Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
  Pentax M 50/f2 oraz Tokina 70-210/f4.5 - kilka pytań
Trafił się wyżej wspomniany obiektyw w mojej miejscowości: Pentax M 50/f2, którego mogę stać się posiadaczem w cenie 90zł. Stan wizualny jest dobry +, optyka bez rys, w środku pod mocne światło widać drobniutki pyłek, lecz to chyba nie problem, gdyż przy normalnym świetle nie da się go dostrzec nieuzbrojonym okiem. Zamierzam go używać z K-5, lecz waham się, gdyż cena jest według mnie zwykła (za 70 bym brał bez namysłu czy potrzebuję czy nie), nie jest to wersja A, gdzie są liczne udogodnienia i jest relatywnie ciemny (1.7 by był lepszy). Kilka dni temu kupiłem przejściówkę na m42, gdyż chcę kupić Heliosa 44 58mm oraz Super Takumar 55/f2.0 i tu pojawia się pytanie, czy ten Pentax jest mi potrzebny? Na dobrą sprawę użytkowanie obiektywów m42 a wymienionego Pentaxa będzie identyczne, będzie trzeba domykać go i mierzyć światło... Obiektyw służył by mi do portretów, więc >50mm jest pożądane. Co o tym myślicie?
Najbardziej żałuję, że nie ma przejściówek do Pentaxa na Olympus OM, gdyż mam świetne stałki :cry:

Jeszcze chciałem zapytać o Tokina 70-210/f4.5 AF. Czy ktoś posiada/widział i może coś mi na jej temat powiedzieć? Czytałem wpisy na zagranicznym forum Pentaxa i do końca nie wiem, czy można nim ostrzyć manualnie pomimo braku pierścienia (nie wiem, może łapiąc za wystającą mordkę) czy jest to niewykonalne? Możliwe, że go kupię, wykorzystywany by był z K-5 co prawda, lecz boję się, że nie będzie możliwości doostrzenia ręcznego :-|

Przepraszam, ale jakoś tak się rozpisałem. Liczę na wyrozumiałość, gdyż jestem nowym członkiem ;-)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Osobiście nie chciało by mi się bawić w przejściówki, no chyba że rzadko zmieniasz szkła.
Może faktycznie lepiej dozbierać na wersję A.
Albo rozważ zakup ratalny DA50, są sklepy gdzie da się na 40 rat rozłożyć, a nawet kosztów kredytowania uniknąć.
Znacznie poprawi Ci się komfort pracy.

Ten Helios i Takumar podobne ogniskowe, warto??
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Z przejściówką nie będzie problemu, gdyż będzie wkręcona na stałe w obiektyw, w przypadku kolejnego obiektywu m42 kupię kolejną za grosze z chin (wersja z kołnierzem, gdyż nieskończoność mi się w tych obiektywach nie przyda). Co do DA50 to rozważałem, nawet wczoraj biłem się z myślami, gdyż była używka na alledrogo za 400zł. Cena nowego też jest ok, nie mam z tym kłopotu, lecz odrzuca mnie to, że nawet bagnet jest plastikowy (co przy pancernych korpusach Pentaxa jest co najmniej śmieszne, już wolał bym dopłacić kilka $ za kawałek metalu) :-/ Na razie zamierzam jakąś 50 manualną upolować, kiedyś jak zaczną się pojawiać większe ilości portretów to FA 50 mm f/1.4 :mrgreen:
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Takumar jest bardzo sympatyczny i radioaktywny :)
Wahałbym się pomiędzy M50 a nim. Heliosa raczej bym odpuścił.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Heliosa chciał bym mieć na dokładkę, do jakiegoś "poprawniejszego szkła"... Jestem ciekaw tego cudu radzieckiej myśli technicznej(optycznej), gdyż wiele osób jest nim zachwyconych ;) Oj jest Takumar radioaktywny ale generuje bardzo ładny obrazek. Owinąć go w folię ameliniową i można z nim spać :->
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
skaarj napisał/a:
Heliosa raczej bym odpuścił.

Heliosy złożone w środę są ostre jak pentaksowe 50/1.7.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
A folię to się owija wokół głowy :D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co chronimy to owijamy 8-)
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Oj swoich ważnych miejsc nie chcę owijać, bo dużo foli pójdzie 8-) Ekonomiczniej jednak żółtka opatulić na noc :mrgreen:
Dobra, pośmialiśmy, a mi już kolejne pytanie przyszło na myśl: wie ktoś może, jak daleko ostrzy Pentacon 135/f2.8 na przejściówce z kołnierzem? Czy dało by się takim zestawem uchwycić (ostro) całego człowieka w kadrze pionowym/poziomym?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Sa adaptery bez kołnierza. Co prawda lubią robić małe niespodzianki, ale jak chce sie korzystać z optyki m42 na bagnecie k to trzeba byc gotowym na to.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Wiem o tym, ale tak jak wspomniałem wcześniej nie zależy mi na nieskończoności, wolę wygodne i szybkie zmiany obiektywów z adapterami wkręconymi na gwinty na stałe ;)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś adaptery bez kołnierza na stałe połączył z gwintem i cieszył się nieskończonością.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
M.K napisał/a:
Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś adaptery bez kołnierza na stałe połączył z gwintem i cieszył się nieskończonością.


Albo dobrze ale nie na stałe specyfikiem Loctice to zabezpieczania gwintów. Mają chyba co najmniej 2 rodzaje - słaby i mocny.
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Klejem? To nie zapomnij wcześniej wyrzucić blokadę z adaptera, bo w przeciwnym razie "umarł w butach".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można jeszcze w dupce wyfrezować rowek na blokadę.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Należy tez kupic adapter wysokiej jakości, zeby blokada wykonana z blaszki czasami nie odpadła lub ewentualnie zablokowała bagnet. Jedno i drugie możliwe. Sama radość.
Pytał jeszcze o tokine - miałem ja i to było fajne szkło, ale nie wytrzymalaby konfrontacji z nowoczesna 70-200.
Jesli chodzi o nieskończoność z adapterami z pierścieniem to niestety zakres regulacji od 2-3m do nieskończoności to zakres wchodzący w ów grubość pierścienia. Wiec radość z posiadania takiego zestawu jest bardzo ograniczona. Im dłuższa ogniskowa tym radość mniejsza wtedy. Zawsze mozna przymknąć do f16 ;)
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Dzięki M.K za rzeczową odpowiedź, tak jak wcześniej wspomniałem Panowie, czytałem już wiele o rodzajach adapterów i nie potrzebuję tej wersji bez kołnierza z wielu względów, do 50 będzie a do dłuższe manuale sobie na razie odpuszczę. Mógłbyś M.K jeszcze powiedzieć mi, jak wygląda MF w tej Tokinie?
Co do obiektywów Zuiko znalazłem kilka ciekawych postów na zagranicznym forum Pentaxa i wychodzi z nich, że bezproblemowo i niskim kosztem można przerobić na stałe te obiektywy na bagnet Pentaxa, jednak w tym przypadku, musiał bym upolować drugą 50, gdyż analogowego Olymusa również używam ;) Chyba będę polował na razie na Takumara 55, jeżeli ktoś ma i chciał by się podzielić w rozsądnych pieniądzach to proszę o kontakt ;-)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Wiesz koledzy też rzeczowo odpowiedzieli. Jest tutaj wielu świetnych fachowców i jeszcze więcej zapalonych entuzjastów co dużo przerobili. ;)
No. Nie pamiętam już jak tokina działała w manualu. To było dawno temu. Poza tym widzę, żeś entuzjasta, ja bym Cię najchętniej ochłodził, ale być może nie znajdę slow wystarczająco dobranych do sytuacji. Po prostu usiądź i policz ile Cię to będzie kosztowało i zrozum, że prezentowane ujęcia ze starych szkieł często są bardzo mocno poddane edycji żeby wyglądały dobrze. Szkieł starych i zacnych manualnych jest tyle co palcy u dwóch dłoni i one nie są tanie. Natomiast plastikowy 50 i 35 optycznie są świetne. I mają af i nieskończoność. Zrobisz jak uznasz za słuszne.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
To nie jest tak, że się na coś napaliłem, gdyż miałem już styczność z bezlustrem, adapterami i starymi szkłami, jednak w tamtym przypadku, do wszystkiego były przejściówki. Znam wady i zalety starych szkieł, nie w tym leży problem :-P A co do czegoś długiego z AF to rozglądam się, gdyż czasami jakiegoś zwierza fajnie sfotografować. Wczoraj licytowałem Pentaxa 80-320 i mimo, że wygrałem, to i tak nie osiągnąłem ceny minimalnej, choć wydaje mi się, że moja oferta maksymalna była ok... Przyznawać się, kto to sprzedaje :!: :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bartosz_T, jeżeli uważasz, że 70 zł za SMC M50/2 jest normalną ceną to raczej jesteś w błędzie. Zwykle "chodzą" od 120 zł wzwyż, chociaż zdarzają się okazję. Fotografuje się nimi z pewnością wygodniej niż m42 z przejściówką. Zawsze można ostrzyć przy pełnym otworze a aparat przymknie do ustawionej. Fakt trzeba używać magicznego "zielonego" guzika ale to żaden problem przy m42 gdzie musimy pamiętać o ręcznym przymknięciu. Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach