mógł wstać po defragmentacji dysków pod Windows) i nie mogę zainstalować sterowników grafiki. Powód bardzo prosty - brak klucza. No i pupa. Próbowałem z 16.04, z 17.04 i 17.10.

mygosia  Dołączyła: 19.04.2006
Hmm... Ja mam Lenovo i Minta. Teraz jądro 4.10.
Ciekawe czy i mnie to dotknie.

Enzo, Jakie sterowniki? A Linux oczywiście na osobnej partycji EXT4?
mygosia, 4.10 powinno być ok. Na tę chwilę wiem jedynie o problemach z 4.13.

Apas napisał/a:
Jakie sterowniki?

Do zintegrowanej grafiki Intela (i5). Poprzednio hulało, teraz niby się instalują ale bez żadnego efektu.

Apas napisał/a:
Linux oczywiście na osobnej partycji EXT4?

Oczywiście.

Enzo napisał/a:
Apas napisał/a:
Jakie sterowniki?

Do zintegrowanej grafiki Intela (i5). Poprzednio hulało, teraz niby się instalują ale bez żadnego efektu.

A sesja Live z USB normalnie się odpala? Sytuacja o tyle dziwna, że akurat sterowniki do integry Intela są najmniej problematyczne pod Linuksem...

Apas napisał/a:
A sesja Live z USB normalnie się odpala?

Tak.

Apas napisał/a:
Sytuacja o tyle dziwna, że akurat sterowniki do integry Intela są najmniej problematyczne pod Linuksem

Raczej były. Szukałem ostatnio rozwiązania problemu w sieci i nie znalazłem. Niestety nie ja jedyny.

Gdyby kogoś to interesowało - problem z Ubuntu 17.10 wydaje się być rozwiazany, pojawiły sie nawet metody reanimacji laptopów Lenovo (i kilku innych marek), które zdechły na skutek błędu (aczkolwiek nie wiem na ile skuteczne i nie wiem, czy każdą maszynę da sie reaktywować):
https://askubuntu.com/questions/984043/unable-to-make-changes-in-bios-after-17-10-installation?answertab=votes#tab-top
ISO poprawionego systemu jeszcze sie nie pojawiło na serwerze Canonicala, ale można się tego spodziewać wkrótce... Wadliwy sterownik Intela został wyłączony przy rekompilacji jadra.

Skocz do: