Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
+-1400zł za Samyanga, 2116zł daję za Irixa - w wersji premium, droższej, niż podstawowa pod nazwą Firefly (tu byłoby powyżej 1700zł). Różnica jest (ale nie tylko za uszczelki ;-) ), ale to nie jest dwa razy drożej 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O metalu w budowie Samyanga opaczni nic nie piszą, ale waga obu jest proporcjonalna do ich rozmiarów. "Zorientowani" piszą, że obiektywy dla Irixa produkuje Samyang.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Właśnie rzuciło mi się na oczy, na Fotopolis:
https://www.fotopolis.pl/...isz-o-15-taniej
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
plwk, też ten "rumor" o uszy (oczy) mi się otarł. Pewnikiem jest, że powstają w Korei (tej bardziej na południu). Szwajcarzy projektują, a do tego jeszcze podobno Polacy maczają w tym palce.

DiMarco, właśnie z tego skorzystałem.

[ Dodano: 2018-01-29, 22:49 ]
plwk napisał/a:
"Zorientowani" piszą, że obiektywy dla Irixa produkuje Samyang.


Znalazłem na to odpowiedź przedstawiciela, piszącego jako "Irix Lens".
Napisał:" Irix to zupełnie nowy projekt, niezwiązany z żadną z istniejących firm w Korei, Japonii czy innym azjatyckim kraju. Europejska część projektu, skupiająca specjalistów z różnych krajów europejskich, jest zarządzana przez TH Swiss AG z siedzibą w Szwajcarii."
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Zarządzanie to jedno, produkcja drugie. Mieć szkło produkcji Samyanga to w tech chwili żadna ujma, bo już wiadomo że potrafią. Zresztą Cajsy i Vojtki też robi Cosina, i nawet nie wiadomo czy w Europie projektowane. Dobrze że Sigma robi Sigmy od początku do końca :-B
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Misztu napisał/a:
- zauważalnie ostrzejszy od pełnej dziury, na każdym zakresie ogniskowych

Właśnie dotarła do mnie ta Sigma. Matko z córko! Jak żem bateryjki trafił na 2,8 to mi wrotki spadły. Tamrona niestety trza było domknąć o działkę, żeby się ogolić. Ale za to Tamron mniejszy i lżejszy.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Enzo napisał/a:
Właśnie dotarła do mnie ta Sigma. Matko z córko! Jak żem bateryjki trafił na 2,8 to mi wrotki spadły.

Też byłem lekko zdziwiony, że tak można w zoomie ;)

Enzo napisał/a:
Ale za to Tamron mniejszy i lżejszy.

Ale głośniejszy ;)
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
W czwartek powinienem mieć Irixa 15 na testy. Wiele zdjęć w sieci jest beznadziejnych a wiele bardzo dobrych i zdecydowałem się przetestować.
Po testach dam znać jakie mam spostrzeżenia i uwagi, pewnie załaduję też jakieś sample.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Wczoraj przyszedł do mnie nowiutki Irix 15/2.4.
Zamiast pisać elaboraty pokażę na zdjęciach, jak on pracuje, a Wy ocenicie sobie sami. Są to pierwsze próby z tym szkłem, a większość z poniższych fotek wykonywałem pod koniec dnia, a więc warunki były takie sobie.
Podpiąłem go do K-3II.
Pierwsze zdjęcie wykonałem w środku dnia, zaraz po odbiorze, z okna mieszkania. Potem miałem sprawy do załatwienia w okolicach Piotrkowskiej (to w mieście Łodzi - dla niezorientowanych jeszcze ;-) ) i zabrałem sprzęcik na spacerek. Nie mogę się nachwalić pracy stabilizacji w puszce - ręce marzły i zaczynały już się trząść - to tak przy okazji.
1.

2.
Zaznaczony jest crop, który jest poniżej tego zdjęcia.Nietknięty, niedoostrzany.

3.

4.
To też crop - jak widać

5.

6.
Też crop ;-)

7.


Z powodu ciasnoty czasowej na ewentualne pytania odpowiem nieco później. A na teraz: moim zdaniem obiektyw jest bardzo dobry. I widać, że Opaczni mieli też i rację, pisząc, że to jest szkło na głębokie przestrzenie. Widzę wyraźnie, że im dalej są obiekty, tym lepiej wyglądają - w sensie porównań z innymi szkłami szerokątnymi. W innym wątku czytałem, że zdarzają się egzemplarze, które mogą nie pokazywać równo obszaru ostrości w kadrze. I zacząłem podejrzliwie patrzeć na mój egzemplarz, ale choćby ze zdj.nr1 wynika, że chyba tej wady nie mam.
Jeśli coś na zdjęciach jest nie tak, to chyba moja w tym wina, bo być może nie potrafię robić dobrych zdjęć! :->
Co Wy na to?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Zdjęcia może trochę ciemnawe, ale wołałem RAW-y ciemną nocą, a każde dziecko wie przecież, że należy to robić wtedy, gdy światło otoczenia jest jeszcze naturalne :roll:
Poza tym zdjęcia z ograniczeniami, z którymi mamy do czynienia przy wrzucaniu ich na forum mają się nijak do oryginałów, jakie mamy na swoich dyskach - o tym wszyscy wiemy.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Pierwsze wrażenia z Irixa w wątku poniżej
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1308608
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Nie wiem czy mi się tylko wydaje ale na zdjęciu nr.4 lewa strona jest mniej ostra .
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Też to widzę. Może to kwestia cropa, może ja coś schrzaniłem podczas robienia tego zdjęcia, podejrzany też byłby obiektyw - tyle, że na innych zdjęciach tego nie ma. Ja je widzę na dużym ekranie i w pełnej rozdzielczości, bez jakiejkolwiek kompresji.
Było zimno - nie sprawdzałem, czy po wyjęciu z torby szkło nie jest zaparowane. Ale tego już teraz nie wiem.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Ja też widzę to tylko na tym jednym zdjęciu czyli ze "szkiełkiem" wszystko o.k. Kupowałeś z "gwarancją ostrości" w znanym rzeszowskim sklepie ?
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
W Rzeszowie? Nie - raczej po przeciwnej stronie mapy kraju;
https://www.cyfrowe.pl/
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Witam ponownie.

Nie będę zakładał kolejnego tematu, bo cały czas obracam się w fotkach krajobrazowych. Kupiłem nówkę Sigmę 10-20 3.5. Na razie zrobiłem zaledwie 5 fotek ulicznych, bo nie mam czasu. W weekend wybieram się w plener. A teraz kilka pytań związanych z tą Sigmą oraz innymi obiektywami do krajobrazu:

1. Skąd mam wiedzieć czy moja Sigma jest do kalibracji? Mam ją podpiętą z K3II.
2. W mojej torbie mam obecnie 3 obiektywy: S/10-20, P/18-55, P/50. Do pełni szczęścia brakuje mi tele. Proszę mi pomóc, bo mam dylemat:
- Czy lepiej będzie kupić tele od ogniskowej 18 na przykład do 135, który spowoduje, że mój kit będzie do wywalenia?
- Czy może lepiej zostawić 18-55 i kupić coś od 50-ki w górę?

Pytanie może trochę z du..y, ale jeśli w budżecie 1000 zł kitowy obiektyw 18-135 będzie lepszy niż krótszy (pod światło itp), to wtedy mogę zaprzestać poszukiwań czegoś dłuższego. Z drugiej strony jeśli w tym budżecie mogę mieć fajny, dobry tele od 50 to kita 18-55 sobie i tak zostawię. Nie musi być nówka sztuka.

Dziekuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pbskarpy napisał/a:
Skąd mam wiedzieć czy moja Sigma jest do kalibracji?

Masz taką dużą głębię ostrości, że możesz to sprawdzić jedynie na obiektach w pobliżu minimalnej odległości ogniskowania, przy przysłonie 3.5.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
pbskarpy napisał/a:
1. Skąd mam wiedzieć czy moja Sigma jest do kalibracji? Mam ją podpiętą z K3II.

Na podstawie tego, czy AF trafia tam, gdzie powinien, a nie przed lub za danym punktem.
Jednak przy takich ogniskowych i na dodatek przy przymknięciu przysłony, głębia ostrości będzie tak duża, że ewentualny FF/BF będzie niezauważalny.

Co do punktu 2. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz.
Jeśli zależy Ci na jakości obrazu i świetle, to masz właściwie tylko szkła klasy 70-200/2,8 lub rzadko widywaną Sigmę 50-150/2,8.
Jeśli jednak światło nie jest priorytetem, to do wyboru jest kilka opcji z przedziału 50-300 mm.

Taki 18-135 to sympatyczne uniwersalne szkło, na wakacje, jak nie masz ochoty targać całej szklarni. Ale takim sposobem dublujesz wszystkie właściwie ogniskowe.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Misztu napisał/a:
Jeśli zależy Ci na jakości obrazu i świetle, to masz właściwie tylko szkła klasy 70-200/2,8 lub rzadko widywaną Sigmę 50-150/2,8.
Nie tylko. Na pewno są jeszcze Tamrony 90mm i rodzime 100mm Macro.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Ryszard napisał/a:
Nie tylko. Na pewno są jeszcze Tamrony 90mm i rodzime 100mm Macro.

Ale kolega nie wspominał, że chce macro ;)

Z jasnych zoomów stosunkowo szybko nabyć Pentaksa 50-135/2,8.
Poza tym stałki typu FA 135 czy DA 200 i 300.
No i oczywiście cała gama manuali, o różnych parametrach i cenach. Jednak zgaduję po obecnej szklarni, że pbskarpy raczej spogląda w kierunku AF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach