szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
szpajchel napisał/a:
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).
Będzie ciężko. Ten procesor jest bardzo słaby. W opcji budżetowej najlepiej chyba zastąpić go jakimś poleasingowym laptopem.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
szpajchel napisał/a:
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).

Linux Mint w wersji 17.1 Xfce 32bit. U mnie na podobnym gruchocie (T43) działa wyśmienicie.
https://linuxmint.com/release.php?id=23
Pobierz i odpal z płyty. Powinien bez problemu działać.
Jeśli możesz to wymień kość ramu na 2 giga a z SSD to już w ogóle odlot.
Powodzenia.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dam mu szansę. Dysk SSD mam i się kurzy, a o rozbudowie pamięci pomyślę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szybkości, a właściwie wolności, procesora nie skompensujesz. Poniżej pewnej granicy zmiana dysku na SSD i dokładanie pamięci się nie opłaca.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
szpajchel napisał/a:
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).

Możesz zdecydować się na naprawdę lekką dystrybucję, jak Lubuntu, LXLE, DSL, Puppy czy Linux Lite i będziesz sie cieszył maszynką jeszcze długo jako przeglądarką sieci czy narzedziem do prostej edycji dokumentów czy zabawy z mniej wymagajacymi mediami.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
szpajchel napisał/a:
Wy powiedzcie lepiej, czym zastąpić WinXp w starym netbooku (Samsung NC10, rocznik 2009, Intel Atom, 1 GB RAM, może dostać dysk SSD).
Na pocieszenie powiem, że Win 10 chodzi tak samo szybko (u mnie na Lenovo S-10, takie same bebechy).
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Dla potencjalnie zainteresowanych powieszeniem najnowszego Ubuntu akurat dzisiaj w celu FOSSowego obrabiania cudownych zdjęć - chwilowo nie można pobrać obrazu instalacyjnego Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) ze strony Canonicala. Powodem jest problem ze sterownikiem Intel SPI zawartym w Kernelu 4.13, który potrafi w pewnych sytuacjach rozwalic BIOS na płytach głównych niektórych modeli laptopów Lenovo, choć pojawiło się kilka raportów o podobnych problemach na laptopach innych producentów, które w najgorszym wypadku zamieniaja się w cegłę....
Obraz Ubuntu 16.04.3 LTS jest dostępny i można go instalować bezpiecznie, choć jeśli ktoś chce tego dokonać na laptopie Lenovo - może lepiej jednak będzie poczekać na potwierdzenie, że problem został ostatecznie rozwiazany? Mikrokod problematycznego sterownika do Kernela dostarcza Intel a problem dotyczy konkretnych BIOSów na płytach laptopowych, więc może chwilę potrwać, zanim wszystko będzie naprawione, choć Canonical zapowiada rekompilację Kernela z wyłączeniem wadliwego kodu i powrót obrazu 17.10 na serwery. Wszelkie mutacje i forki Ubuntu oparte na LTS (czyli starszych kernelach) wydaja się bezpieczne, nie wiem też, czy młodszy Kernel 4.14 ma ten sam problem - u mnie na desktopie śmiga w Archu a laptopa Lenovo nie mam, by go zepsuć :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Coś się zepsuło na linii Canoncial - Intel. Musiałem zainstalować ponownie system (poprzedni nie mógł wstać po defragmentacji dysków pod Windows) i nie mogę zainstalować sterowników grafiki. Powód bardzo prosty - brak klucza. No i pupa. Próbowałem z 16.04, z 17.04 i 17.10.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Hmm... Ja mam Lenovo i Minta. Teraz jądro 4.10.
Ciekawe czy i mnie to dotknie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo, Jakie sterowniki? A Linux oczywiście na osobnej partycji EXT4?
mygosia, 4.10 powinno być ok. Na tę chwilę wiem jedynie o problemach z 4.13.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Apas napisał/a:
Jakie sterowniki?

Do zintegrowanej grafiki Intela (i5). Poprzednio hulało, teraz niby się instalują ale bez żadnego efektu.

Apas napisał/a:
Linux oczywiście na osobnej partycji EXT4?

Oczywiście.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Enzo napisał/a:
Apas napisał/a:
Jakie sterowniki?

Do zintegrowanej grafiki Intela (i5). Poprzednio hulało, teraz niby się instalują ale bez żadnego efektu.

A sesja Live z USB normalnie się odpala? Sytuacja o tyle dziwna, że akurat sterowniki do integry Intela są najmniej problematyczne pod Linuksem...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Apas napisał/a:
A sesja Live z USB normalnie się odpala?

Tak.

Apas napisał/a:
Sytuacja o tyle dziwna, że akurat sterowniki do integry Intela są najmniej problematyczne pod Linuksem

Raczej były. Szukałem ostatnio rozwiązania problemu w sieci i nie znalazłem. Niestety nie ja jedyny.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Gdyby kogoś to interesowało - problem z Ubuntu 17.10 wydaje się być rozwiazany, pojawiły sie nawet metody reanimacji laptopów Lenovo (i kilku innych marek), które zdechły na skutek błędu (aczkolwiek nie wiem na ile skuteczne i nie wiem, czy każdą maszynę da sie reaktywować):
https://askubuntu.com/questions/984043/unable-to-make-changes-in-bios-after-17-10-installation?answertab=votes#tab-top
ISO poprawionego systemu jeszcze sie nie pojawiło na serwerze Canonicala, ale można się tego spodziewać wkrótce... Wadliwy sterownik Intela został wyłączony przy rekompilacji jadra.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Jak podaje niezawodny i zawsze świetnie poinformowany Salvadhor, autor blogu 'Przystajnik' (który, jak głosi legenda, buszuje także po naszym forum... Salvadhor znaczy, nie jego blog), do 15 marca na specjalnej grupie na Flickerze można zgłaszać swoje propozycje w konkursie na oficjalne tapety najbliższego wydania Ubuntu LTS. Pochwalę się, że przy ostatniej takiej okazji jedna z moich prac została wybrana i miliony zadowolonych użykowników jednej z najpopularniejszych (i najważniejszych) dystrybucji Linuksa doznawało estetycznej ekstazy podziwiając przestrzeń roboczą swoich komputerów przystrojoną moim przypadkowym pstrykiem. A jeśli mnie się udało, to na tym forum jest minimum 500 osób zdolnych zaproponować prace lepsze, ciekawsze, lepiej wykonane - a satysfakcja zawsze jakaś jest :-)
Dokładnie tak samo można 'zaistnieć' w najnowszej Fedorze.
Po szczegóły odsyłam do źródła:
https://404.g-net.pl/2018/01/tapety-stol-udekoruj-pulpit-ubuntu-18-04-fedorze-28/
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie odpaliłem Lubuntu na Samsungu NC10 z płyty w zewnętrznym napędzie DVD. Chyba wykrył wszystko w komputerku, co było do wykrycia. Na razie poztytywne wrażenia.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Najnowszy program dla Linuxa obsługujący zdalne wyzwalanie migawki przez USB w Pentaxach. Nareszcie. :mrgreen:
https://pktriggercord.melda.info/
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway

sudo apt-get update
sudo apt-get install pktriggercord


Dostępny bezpośrednio w Aur.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak sobie namieszałem w partycjach podczas instalacji Lubuntu, że aż mi teraz głupio przed samym sobą. Ani testdisk, ani foremost nie są w stanie mnie pocieszyć :-(
A wiecie co mam na drzwiach w pracy?
To:


Brawo ja! :evil:
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Czy dałeś testdiskowi czas na przeanalizowanie całego dysku porządnie? Domyślnie tego nie robi...
Może pomóc, zwłaszcza jeśli LVMami się bawiłeś ;)

pz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach