Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
tref, ja Cię proszę, przestań już z chwaleniem KP, bo ledwo udało mi się ostatnio ostudzić silną żądzę zakupu tego korpusu. Noszsz kurcze, nie pomagasz mi teraz :mrgreen: :evilsmile:
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
To ja dla równowagi powiem, że ergonomia KP jest IMHO koszmarna. A trefowi to nie przeszkadza, bo on zamiast dłoni ma macki i się dopasuje do każdego wynalazku. :evilsmile:

Pomogłem? 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
On nie chce się samotnie męczyć i dlatego tak namawia :evilsmile:
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Kerebron, własnoręcznie lubieżnie obmacywałem KP w sklepie i nie podzielam Twojej jednoznacznie nieobiektywnej opinii ;-) KP jest bardzo ergonomiczny, do moich łapek pasuje niczym para dobrze uszytych rękawiczek. Poza tym ze wszystkich cyfraków jakie znam, to wraz z OM-D (który mi się zresztą ostatnio spierniczył, oczywiście miesiąc po gwarancji :roll: ) najbardziej seksowny aparacik dostępny na rynku. Jak jeszcze cena zejdzie trochę w dół, to nie wiem, czy dalej będę w stanie opierać się tej namiętności :evilsmile:
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ok, 2 stycznia pomacam i zdecyduje sie.....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Paffcio napisał/a:
(...)Poza tym ze wszystkich cyfraków jakie znam (...)


U nasz to som cyfranki :evilsmile: ;-)
Udanej zabawy :-B
 
lukasz_mc  Dołączył: 08 Kwi 2015
Cześć. Przeżywałem podobne dylematy. Postanowiłem zmienić w końcu mojego Samsunga GX-20 i rozważałem albo KP albo K-3ii. Tak naprawdę jeśli chodzi o specyfikację to był remis - w obu modelach było coś, czego by mi brakowało w drugim. Cenowo podobne - KP droższy o 250 pln. Więc decydowała ergonomia. Najpierw miałem w domu KP. Ewidentnie inny niż GX-20, ale przyzwyczajenie się do guzików i chwytu zajęło mi godzinę. Brak górnego wyświetlacza w ogóle niezauważalny (a tego się bałem najbardziej). Po 3 dniach poszedłem obmacać K-3ii (nie było go od razu w sklepie). Po 60 sekundach go odłożyłem i już wiedziałem, że zostaję przy KP. A po ponownym złapaniu GX-20 zacząłem się zastanawiać jak mogłem focić przez 10 lat taką cegłą :). Mam nadzieję, że komuś ten post pomoże w podjęciu decyzji.
 

Nazca  Dołączył: 06 Cze 2010
Cześć. Stoję przed podobnym dylematem jak wielu. Czas na przesiadkę z K5. K1 jest za droga i za ciężka, żeby ją targać po górach. Dylemat między K3II i nowym KP. Tak jak poprzednik napisał, jeden ma trochę więcej od drugiego i odwrotnie. Osobiście gdyby w KP była lepsza bateria i GPS zamiast lampy to byłby ideałem, ale i tak w jego kierunku patrzę zdecydowanie bardziej, bo po prostu bardzo mi się podoba wizualnie.
Aha... i jeszcze jedno albo niedokładnie prześledziłem wątek albo nikt z obecnych tutaj Pentaxiarzy nie zastanawiał się nad nową nazwą KP, skąd jest to P?
A biorąc pod uwagę, że premiera była w 2017, należy cofnąć się do 1957 roku w historii Pentaxa i wszystko stanie się jasne.
Równo 60 lat wcześniej... zdarzyło się coś dość przełomowego.
http://www.pentax.com/en/pentaxhistory/course/
"The "ASAHI PENTAX" (commonly referred to as AP) is launched
The "ASAHI PENTAX" featuring a pentaprism finder and a lens mount diameter of 42 mm is launched"

"1957 Pentaprisma

The Asahi PENTAX model stuns the world with its incredible advances in design. This camera marks the first time a pentaprism has been utilized in the viewfinder of a PENTAX single-lens reflex (SLR) camera, which in effect introduces the concept of eye-level viewing. It’s the first camera to be marketed under the name PENTAX, and is enthusiastically received for its upright and laterally correct viewfinder image"

I jak się spojrzy na tego AP to się zobaczy jeszcze więcej analogii. ;)
Ten wyraźnie zarysowany kształt pryzmatu też nie jest przypadkowy.
ps. A, że Pentax tego marketingowo nie ograł głośno albo wcale... nie od dzisiaj są specyficzni. To taka tradycja! :D
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Nazca napisał/a:
C
Aha... i jeszcze jedno albo niedokładnie prześledziłem wątek albo nikt z obecnych tutaj Pentaxiarzy nie zastanawiał się nad nową nazwą KP, skąd jest to P?
Jak tylko się pojawił, to niektórzy żartowali, że pewnie będzie do d***, bo już wcześniej istniał pentax Kp
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
lukasz_mc napisał/a:
Cześć. Przeżywałem podobne dylematy. Postanowiłem zmienić w końcu mojego Samsunga GX-20 i rozważałem albo KP albo K-3ii. Tak naprawdę jeśli chodzi o specyfikację to był remis - w obu modelach było coś, czego by mi brakowało w drugim. Cenowo podobne - KP droższy o 250 pln. Więc decydowała ergonomia. Najpierw miałem w domu KP. Ewidentnie inny niż GX-20, ale przyzwyczajenie się do guzików i chwytu zajęło mi godzinę. Brak górnego wyświetlacza w ogóle niezauważalny (a tego się bałem najbardziej). Po 3 dniach poszedłem obmacać K-3ii (nie było go od razu w sklepie). Po 60 sekundach go odłożyłem i już wiedziałem, że zostaję przy KP. A po ponownym złapaniu GX-20 zacząłem się zastanawiać jak mogłem focić przez 10 lat taką cegłą :). Mam nadzieję, że komuś ten post pomoże w podjęciu decyzji.


Hehe. Ja mam identyczny dylemat. Zamiana gx20 na nowego Penta. Juz za chwile kupuje k3II za 3799 zl. Mam podobne dylematy - zwlaszcza drugi wyswietlacz. Martwi mnie slabsza bateria w KP. Co Ciebie jeszcze uwiodlo w KP? Dlaczego warto doplacic do KP?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nazca, nasz Ty Szerloku...

Wyjaśnij skąd wziął się pomysł powstania KP jako osobnej gałęzi korpusów :P
pbskarpy napisał/a:
Martwi mnie slabsza bateria w KP
kup sobie drugą, może być zamiennik.
Jeśli nie nadużywasz LV to nie ma problemu z baterią.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja bym go nazwal KaPciem....
 

Nazca  Dołączył: 06 Cze 2010
tref napisał/a:
Nazca, nasz Ty Szerloku...

Wyjaśnij skąd wziął się pomysł powstania KP jako osobnej gałęzi korpusów :P


O sorry... wybacz, że w ogóle zabrałem głos. W sumie po co ja to pisałem?
Dla Twojej wiedzy - nie ja na to wpadłem, wystarczy się trochę bardziej niż wokół siebie rozejrzeć, żeby pewne rzeczy dostrzec... ale może czasami komuś EGO przesłania. 8-)
 

wilczek  Dołączył: 28 Paź 2008
Do rozmieszczenia przycisków i uchwytu idzie się przyzwyczaić choć nadal jak chwytam za starą puszkę to jest wygodniejsza (tylko jakaś taka duża i ceglasta się teraz wydaje :shock: ) z Tamronem 17-50 2.8 który okazał się cięższy niż się spodziewałem obsługuje się nadal bez problemów ale mniej wygodnie niż przy k200d (pomaga pasek zapleciony na nadgarstek).
Bateria sprawia mi problem tylko gdy jest zimno (czy ten typ tak ma czy może to wada fabryczna ?) :-/ ostatnio pełna wystarczyła na 50 fotek (długie czasy ze statywu bez korzystania z wyświetlacza przy jakiś -3 stopniach C).
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
wilczek napisał/a:
Do rozmieszczenia przycisków i uchwytu idzie się przyzwyczaić choć nadal jak chwytam za starą puszkę to jest wygodniejsza (tylko jakaś taka duża i ceglasta się teraz wydaje :shock: ) z Tamronem 17-50 2.8 który okazał się cięższy niż się spodziewałem obsługuje się nadal bez problemów ale mniej wygodnie niż przy k200d (pomaga pasek zapleciony na nadgarstek).
Bateria sprawia mi problem tylko gdy jest zimno (czy ten typ tak ma czy może to wada fabryczna ?) :-/ ostatnio pełna wystarczyła na 50 fotek (długie czasy ze statywu bez korzystania z wyświetlacza przy jakiś -3 stopniach C).


Trochę się Pentaxowi nie udało - miało być 36 klatek -nie tylko na mrozie 😉. To byłoby dopiero w stylu retro.
 
lukasz_mc  Dołączył: 08 Kwi 2015
pbskarpy napisał/a:
lukasz_mc napisał/a:
Cześć. Przeżywałem podobne dylematy. Postanowiłem zmienić w końcu mojego Samsunga GX-20 i rozważałem albo KP albo K-3ii. Tak naprawdę jeśli chodzi o specyfikację to był remis - w obu modelach było coś, czego by mi brakowało w drugim. Cenowo podobne - KP droższy o 250 pln. Więc decydowała ergonomia. Najpierw miałem w domu KP. Ewidentnie inny niż GX-20, ale przyzwyczajenie się do guzików i chwytu zajęło mi godzinę. Brak górnego wyświetlacza w ogóle niezauważalny (a tego się bałem najbardziej). Po 3 dniach poszedłem obmacać K-3ii (nie było go od razu w sklepie). Po 60 sekundach go odłożyłem i już wiedziałem, że zostaję przy KP. A po ponownym złapaniu GX-20 zacząłem się zastanawiać jak mogłem focić przez 10 lat taką cegłą :). Mam nadzieję, że komuś ten post pomoże w podjęciu decyzji.


Hehe. Ja mam identyczny dylemat. Zamiana gx20 na nowego Penta. Juz za chwile kupuje k3II za 3799 zl. Mam podobne dylematy - zwlaszcza drugi wyswietlacz. Martwi mnie slabsza bateria w KP. Co Ciebie jeszcze uwiodlo w KP? Dlaczego warto doplacic do KP?

Najbardziej to chyba wygląd i czucie w ręku. K-3ii leżała też dobrze, ale jakoś tak kluchowato i zwyczajnie. ;) W dalszej kolejności flash i uchylny ekran. Apka po wifi też wydaje się bardziej użyteczna niż pilot IR. Co do teoretycznie lepszego procesora, stabilizacji i ISO - nie sądzę, żebym po przesiadce z GX-20 mógł narzekać na to w K3ii, wiec to raczej nie zdecydowało. Dobrze nastawiły mnie również opinie w angielskim internecie osób które mając już K-3ii kupili KP jako drugie body i przyznały, że przestały focić K-3ii, ewentualnie używają go już tylko sporadycznie z dużymi zoomami. Oczywiście w takiej sytuacji w grę wchodziło nieliczenie się z kasą. Ja pewnie gdybym miał puszkę od K-5/K-5ii w górę nie zdecydowałbym się na dopłacanie do KP.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
lukasz_mc napisał/a:
Dobrze nastawiły mnie również opinie w angielskim internecie osób które mając już K-3ii kupili KP jako drugie body i przyznały, że przestały focić K-3ii, ewentualnie używają go już tylko sporadycznie z dużymi zoomami.
Ale niespodzianka. Oni też nie wiedzą że z "dużymi szkłami aparat się trzyma za obiektyw, a korpus tylko obsługuje"? :shock:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nazca, wiesz co to ironia?
ZbyszekB napisał/a:
Oni też nie wiedzą że z "dużymi szkłami aparat się trzyma za obiektyw, a korpus tylko obsługuje"?
widocznie nie wiedzą :-P Zachodnia cywilizacja używała perfum i młotków zamiast mydła, związków odurzających zamiast wrodzonego patriotyzmu, itd. Nie zawsze warto oglądać się na te "cywilizowane" społeczeństwa, skoro potrzebują polskiego hydraulika do wymiany kranu. Nie wynika to z ich bogactwa i podzlecania usług, lecz z wiedzy i obrotności, pomyślunku i realnego wykształcenia egzaminowanego zaradnością.

ZbyszekB, poważnie, jakie szkło, które możesz utrzymać w ręku bez statywu, sprawia problem z małym korpusem? Czy naprawdę trzymasz zestaw dlugi zoom+aparat za aparat? Nie wyrywa Ci nadgarstka? Czym stabilizujesz? Naprawdę nie używasz lewej dłoni do podtrzymania takiego zestawu?

Pytam, bo nie wierzę, ze kręcisz lewą dłonią od góry obiektywu trzymając zestaw tylko dłonią prawą. No nie wierzę, bo to nie jest 67, którym nota bene też inaczej się pracuje - lewa ręka na drewnie, trzyma całość, a prawą robisz wszystkie inne operacje.

Duże szkło to FA600. Czy ktoś trzyma FA600 za korpus, nawet jeśli jest to K-1 z gripem? Słyszę chrzęst łamanego nadgarstka...

Rozumiem, gdyby to twierdził Inżynier - to kawał mężczyzny z dużymi dłońmi. Ale ja, Ty i 99% użytkowników ma normalne dłonie. Zresztą, KP w dużych dniach jest tak samo niewygodny jak K-1, a wynika to nie tyle z gabarytów, co z małych przycisków, zbyt malych dla dużych palców. A jednak ludzie z dużymi dłońmi obsługują choćby smartfony z ekranami dotykowymi... I kupują aparaty z dotykowymi ekranami 3".

Pierwsze zetknięcie z KP dla kogoś przyzwyczajonego do innych korpusów może być doświadczeniem dziwnym - nie przeczę. Ale jak ktoś mi mówi o niewygodzie, to chyba nie miał w ręku topowych produktów innych marek. Zarówno z lat minionych jak i współczesnych.

Co aparat, to specyfika. I to jest piękne. Dlatego argument "nie podoba mi się" jest nie do zbicia, bo może się nie podobać. Obiektywnie jednak kwestia wygody użytkowania jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli ktoś ma silne przyzwyczajenia to się szybko nie odzwyczai.

Wszystkie małoobrazkowe Pentaksy są małe i niewygodne :-P wystarczy popracować 645 lub 67 - i nie ma się ochoty na męczenie się z korpusikiem 135/aps-c. Dodam tylko, że 67 + SMC67 300 to zestaw dużo cięższy niż KP z 70-200, czy K-1 z DA300.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
tref, ja napisałem swoją subiektywną opinię że KP mi "nie leży". Tak jest i nikomu tego nie muszę udowadniać. Natomiast Ty mi usiłujesz udowodnić że nie mam racji w mojej subiektywnej opinii. To zakrawa na jakąś paranoję. :roll:
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:

Dodam tylko, że 67 + SMC67 300 to zestaw dużo cięższy niż KP z 70-200, czy K-1 z DA300.


Phi, wez Fuji GX680, do tego szkielko jakiekolwiek to jest zestaw ciezki, nie mowiac juz o GX680 + zoom ........ to dopiero wazy, nie ustrzelisz zdjecia z reki, bo nie da rady....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach