Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
To już teraz zapytam bardzo konkretnie: Z - 20 czy MZ -7?
Czy ryzykować kupno przy tak lakonicznym opisie? link
Ryszard - nie strasz ludzi. smigacz74 pewnie wie co dalej po naświetleniu rolki.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakaranda, zajrzyj do PW. ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Za późno, ale ja z uporem maniaka namawiałbym na MXa :D

Jak będziesz chciał zacząć zabawę we własne wywoływanie, to pewnie lokalsi pomogą :D

pz
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
smigacz74 napisał/a:
PZ1, SuperProgram czy ME Super
smigacz74 napisał/a:
czy potrzebuję czasami ułatwiający życie AF

Weź dwa.
To trochę jak z kotami - dwa chowają się tak samo jak jeden, a są dwa ;-)

Mam "zwykłego" ME i MZ-50 - pierwszy obsługuje obiektywy bez A (i z A) na pierścieniu przysłon, a drugi te z A, w ogóle bez pierścienia przysłon (np DA35 / DA50), i dodatkowo z AF.
Moje ulubione zestawy to ME z M-50 i MZ-50 z DA35.

Problem mam tylko wtedy, kiedy muszę wybrać co zabrać na wycieczkę ;-)

Wywoływanie jest... miłe ;-)
U mnie największą zmianą na plus było kupienie worka do zakładania filmów do koreksu i koreksu Patersona.
Wcześniej nawijałem w zaciemnionej łazience do Krokusa.
Do tego R-09 albo ID-11 (u mnie), ocet, Rapid Fixer, Mirasol, i po godzinie można zobaczyć zdjęcia sprzed pół roku i z wczoraj :-)

Pzdr.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
barmiska, i tak właśnie zrobiłem zanim przeczytałem dzisiaj twój komentarz ;-)

Witam ponownie... Dzień dobry :-) ... stało się, to wasza wina... Wszedłem zdecydowanym krokiem do komisu, wiedząc czego chcę i ..... nie wytrzymałem psychicznie. Ja, średniego wzrostu człowiek 182cm, płci męskiej, poczułem się nagle jak mała skarcona, przerażona życiem dziewczynka i .... kupiłem oba :-) Pz-1p (nie doczytałem wcześniej na końcu literki "p") i ME Super. To początek historii :-P Od razu udałem się do serwisu-komisu fotograficznego i okazało się, że ME jest w totalnej rozsypce, na jednej nodze w deszczu z powrotem do komisu i z pękniętym sercem wymieniłem na Program Super, tym razem OK, świetnie zachowany i działający. Co do PZ-1 czyli jak się okazało PZ1p, odkrylem u siebie wadę wzroku i nie mogę odczytać tych małych zielonych cyferek w wizjerze a korekcji diopri niestety nie posiada, mało tego z daleka widzę idealnie, troszkę z bliska nie tak a jak się okazuje, żeby dojrzeć te małe cyferki muszę ubrać minusy żeby coś dojrzeć (pożyczone od sąsiada w celach testowych). O dziwo w SuperProgram widzę wszystko idealnie.

[ Dodano: 2017-12-29, 11:57 ]
Chwile zajmie mi odpisanie na kolejne komentarze, które czytam i bardzo, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi bo okazały się pomocne ;-) Spodziewałem się zakładając ten temat odpowiedzi typu -sprecyzuj swoje pytanie i zanim pojawiła się pierwsza odpowiedź zastanawiałem się czy nie usunąć założonego wątku :-P

[ Dodano: 2017-12-29, 12:03 ]
powalos napisał/a:
Gdyby nie było do niego, w komplecie instrukcji po polsku to służę plikiem pdf


powalos, obiecałeś, to czekam na instrukcję :-D bo już coś tam pokręciłem i nie wiem czy nie będzie to miało wpływu na fotki :-)
 
Erczu  Dołączył: 12 Sty 2015
Pz-1p korekcję wady wzroku posiada. Trzeba zdjąć gumową osłonkę wokół wizjera. Pod nią powinien być suwaczek, którym ustawia się korekcję dioptryczną. Pz-1p nie mam, ale kiedyś łakomie na niego patrzyłem i zaglądałem do instrukcji. A więc masz szansę zobaczyć ostre zielone cyferki i literki :-)
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Ryszard napisał/a:
A swoją drogą, co to za buty? Ja mam cztery rzędy po osiem dziurek i blachy na czubach, ale o takich to nie słyszałem

Ryszard, no takie normalne z blachami, 10 dziurek z jednej strony języka z drugiej drugie 10 :->
Ryszard napisał/a:
Zima ciepła w tym roku, więc ja trochę ostudzę smigacz74, super jest sobie kupić nowy/kolejny/wymarzony/kultowy aparat. Za "analogiem" jednak ciągnie się temat wywołania, skanowania, powiększania, labów, chemii, ciemni itd. Siądź sobie spokojnie i zastanów się, co dalej będziesz robił z naświetlonymi filmami.

Ryszard, już o tym myślałem zanim zdecydowałem się na zakup analoga co za tym idzie ale wszystko powoli. Na początek wywołanie kliszy i zeskanowanie jej u fotografa, w następnym etapie mojego rozwoju, samodzielne wywołanie kliszy i odbitek a w zakładzie fotograficznym skanowanie kliszy. Teraz trochę wiedzy oraz allegro w celach poszukiwawczych, pewnie jakis krokus, nastepnie kolejnych milion pytań do naszej załogi na tym forum :-D

[ Dodano: 2017-12-29, 12:58 ]
Erczu, dziekuję działa, odnalazłem ten suwaczek do korekty diopri :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ryszard, masz zębatkę na zbyciu? Przyjmę jedną.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
kojut napisał/a:
ME Super na pewno ma wielokrotną ekspozycję.

kojut, masz na myśli wielokrotne naświetlanie jednej klatki czy zdjęcia poklatkowe? Trzymałem tylko przez moment uszkodzony ME i nie zauważyłem tam takowej funkcji ani w ME ani w SuperProgram. Pani w serwisie fotograficznym, też twierdziła, że te modele nie maja możliwości podwójnego naświetlenia jednej klatki i nie wykonam kolejnego zdjecia dopóki, dopóty nie przewine filmu.
Fenol napisał/a:
smigacz74, PZ-1 też powinien mieć wielokrotną ekspozycję. Z-1p ma, a wątpię by w tym zakresie była między nimi różnica

..w tym przypadku nie będę męczył, tylko zaczekam na instrukcję ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
smigacz74, tak to jest, jak się instrukcji nie czyta
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
kojut, bo nie mam :-D ale dziękuję za podpowiedź. Walcze teraz z instrukcją do PZ1p

[ Dodano: 2017-12-29, 19:48 ]
powalos, Dziękuję za wysłanie instrukcji, większość juz poustawiałem ;-) Szczerze, nie dałbym rady bez tej instrukcji. Pozdrawiam :-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kojut, smigacz74, ME-Super nie ma wielokrotnej ekspozycji. Jest "patent" na to, a nie dedykowana funkcja. Ja wiem, że można piwo otwierać zębami, ale chyba nie o to chodzi ;-)

smigacz74, Z1p i SuperProgram, ładna parka. Nie pozostaje nic innego niż pogratulować i życzyć wszystkiego fotograficznego w nowym roku :mrgreen:

p.s. A kiedyś to się hejtowało jak ktoś nabył fajny sprzęt, pamiętacie? To były czasy :lol:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
A do mnie jedzie Z 20. Prawdopodobnie będzie we wtorek :-D . Można mieć jeden, czy od razu trzeba parkę?
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
To zależy czy chcesz zakładać hodowlę. :-P

Mnie analogowy Pętak też, już od jakiegoś czasu, wierci dziurę w brzuchu... Obawiam się, że co się odwlecze, to nie uciecze. :roll:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Mam Z1p oraz Z20. Z1p jest super, hiper, wypas - ale jakoś nigdy nie opanowałem sposobu jego obsługi, szczególnie zwijania filmu ;-) . Wypasione funkcje okazywały mi się zbędne, tak więc Z20 byłby dla mnie w sam raz. Może bym się z czasem nauczył używać tego Z1p, gdybym go częściej używał. Ale nie używam, bo mam też MZ-6.

Enzo, gdzie wymieniałeś zębatkę? Mój MZ5n czeka na tę operację.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Jakaranda napisał/a:
A do mnie jedzie Z 20. Prawdopodobnie będzie we wtorek . Można mieć jeden, czy od razu trzeba parkę?

Jakaranda, Też ładny aparacik, to ja pogratuluje Tobie zakupu. Przeglądając aukcje, tez przyglądałem się Z-20, jednak jak jest możliwość, to wolę kupić coś, co trzymam już w rękach ;-)
Ryszard napisał/a:
i życzyć wszystkiego fotograficznego w nowym roku

Ryszard, i wzajemnie :-)

[ Dodano: 2017-12-30, 02:26 ]
Kerebron napisał/a:
Mnie analogowy Pętak też, już od jakiegoś czasu, wierci dziurę w brzuchu... Obawiam się, że co się odwlecze, to nie uciecze.

Ja miałem niemały dylemat kupując swoją parkę, bo po dyskusji na forum, kiedy się do komisu udałem, Pan wyciągnął spod lady w świetnym stanie ZX5n, ja za swoje dałem po 200 od sztuki bez obiektywów, nie wiem tanio czy drogo, w kazdym bądź razie musialem i tak stargować do tej ceny i ten ZX tez pewnie by za 200 poszedł. Jak ktoś coś, to mogę dać jakieś namiary na ten komis, tylko będę musiał podejść bo zgubiłem nr tel.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard napisał/a:
kojut, smigacz74, ME-Super nie ma wielokrotnej ekspozycji. Jest "patent" na to, a nie dedykowana funkcja.

To jest dedykowana funkcja! Producent aparatu tak to wymyślił i tak opisał w instrukcji do sprzętu dołączanej. Czym to się różni od innych aparatów? Tylko tym, że nie ma osobnego przycisku i jeden pełni 2 funkcje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli jest to funkcja opisana w oficjalnej instrukcji to tak to wymyślił producent. Podobnie, naświetlanie kilkukrotne jednej klatki, jest rozwiązane np. w Seagullu 4A, który ma sprzężone przewijanie filmu z naciągiem migawki, przy naciąganiu migawki odłącza się napęd przewijania. Też jest to opisane w oryginalnej instrukcji obsługi, więc nie jest to trik wymyślony przez użytkowników.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
matb napisał/a:
Z1p jest super, hiper, wypas - ale jakoś nigdy nie opanowałem sposobu jego obsługi, szczególnie zwijania filmu . Wypasione funkcje okazywały mi się zbędne, tak więc Z20 byłby dla mnie w sam raz. Może bym się z czasem nauczył używać tego Z1p, gdybym go częściej używał.

matb, Pytaj o co chcesz, wszystko Ci wyjaśnię, po nieprzespanej nocy mam instrukcję w jednym paluszku ;-) Okazuje się, że nie aż tak skomplikowany :-D
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
smigacz74 napisał/a:
Okazuje się, że nie aż tak skomplikowany :-D
smigacz74,
Prawda ? :-D :-D :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach