juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Lumix TZ70, 80, 90
Fajnie, że temat wypłynął gdyż potrzebę zakupu kompaktu mam i ja.
Użytkownikiem ma być małżonka, choć podstępnie chciałbym niewielkim kosztem wejść w posiadanie kolejnej zabawki.
Przyznam się, że prawie uległem pokusie kupienia jakiegś rozreklamowanego smartfona robiącego dobre zdjęcia, ale próbuję trzymać się stwierdzenia, że telefon nie może robić lepszych fotek od w miarę dobrego kompaktu.
Kryteria:
- małe wymiary nie zajmujące większość bagażu podręcznego - opcja małżonki, albo do kieszeni - opcja męża mojej małżonki,
- wizjer, lampa, zapis raw, wi-fi
- cena jak w temacie (mogłoby być trochę więcej, ale tutaj zaczyna się strefa cenowa bezlusterkowców, które nie są przecież kompaktami, a wymienne obiektywy niestety zwiększają gabaryty oraz wydatki na pozyskiwanie szkieł, które przecież nie będą pasowały do mojej lustrzanki :-P )

Przeglądając oferty nowych rzeczy, mógłbym dojść do podobnego wniosku :

Robert napisał/a:
Zostały na placu boju LX100 , A6000 +16-50 i GX80 + 12-32. Może mi ktoś wybrać i do tego krótko uzasadnić? Coś małego do "kieszeni", z 24 mm na szerokim, bez planów na dokupowanie szkła.


Ale A6000 i GX80 to bezlusterkowce i wobec ogólnie przyjętej terminologii nie są kompaktami, a wymienna optyka kusi do jej wymiany . Zresztą mają swoją wagę i nie są one tak fajne "do kieszeni". A6000 ma córka i mimo szczerych chęci nie polubiliśmy się - tzn. ja z A6000.

LX100 - hm, już prawie zdecydowałem się mimo zdecydowanego przekroczenia budżetu, ale oczy otworzył mi test na fotopolis i stwierdzenie, że nie ma lampy. Ale ze mnie gapcio. To jednak ważne dla kompaktu mieć możliwość zrobienia zdjęcia nocą, bez konieczności noszenia w drugiej kieszeni lampy błyskowej.

Wróciłem więc do do wariantu podstawowego, czyli Lumixa TZ70. Wszysko ma, cena zgadza się aż za bardzo. Jedynie moje wątpliwości budzi rozmiar matrycy 1/2,3" z rozdzielczością 12,1pix. Właściwie wątpliwości budzi fakt, że kolejne modele tej serii, czyli TZ80 i TZ 90 o takich samych rozmiarach matryc mają inne wyższe rozdzielczości - kolejno 18,1 oraz 20,1.
Czy "zagęszczanie" tej samej wielkości matryc pozytywnie wpływa na jakość obrazka? Jeśli tak czy nie odbywa się to kosztem czegoś innego?
Czy ktoś ma doświadczenie z ww. modelami TZ Lumixa? Proszę o kilka słów komentrza o jakości zdjęć, awaryjności itd.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Jak nie lustrzanka, to kompakt, kto by się zagłębiał w szczegóły ;) . Mimo szukania małego i w miarę lekkiego aparatu, chciałbym przyzwoitej jakości, stąd ten wybór. Po matrycy jak w komórce tego nie oczekuj.

Co CI nie pasowało w A6000?
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Robert napisał/a:
Co CI nie pasowało w A6000?

Dobra...prawdę mówiąc, gdyby był mój, to zapewne zastąpiłby w w większości sytuacji mojego K50. Pewne rzeczy, przy okazjonalnym użytkowaniu, działały mi na nerwy m.in. pokrętło funkcyjne i trochę "dyskotekowe" menu. Po prostu jestem przyzwyczajony do czegoś innego. Jednak będąc szczerym - potencjał tego aparatu jest duży, są tam fajne rzeczy, których w lustrzance z bagnetem K nie ma (innych nie znam). Musiałbym mieć go teraz w rękach żeby więcej powiedzieć.
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
Może lx15?
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
skwara napisał/a:
Może lx15?

To nie ten pułap cenowy. Wg ceneo ceny powyżej 2400.

Wybór ograniczyłem do produkcji Panasonica: TZ80 (18MPix) i TZ90 (20Mpix).
Oba mają matryce w rozmiarze 1/2,3 i różnią się przede wszystkim gęstością upakowania pikseli. TZ90 średnio 1.42 µm² dla jednego piksela, a TZ80 1.59 µm². Jak czytam mądre rzeczy, to ogólnie panuje przekonanie, że im większe rozmiary matrycy tym lepsza jakość rejestrowanych obrazów - w tym przypadku rozmiar jednakowy, ale różna rozdzielczość.
Słuszne czy nie padają w opiniach stwierdzenia, że większa gęstość matrycy przy takim samym rozmiarze pogarsza obrazek, że szumy większe. Skoro upakowanie pikseli wpływa negatywnie na jakość obrazków, to może wystarczy TZ70, który jest kilka stówek tańszy, a na tej samej wielkości matrycy ma tylko 12MPix?
 
skwara  Dołączył: 16 Sie 2007
Poniżej 2400 i tylko 100zł więcej niż wspomniany a6000, więc moim zdaniem ten pułap cenowy.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
juzer napisał/a:
Słuszne czy nie padają w opiniach stwierdzenia, że większa gęstość matrycy przy takim samym rozmiarze pogarsza obrazek, że szumy większe. Skoro upakowanie pikseli wpływa negatywnie na jakość obrazków, to może wystarczy TZ70, który jest kilka stówek tańszy, a na tej samej wielkości matrycy ma tylko 12MPix?
Tańszy TZ70 daje trochę lepszy obrazek na wyższych czułościach, nowszy TZ80 ma ekran dodatkowy i filmy 4K...
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
cube007 napisał/a:
Tańszy TZ70 daje trochę lepszy obrazek na wyższych czułościach.
Czy to oznacza, że robiąc zdjęcia na zewnątrz w miarę dobrym świetle i przy ISO80 lub 100 TZ80 czy TZ90 dają słabsze obrazki od 70-ki?
To zasadnicza dla mnie informacja, bo ma to być wycieczkowe wyposażenie damskiej torebki.
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
Małżonce kupiłem czas jakiś temu TZ70 i muszę przyznać, że jakość obrazka jest więcej niż zadowalająca jak na taka małą matrycę
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Robert, u mnie (ze zbliżonego zestawienia) wygrał GX80 z kitem + 20 1/1,7. Mam go od ostatniego PPD, przechodziłem z k100d i dla mnie jest to świetny korpus. Z 12-32 korzystam sporadycznie (ale coraz częściej). Szybko ostrzy, jest malutki (jak się złoży) i daje przyzwoity obrazek. Brakuje mi jednak czegoś szerszego, więc czasem zastanawiam się nad 9-18 Olympusa.

Sony odpadło głównie przez brak interesujących mnie szkieł (ogniskowe) w sensownych pieniądzach. Nie chciałem też pakować się w leciwy korpus, szczególnie że akurat wypłynęły a6300 i a6500. LX100 przez wielofunkcyjny pierścień który jest luźny i robiąc cokolwiek, zawsze zmieniałem nastaw tego co tam było podpięte (bawiłem się nim ~15min w Saturnie).
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Ja nie chcę zmieniać systemu, to co mam w Pentaksie w zupełności mi wystarcza. Ale zestaw wycieczkowy to +2kg i pół plecaka. Szukam czegoś na rower, czy wspinaczkę, małego, ale dającego jednak przyzwoitą jakość. No i kwestia ceny, to co wymieniłem mieści się w 2kpln.

A6000 nie ma poziomicy, teraz to do mnie dotarło, nie wiem, czy linie siatki wystarczą? Bo mam tendencję do robienia krzywych zdjęć, kadyszką rzadko trafiam :-> .
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Robert, a 1-calowe kompakty przeglądałeś?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Tak, chcę conajmniej 4/3. Matryca w A6000 najbardziej mi podchodzi. Pewnie w końcu go wezmę, także nie zaprzątajcie już sobie głowy moimi dylematami ;) . Chyba, że ktoś chce sprzedać, albo wymienić na K10 ;).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Robert napisał/a:
Tak, chcę conajmniej 4/3.
A uwzględniłeś jasność szkiełek? W porównaniu do stałek te kurduple wymiękają, ale za to zoomy mają od f/1.8..f/2.0 - czyli jakieś dwie działki jaśniej niż małe odpowiedniki do bezlusterkowców :idea:

[ Dodano: 2018-01-22, 13:09 ]
Ooo... a ile dziś kosztuje Sony RX1? :mrgreen:
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Cóż mi po jasności, jak będzie do krajobrazu w dobrym świetle ;). RX-1? To w związku czym?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Robert napisał/a:
Cóż mi po jasności, jak będzie do krajobrazu w dobrym świetle
Racja. Jasność ratuje te matryce w normalnych/gorszych warunkach. W komfortowych - nic nam po niej.
Robert napisał/a:
RX-1? To w związku czym?
Największa zawartość matrycy na cm^3 aparatu ;-)
 
MichałD  Dołączył: 12 Sty 2008
Nie marudź tylko bierz GR-a :-P
Gdyby przy takiej budowie dodali mu zooma w zakresie do +/-70 i jak dla mnie jednak wersję z filtrem AA był by cudem do zastosowań wycieczkowych.

Z tego co wyczytałem a6000 strasznie wolno wstaje co na rower (w sensie pstryknięcia z jadącego roweru) go prawie dyskwalifikuje.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Może bym wziął, ale po tym co o nim pisałeś, wiem, że nie chcę :-P . Z roweru już zdjęć nie robię, blizn mam wystarczająco dużo. Jak kupię soniacza i dam pomacać, to zmienisz zdanie ;).
 
pawell  Dołączył: 08 Gru 2007
Ryszard napisał/a:
pawell, czyli w końcu niczego nie kupiłeś? :-D
Po miesiącu radosnego :-> używania Canona stwierdzam, że lustrzanka może sobie być duża. Przestało mi to przeszkadzać - po prostu są to sprzęty na inne okazje. Rozważ to, może wcale nie musisz zmieniać systemu, tylko dokupić coś prawdziwie kieszonkowego.


We wrześniu 2017 kupiłem Sony RX-100 III (za 2500 w zestawie z super firmowym skórzanym futerałem i gripem). Jestem z niego na tyle zadowolony, że Pentaxa użyłem od tego czasu dwa razy. Raz żeby "na szybko" zrobić żonie zdjęcie do jakichś dokumentów i wczoraj na okoliczność AirShow w Radomiu. Stosunek możliwości/cena/jakość nie do pobicia.
Plus rewelacyjne filmy. Trzeba tylko kupić naprawdę szybką kartę, "zwykła" 10 nie daje rady z filmami i przycina.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach