Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Nie napisałem nigdzie, że 70zł to normalna cena, napisałem, że za tyle bym wziął choćby miał stać za szybą ;P O to tego nie wiedziałem, a jest to już istotna zaleta względem m42. Jeszcze się upewnię, dotyczy to wersji M? Wydawało mi się, że tak ma tylko wersja A (no i wiadomo, że z pomiarem światła jest bez przymykania bo ma styki)... Czyli przymykam obiektyw (ręcznie pierścieniem czy przełącznikiem koło spustu i włącznika?), mierzę światło, otwieram, ostrzę ręcznie, przyciskam spust i już? :-o
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bartosz_T, nie musisz ręcznie przymykać. Ustawiasz pierścieniem wartość przysłony, mierzysz naciskając zielony guzik, aparat przymyka na moment przysłonę i mierzy światło. Zapamiętuje te wartości i po naciśnięciu spustu przymyka przysłonę i odmierza zapamiętany czas. Aparat w opcji "M", a w MENU ustawione: UŻYWANIE PIERŚCIENIA PRZYSŁON- DOZWOLONE.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
powalos, dzięki za dokładne wytłumaczenie, gdzieś czytałem coś na ten temat, ale nie do końca to zrozumiałem :oops: . Czyli jest całkiem sympatycznie, myślałem, że wersjami A trzeba bardziej kombinować :->
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bartosz_T, to co wyżej napisałem dotyczyło wersji "M". Gdy ma się wersję "A" z pierścieniem przysłon ustawionym na "A", to już zupełnie inna bajka. Można sterować przysłoną z poziomu korpusu i korzystać z innych udogodnień poza tym, że fokus mamy tylko manualny. No i nie musimy korzystać z "zielonego" przycisku. Mamy również podgląd wartości przysłony w wizjerze (w wersji "M" w wizjerze mamy "--"). Gdy w wersji "A" ustawimy pierścień na określoną wartość przysłony to działa on ja wersja "M" i wszystkie uwagi dotyczące "M" są aktualne w postępowaniu, przy robieniu zdjęć.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Tak wiem, literówka ;)
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
powalos napisał/a:
Bartosz_T, jeżeli uważasz, że 70 zł za SMC M50/2 jest normalną ceną to raczej jesteś w błędzie. Zwykle "chodzą" od 120 zł wzwyż, chociaż zdarzają się okazję.

No już bez jaj z taką wartością tego szkła. M50/2 to taki dawny odpowiednik tego czym dziś jest DA 18-55 - najtańsza zapchajdziura do kompletu z korpusem. Przeszło mi przez ręce kilka sztuk, a jedna została jako przysłowiowy "przycisk do papieru" razem z zepsutym ME. Optycznie nic ciekawego. Max ze 100zł jak w dobrym stanie, im mniej tym lepiej. Oczywiście wiadomo, jeden chce zarobić, a drugi tanio kupić. Osobiście uważam że te kilkadziesiąt złotych to uczciwa cena jak za to co prezentuje to szkło, nie więcej.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Bartosz_T napisał/a:
Oj swoich ważnych miejsc nie chcę owijać, bo dużo foli pójdzie 8-) Ekonomiczniej jednak żółtka opatulić na noc :mrgreen:
Dobra, pośmialiśmy, a mi już kolejne pytanie przyszło na myśl: wie ktoś może, jak daleko ostrzy Pentacon 135/f2.8 na przejściówce z kołnierzem? Czy dało by się takim zestawem uchwycić (ostro) całego człowieka w kadrze pionowym/poziomym?


Jeśli Pentacon byłby w wersji z przysłoną preset to tył tego obiektywu daje się bez problemu, a nawet narzędzi, rozebrać (odkręcasz metalowy pierścień. Jeśli koniecznie chcesz użyć przejściówki z kołnierzem, to nawet pilnikiem jesteś w stanie tak spiłować tył obiektywu przylegający do gwintu M42, że osiągniesz ostrzenie na nieskończoność.
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
modrzew uważam tak samo. Utargowałem 20zl do ceny 90zl, ale czytałem testy i opinie użytkowników tego szkła i się jeszcze wstrzymałem. Nie zachwycają ostrością na pełnej dziurze te obiektywy, podobno 1.7 jest lepsza, z tego co widziałem, ma o jedną soczewkę więcej. Tak jak powiedziałeś, to był kiedyś kit.

Piotrek K dzięki za pomysł, przyznam, że już wcześniej oglądałem Takumary 55 czy jest z czego urzeźbić, jednak tam nie ma z czego, poza tym szkoda by mi go było, gdyż może kiedyś skuszę się na Pentaxa Spotmatic. Ale wspomniany Pentacon rzeczywiście ma wiele "naddatku materiału", więc warto się za nim porozglądać:-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
M50/1.7 ma taką rozdzielczość, ze oczy bolą od ostrości. Ale to doświadczenie z kliszy.
Dobrze trafione z ostrością zdjęcie odbite na barycie z ostrością powiększania uczciwie ustawioną na ziarno negatywu daje efekt powalający. Jest zbliżona do FA77, która przy tych samych założeniach robi wrażenie odbitki ze średniego.

Słowa złego nie powiem o M50/1.7. Chociaż mam egzemplarz justowany poza fabryką, ktoś go rozkręcał i smarował - nie pozbędę się go nawet za górę dukatów. Kupiłem w złotym wieku eMek na rynku wtórnym od Wujka Spinnera - było to milion lat temu i stając się pewnie 15 właścicielem cieszę się z posiadania tak małego i dobrego szkła.

W domu jest jeszcze jeden bez przejść rozkręcania, w stanie z fabryki i jest równie dobry. Wersję M 1.7 można brać w ciemno.

 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
tref napisał/a:
M50/1.7 ma taką rozdzielczość, ze oczy bolą od ostrości. Ale to doświadczenie z kliszy.

A próbowałeś A 50/2.8 macro, lub jeszcze chyba ostrzejszą F 50/2.8 macro.

Potwierdzam M50/1.7 to baaaardzo udane szkło i trudne do uszkodzenia, dlatego wiele lat posłużą ... choć ze względów innych wolę CZJ 50/1.8 lub Takumara 55/1.8 ...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Pancolara 50/1.8 rzeczywiście można lubić :) za wszechstronność - jak mawiał Dada

[ Dodano: 2018-01-18, 16:28 ]
50macro nie używałem :oops:
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
Mam pytanie, nie chcę zaśmiecać forum, więc jako, że to mój temat pozwolę je sobie tutaj zadać.
Czy łatwo jest rozebrać i wyczyścić obiektyw Pentax M 50 1.7? Zastanawiam się nad kupnem, trzeba by go z pyłków wyczyścić lecz nigdzie nie mogę znaleźć poradnik jak to zrobić. W przypadku starych szkieł Olympus OM posiadam Service Manual gdzie mam śrubka po śrubce rozpisane jak to rozłożyć/złożyć. Dysponujecie czymś takim albo jakimiś poradnikami (mogą być po angielsku)? :roll:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Bartosz_T, tu masz M 50/2,0 nie wiem czy będą aż tak duże różnice

https://www.youtube.com/w...oDIpw_Jw&t=319s
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
Bartosz_T  Dołączył: 11 Gru 2017
plwk Widziałem ten filmik, ale on w ogóle przodu nie rozbiera tylko tył :/
Pszczołowaty dzięki za link, chyba powinno być podobnie. Nie wygląda to jakoś bardzo skomplikowanie, jest duża szansa, że po złożeniu będzie się jeszcze do czegoś nadawał :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach